Generalnie lubimy gotować w taki sposób, żeby 1) zaplanować jedzenie na cały tydzień, 2) kupić wszystkie składniki z wyprzedzeniem, 3) gotować tak, żeby żadnego dania nie robić od podstaw, ale z gotowych składników. Tym razem wyszedł nam tylko pkt 1.

Miniony tydzień zaczynaliśmy z duszą na ramieniu, ponieważ w lodówce mieliśmy niezłe puchy, a to dlatego, że nie zrobiliśmy tradycyjnych zakupów w sobotę, gdyż niespodziewanie musiałem wyjechać z Warszawy. Jak się okazało w niedzielę, w internecie to możemy zamówić karmę dla Lulka z dostawą na poniedziałek, natomiast jedzenie dla nas dotrze najwcześniej na święta. Koronawirus zrobił swoje.

Nasz plan na obiady na cały tydzień był taki, że dobierzemy sobie przepisy do zobienia maksymalnie w kwadrans, łącznie ze wszystkimi dodatkami. Zadanie trudne, ale wykonalne. Główna trudność dotyczy dodatków, bo w 15 minut można ugotować makaron, kuskus, czy bulgur, ale nie ziemniaki, czy kasze. Problem udało się rozwiązać i w menu znalazła się nawet kasza. Tak jest! Okazuje się, że przemielona kasza orkiszowa po 15 minutach gotowania świetnie nadaje się do jedzenia, choć jest odrobinę al dente.

Z takim planem weszliśmy w tydzień pracy. W poniedziałek nie pozostało nam nic innego jak improwizacja w oparciu o to co w lodówce. Potem zrobiliśmy i było z góry.

Gotowanie sprawiło nam sporo frajdy, bo przepisy są bardzo proste, bardzo szybki i bardzo smaczne. Z chęcią je powtórzymy wkrótce, bo to naprawdę pyszne dania. Zresztą przekonaj się sam/a:)

Stir fry z mielonego mięsa

Danie w stylu „coś z niczego”. Wystarczyło przesmażyć razem kilka składników jakie były w lodówce, dobrze doprawić i gotowe.

Zobacz przepis

Kurczak z rydzami w sosie winnym

Danie oryginalnie jest z pieczarkami, ale przywieźliśmy sporo rydzów z Beskidów no i to one wystąpiły w przepisie. I są nie do pobicia.

Zobacz przepis

Stir fry z wołowiną i kapustą

Kto by pomyślał, że poczciwa kapusta tak świetnie porodzi sobie w klasycznym, azjatyckim daniu. Dała radę, naprawdę super.

Zobacz przepis

Aromatyczny kurczak teriyaki

Jest milion i jeden przepis na kurczaka teriyaki. Ten jest wyjątkowy za sprawą sosu/glazury o niesamowicie zbilansowanym zestawie składników słodkich, kwaśnych i słonych.

Zobacz przepis

Łosoś w glazurze

Nie ma nic prostszego niż zrobić łososia. Ale zrobić go dobrze, to już inna sprawa. Z tym przepisem zrobisz łososia wybitnego.

Zobacz przepis

Poniżej pełna lista składników do wszystkich przepisów

Lista zakupowa

Mięso/ryby

  250 g mielonego mięsa (dowolne, my użyliśmy indyka)

  250 g kurczaka: udka bez kości polędwiczki, pierś

  250 g wołowiny: polędwicy, rostbefu, antrykotu

  6 polędwiczek z kurczaka

  2 plastry wędzonej szynki, boczku

  400 g łososia

Warzywa/owoce

  6-8 rzodkiewek

  Duża garść brukselek

  1/2 małej główki kapusty białej

  1 marchewka

  1 cebula

  Główka czosnku

  200 g szpinaku

  2 cm kawałek imbiru

  6-8 pieczarek lub boczniaków 

  Mała puszka fasoli

  Duża pomarańcza 

  2 cytryny

Makaron/kasza

  2 opakowania makaronu udon, soba, ryżowego, chińskiego pszennego

  Kasza orkiszowa

  Kasza bulgur

Dodatki 

  Sos sriracha lub inny ostry

  Sos sojowy

  Olej

  Olej sezamowy

  Ocet ryżowy lub winny

  Miód

  Masło 

  1/3 szklanki wytrawnego wina