Dwa dania wegańskie, dwa wegetariańskie i jeden kurczak, ale naprawdę niesamowity. Przepisy z różnych kuchni: filipińskiej, greckiej, amerykańskiej, polskiej i chińskiej.  Dania proste i szybkie w przygotowaniu.

 

Kiedy kilka miesięcy temu zrobiliśmy ankietę wśród Czytelników Niedzielnego Kucharza z pytaniem co chcielibyście zmienić na blogu grubo ponad połowa odpowiedziała, że nic:) Aczkolwiek spora część dodała, że przydałoby się więcej dań wegetariańskich.

W tym menu jest ich całkiem sporo, bo cztery. Z tego dwa są daniami wegańskimi – gulasz i tofu. Wege może być tez burger, jeśli nie dodasz do niego parmezanu (lub zastąpisz parmezanem wegańskim). To samo dotyczy musaki, zapieczonej pod beszamelem, do którego dodaliśmy parmezan.

Zupełnie wegetariański nie jest kurczak adobo, ale nasz syn bardzo lubi to danie i w poniedziałek, kiedy nie poszedł do przedszkola, zrobiliśmy je na obiad. W menu, które znajdziesz poniżej, wykorzystaliśmy nasz stały patent gotowania na skróty: robisz obiad w taki sposób, żeby coś zostało z niego, albo ugotujesz czegoś więcej, tak, żeby było na dzień następny. Przykład: kurczaka adobo podaliśmy z kaszą, której ugotowaliśmy więcej, żeby następnego dnia zrobić z niej burgery.

Do takiego crossowego gotowania najlepiej nadaje się właśnie kasza, ryż, albo ziemniaki, które potem można twórczo przetworzyć w inne danie. Można ugotować, jak w zrobiliśmy w środę, więcej sosu, żeby następnego dnia posłużył za bazę do gulaszu. Więcej naszych pomysłów na „krzyżowe” gotowanie znajdziesz w zakładce Menu na tydzień.

Teraz zobacz jak gotowaliśmy w minionym tygodniu.

Poniedziałek

Kurczak adobo w delikatnym sosie

 

Jest milion przepisów na kurczaka, ale ten zalicza się do tych absolutnie wyjątkowych. Kurczak adobo jest narodowym daniem Filipińczyków i trzeba im przyznać, że mają dobry kulinarny narodowy gust. Danie jest bardzo proste, jednogarnkowe. Kurczaka chwilę marynujesz w sosie słono-słodkim, potem smażysz na patelni, zalewasz sosem słodko-kwaśnym i dusisz pół godziny. Tylko tyle, a powstaje pachnące, pyszne danie, w delikatnym sosie. Doskonale smakuje z ryżem, albo – jak w naszym wydaniu – z kaszą. Kaszy ugotowaliśmy więcej, ponieważ przydała nam się następnego dnia.  Zobacz przepis

Wtorek

Wegeburgery z błyskawicznymi bułkami

 

Jak w pół godziny ogarnąć zestaw BigMac z frytkami? Da radę. Na dodatek w zdrowej wersji, bo burger jest wegetariański z kaszy, boczniaków i orzechów nerkowca, frytki z ziemniaków, marchewki i pietruszki, pieczone a nie smażone. Bułeczka na zdjęciu jest z mąki pełnoziarnistej, ale zrobiliśmy je również z mąki żytniej i wyszły super – tyle tylko, że nieco bardziej płaskie.

Zestaw można z łatwością ogarnąć w pół godziny, szczególnie jeśli masz pod ręką gotową kaszę do burgerów. Gotowanie kaszy wymaga 20 minut. Gdy ugotujesz ją wcześniej, raz dwa ogarniesz burgery. My kaszę mieliśmy z obiadu w poniedziałek. Zobacz przepis

Środa

Musaka z beszamelem z orzechów nerkowca

Nie jeden i nie dwa razy robiliśmy w życiu musakę, ale TA mussaka, bez grama mięsa, smakowała nam najbardziej: lekka, aromatyczna, zdrowa, przykryta niesamowitym beszamelem, który bije wszystkie sosy beszamelowe. Zrobiony jest z namoczonych, zmiksowanych z pieczonym czosnkiem orzechów nerkowca. Po prostu poezja! Po prostu musisz tego spróbować!

Sos do musaki zrobiliśmy na bazie soczewicy i grzybów. Sosu zrobiliśmy dużo, ponieważ potrzebny nam był do obiadu na następny dzień. Składników do obiadu w czwartek przygotowaliśmy więcej. Razem z musaką wstawiliśmy do piekarnika ziemniaki pokrojone w kostkę i marchew pociętą w krążki. Zobacz przepis

Czwartek

Wegetariański gulasz z boczniakami

Gęsty, zawiesisty, aromatyczny wege gulasz, lekki i zdrowy. Zrobiony w kilka minut, ponieważ prawie wszystkie składniki przygotowaliśmy dzień wcześniej.  Wystarczyło tylko zmiksować sos, usmażyć grzyby, pogrzać całość razem z pieczonymi warzywami i gotowe. Danie można w równie prosty sposób zrobić od zera. A naprawdę warto! Zobacz przepis

Piątek

Smażone tofu z makaronem soba

Tofu samo w sobie smakuje jak styropian to trzeba jasno sobie powiedzieć i bardzo dobrze, że tak jest, bo ten znakomicie chłonie cudze smaki. Dobrze przyrządzony jest niebiańsko pyszny. Niestety, wiele osób przygotowało go w niewłaściwy sposób, nacięło się, skrzywiło i zapomniało o tofu. Tymczasem przepis na znakomite tofu jest bardzo prosty. Wzięliśmy go od Marty Dymek.

Obiad piątkowy zrobiliśmy od zera, nie mieliśmy przygotowanych półproduktów, bo i nie było trzeba. Makaron z tofu można zrobić w 15 minut. Zobacz przepis

Życzymy smacznego i udanego tygodnia! Jeśli masz jakieś uwagi, spostrzeżenia, zastrzeżenia, opinie, słowa otuchy, krytyki lub po prostu chcesz do nas napisać, czekamy pod adresem niedzielykucharz@gmail.’com

Jeśli ten wpis i przepisy podobają Ci się, zachęcamy do polecenia i lajkowania. Jeśli Ci się nie podobają, to zapraszamy na bloga może coś wybierzesz dla siebie:)