Pięć przepisów na obiady od poniedziałku do piątku. Jedno danie wegańskie, jedno wegetariańskie i trzy mięsne. Wszystkie inspirowane azjatyckimi smakami.
Kiedy nie masz czasu na zrobienie obiadu, nie masz pomysłu co ugotować pomyśl o kuchni azjatyckiej. To niesamowita skarbnica szybkich potrwa, do przygotowania w kilkanaście minut. Jeśli masz ugotowany ryż, ogarniesz obiad jeszcze szybciej. Nasza rada jest taka, że dobrze jest mieć w zamrażalniku kilka porcji ryżu właśnie na okoliczność przygotowania ekspresowego obiadu. Rozmrażanie ryżu jest bardzo proste: wystarczy zalać go ciepłą wodą i odcedzić. Potem możesz go przesmażyć, lub podgotować.
Kuchnia azjatycka ma to do siebie, że jest i szybka i prosta. Nie trzeba specjalnie wielkich umiejętności kulinarnych, żeby zrobić domowego „chińczyka”. Jedyne czego potrzebujesz to azjatyckich przypraw. Nie musisz jednak w tym celu jechać do sklepu z orientalnymi produktami, ani zamawiać ich w internecie. Wystarczy kilka podstawowych składników kuchni azjatyckiej: sos sojowy (potrzebny w dużych ilościach) i ocet ryżowy, choć spokojnie zastąpi go ocet winny lub jabłkowy. Przyda się też sos rybny, ostrygowy i sos sriracha dla wyostrzenia smaku. Jeśli będziesz mieć okazję kup wino mirin, choć w łatwy sposób można je zastąpić w przepisie. No właśnie, jeśli nie masz w domu jakiegoś składnika kuchni azjatyckiej poszukaj w internecie czym można go zastąpić.
W naszym zestawie obiadów na tydzień znajdziesz dwa dania kuchni chińskiej: makaron z mielonym indykiem i ryż z mielonym indykiem, przepis na wegańskie shushi bowl,, inspirowane kuchnią japońską, kurczaka adobo – sztandarowe i emblematyczne danie z Filipin oraz wariację na temat koreańskiej narodowej potrawy – bibimbap.
Wszystkie przepisy są inspirowane naszymi ulubionymi blogami, a także zawierają nasze własne pomysły. Zainspiruj się i ty! Zafunduj sobie podróż do Azji w formule „travelling without moving”:)
W każdym przepisie znajdziesz informację-odwołanie do bloga, z którego pochodzi oryginalny przepis. Jeśli lubisz kuchnię azjatycką polecamy blog Thewokoflife.com. Fajne przepisy, nie tylko orientalne, publikuje autorka bloga Recipetineats.com, która ma korzenie azjatyckie.
Polecamy też zestaw 10 prostych przepisów z naszego bloga na proste dania pochodzące z różnych regionów Azji.
CHINY Mayishangshu – makaron z mielonym indykiem
Mayishangshu tłumaczone jest jako “mrówki wspinające się na drzewo”, “mrówki skradające się na drzewo”, a to ze względu na skojarzenie jakie Chińczykom przywodził na myśl obraz tego dania, na który składa się makaron ryżowy otoczony drobinkami mielonego mięsa. Standardowo używa się wieprzowiny. My proponujmy makaron ryżowy z mielonym indykiem.
Jak je zwał tak, zwał, mniejsze o skojarzenia. Ważne jest to, że makaron ryżowym z mielonym indykiem uduszony na w bardzo łatwym sosie, jest daniem niesłychanie prostym i szybkim do zrobienia. Może być gotowe w piętnaście minut od rozpoczęcia przygotowań. Zobacz przepis
CHINY Smażony ryż z mielonym indykiem
Co zrobić z mielonego mięsa? Pulpety, burgery, kotlety – to jasne. Ale możliwości jest znacznie więcej. Najlepszy przykład to smażony ryż z mielonym indykiem, danie bardzo łatwe i bardzo smaczne. Tajemnica smakowitości tkwi w prostym sosie, którym pod koniec smażenia trzeba zalać smażące się składniki.
Ale po kolei. Jak zrobić smażony ryż z mielonym indykiem? Najlepiej zacząć rano, albo wieczorem:) Tak jest. Chodzi o wcześniejsze przygotowanie ryżu. Jeśli masz gotowy ryż cała robota z obiadem zajmie ci 15 minut maks. Zobacz przepis
JAPONIA Wegański sushi bowl z tofu
Sushi bowl z tofu nawiązuje do koncepcji coraz popularniejszych ostatnio wegetariańskich i wegańskich sushi. Dwie rzeczy są absolutnie super w tym daniu: marynowane tofu i szybkie pikle z marchewki i warzyw. Podstawą marynaty do tofu jest sos sojowy, ocet i coś słodkiego – cukier, miód, syrop z agawy. Ser marynowany przez pół godziny nasiąka płynem i aromatami. Podczas smażenia z zewnątrz robi się lekko chrupiący, a środek pozostaje wilgotny. Zobacz przepis
FILIPINY Pieczony kurczak adobo
Pieczony kurczak adobo to nasza wersja bardzo popularnej na Filipinach potrawy, która robi furorę na całym świecie. I trudno się dziwić, bo jest to nadzwyczaj smaczne danie. I proste do przygotowania. Głównym składnikiem kurczaka adobo jest sos, na który składa się sos sojowy i ocet. To dwa fundamentalne składniki. Czasem dodaje się do niego papryczki oraz trochę cukier dla przełamania smaku. Kurczak najpierw jest marynowany, a potem duszony w marynacie. Podaje się go zazwyczaj w towarzystwie ryżu. Zobacz przepis
KOREA Wegetariański bibimbap z tofu
Słowo bibimbap można przetłumaczyć jako mix ryżu, mięsa i warzyw. Standardowo danie robi się z surowej, siekanej wołowiny, kimchi i oczywiście ryżu. Całość zwieńcza smażone jajko. Żółtko powinno być półpłynne, ponieważ bibimbap je się w ten sposób, że wszystkie składniki przez konsumpcją należy wymieszać. Jako zmienia się wtedy w sos, łączący całość.
Nasz bibimbap z tofu jest wegetariańską wersją mega popularnej koreańskiej potrawy. Zamiast mięsa jest ser. Wśród składników nie ma kimczi, bo ostatnio jakoś nie mamy czasu, żeby je zrobić. Zamiast kiszonej kapusty w bibimbap z tofu jest zrobiona na szybko kwaszona marchewka. Zobacz przepis