Jak ugotować kaszę jaglaną na sypko, żeby ziarenka się nie sklejały i ładnie dzieliły się na oddzielne kuleczki? Jest jeden prosty i niezawodny sposób.

Królowa kasz

Kasza jaglana – bywa nazywana królową kasz. Uchodzi za najzdrowszą w całej, licznej rodzinie kasz. Niektórzy tak ją kochają, że poświęcają jej fragmenty książek: „Uwielbiam! Czasem mam ochotę na czystą kaszę jaglaną bez żadnych dodatków. Taka kasza ma magiczne działanie. Wzmacnia od środka. Przywraca do równowagi. Uspokaja żołądek. Pieści skórę” – to fragment „Kaszy jaglanej” Beaty Pawlikowskiej. Niezłe wyznanie miłosne:)

Naszym zdaniem kasza jaglana rzeczywiście jest bardzo wdzięcznym produktem, łatwym do przyrządzenia. I bardzo zdrowym. A zatem do rzeczy!

Jak ugotować kaszę jaglaną – 2 metody

Pytanie może wydać się trywialne, ale wcale takie nie jest. Kaszę jaglaną trzeba gotować z głową jeśli efektem końcowym ma być sypka jak piasek kasza, a nie pozlepiana pulpa. Z naszym mini przewodnikiem zrobisz najlepszą kaszę jaglaną ever.

Kaszę jaglaną można zrobić na sypko, jak np. komosę, wtedy każde ziarenko jest osobnym bytem, nie skleja się z pozostałymi ziarenkami, lub rozgotować kaszę trochę jak kaszę mannę. Drugi sposób jest łatwiejszy – choć też trzeba wiedzieć ile trzeba wlać wody i jak długo gotować, ale o tym opowiemy w innym wpisie.

Jak ugotować kaszę jaglaną na sypko? To już jest pewna sztuka. Ale jest jeden niezawodny sposób, który sprawia, że kasza po ugotowaniu rozsypuje się jak paciorki koralików.

Zanim powiemy jak ugotować kaszę jaglaną jeszcze kilka dodatkowych wskazówek:

  • kaszy jaglanej nie trzeba płukać przed gotowaniem, chyba, że była przechowywana w otwartym pojemniku i dostał się do niej kurz (nie daj Bóg, bo kaszę jaglaną, która ma tendencję do jełczenia, trzeba trzymać dobrze zamkniętą)
  • pewnie zdarzyło ci się spotkać z poradą, żeby kaszę jaglaną przelać wrzątkiem, a to w celu pozbycia się goryczki, którą ma w sobie. To nie jest zły pomysł, ale w naszej metodzie w ogóle niepotrzebny – kaszy nie przelewamy wrzątkiem
  • ile wody użyć do ugotowania kaszy jaglanej – to zależy czy chcesz ugotować kaszę jaglaną na sypko, czy nie. Jeśli na sypko to stosunek wody wynosi 2 szklanki wody na szklankę kaszy
  • pamiętaj, że kasza jaglana po ugotowaniu znacząco zwiększa objętość – z jednej szklanki suchej kaszy po ugotowaniu otrzymasz trzy szklanki

Ok, a teraz przepis

Jak ugotować kaszę jaglaną na sypko

Czas: 20 minut

Liczba porcji: 2

Składniki:

  • ½ szklanki kaszy jaglanej
  • 1 szklanka wody

Krok 1

Rozgrzej patelnię, lub rondel, wysyp na nią kaszę i praż na średnim ogniu około 5 minut. Mieszaj ziarna od czasu do czasu, żeby się nie spaliły. Kasza powinna lekko tylko zbrązowieć.

Krok 2

Zalej kaszę szklanką wody, przemieszaj, doprowadź do wrzenia, zmniejsz temperaturę, przykryj i gotuj na bardzo wolnym ogniu 15 minut.

Krok 3

Odkryj kaszę i przemieszaj.

Uwaga: tuż po dolaniu wody możesz dodać do kaszy łyżeczkę masła i pół łyżeczki soli, jeśli chcesz mieć od razu gotowe danie. Pamiętaj też jednak, że kasza jaglana ugotowana na sypko, dodana do sałatek świetnie przyjmuje wszystkie dresingi.

 

Wypróbujcie nasze przepisy  kaszą jaglaną:

Pieczony łosoś z pieczonymi warzywami i jagłami

Sałatka z kaszy jaglanej z nasionami dyni i słonecznika

Pieczone buraki z chmurkami z koziego sera

Pieczona cieciorka z wołowiną

Zdrowy snickers, czyli kasza jaglana z orzechami w miodzie