Pierogi jak najbardziej tradycyjne, choć zamiast suszonych grzybów w farszu są świeże boczniaki. Pierogi z kapustą i boczniakami zawierają jeszcze jedną nowość: ciasto jest trochę nietypowe, bo jest to ciasto na klasyczne pierogi chińskie.

Czas: Godzina

Poziom trudności: Średnie

Liczba porcji: 6

Pierogi z kapustą i grzybami inaczej

Nie udało ci się ususzyć-kupić-dostać suszonych grzybów?A może nie lubisz zapachu grzybowego suszu? Nie każdy lubi. A może po prostu masz ochotę na odmianę? No to idelanie się składa, bo nasze pierogi z kapustą i boczniakami to coś w sam raz dla tych, którzy chcą spróbować czegoś innego. W naszym przepisie „inności” jest kilka. Po pierwsze nasze świąteczne pierogi są z boczniakami – nie pachną jak pierogi z grzybami suszonymi, ale są na pewno zdrowsze, bo boczniak to bardzo zdrowy grzyb, bogaty w rozmaite, potrzebne organizmowi składniki.

Po drugie, zamiast jasnej mąki, użyliśmy mąki ciemnej, chlebowej. Pierogi nie są białe, co może nie każdemu się spodoba, choć to kwestia gustu, ale, znowu, takie ciasto jest zdrowsze. W smaku ciemne ciasto na piegori z kapustą i bocznakami niczym nie różni się od pierogów z mąki uniwersalnej czy tortowej.

Chińskie ciasto na pierogi z kapustą

No i wreszcie na koniec samo ciasto. Otóż pierogi z boczniakami zrobiliśmy według przepisu na pierogi chińskie. Tak jest, Chińczycy w tym są do nas podobni, że uwielbiają pierogi. W przepisie na ciasto żadnej magii nie ma, ale doskonale dobrane są tu proporcje mąki i wody. Tu uwaga, ciasto w ogóle nie zawiera oleju! Ciasto zagniata się dwukrtonie, z przerwą na leżakowanie. Im dłużej ciasto odpoczywa tym staje się bardziej miękkie.

Spróbujcie tego przepisu, naprawdę warto, bo pierożki wychodzą mięciutkie i smaczne. Można je jeść prosto z wody, ale najlepiej smakują lekko podsmażone na maśle, z dodatkiem karmelizowanej, cebuli.

Przepis na ciasto pochodzi z bloga Cooking with May Linn

Składniki:

Ciasto

  • 3 szklanki mąki pełnoziarnistej lub chlebowej (380 g)
  • 11/4 szklanki ciepłej wody (200 ml)
  • ½ łyżeczki soli

Farsz

  • 0,5 kg kiszonej kapusty
  • 200 g boczniaków
  • 1 mała cebula
  • 1 listek laurowy
  • 3 łyżki oleju
  • ½ łyżeczki majeranku
  • ½ łyżeczki tymianku
  • Sól i pieprz do smaku

 

Przygotowanie:

Krok 1

Zacznij od ciasta. Przesyp mąkę do głębokiej misy, dodaj pół łyżeczki soli, wymieszaj. Weź drewnianą łyżkę lub patyczki do sushi (albo chińskiego jedzenia) i wlewaj stopniowo wodę, porcjami. Zasada jest taka: najpierw wlej jedną czwartą wody, wmieszaj ją w mąkę łyżką lub patyczkami. Wlej kolejną ćwiartkę i znowu staraj się ją rozprowadzić w mące. To samo zrób z dwiema pozostałymi ćwiartkami. Kiedy wlejesz całą wodę przy pomocy rąk zacznij zagniatać ciasto. Ciasto nie powinno być zbyt wilgotne, raczej nawet suche. Podczas wyrabiania zacznie przesiąkać wilgocią i stanie się plastyczne. Wyrabiaj ciasto 5 minut. Możesz to robić w misie, albo na stolnicy lub na stole. Przykryj ciasto ściereczką i odstaw na 10 minut. Po tym czasie znowu wyrabiaj przez 3 minuty, przykryj i odstaw. Ciasto będzie gotowe do wałkowania już po 10 minutach leżakowania, jednak im dłużej leży tym dla niego lepiej, bo stanie się bardziej miękkie (spokojnie może odpoczywać całą noc). Odstaw więc ciasto na czas przygotowywania farszu. Może stać na kuchni, nie musisz go wkładać do lodówki.

Krok 2

Farsz. Pokrój cebulę na drobną kostkę. Rozgrzej w rondlu 2 łyżki oleju. Wysyp na niego cebulę i smaż na średnim ogniu przez 5  minut. Mieszaj od czasu do czasu, żeby cebula nie przypaliła się, ale ładnie udusiła.

Krok 3

Pokrój boczniaki w drobne kawałki. Dodaj do cebuli. Smaż 4  minuty.

Krok 4

Kapustę przełóż na sito i przelej wrzątkiem, a następnie zimną wodą. Przełóż na deskę do krojenia i drobno posiekaj. Dodaj do cebuli o boczniaków. Wymieszaj i smaż 2-3 minuty, aż kapusta zeszkli się i lekko przysmaży. Podlej kapustę niewielką ilością wody, dodaj liść laurowy, przykryj i duś na wolnym ogniu przez pół godziny. Zamieszaj od czasu do czasu. Jeśli woda pod kapustą odparuje dolej niewielką ilość. Na 10 minut przed końcem duszenia, dodaj do kapusty pół łyżeczki majeranku i tymianku. Wymieszaj. Na koniec dopraw do smaku solą i pieprzem (ewentualnie miodem i sokiem z cytryny).

Krok 5

Wyjmij ciasto z misy, chwilę zagniataj. Podziel na cztery części. Weź pierwszą, delikatnie podsyp blat mąką i rozwałkuj kawałek ciasta na cienki placek. Szklanką wycinaj kółka. Na środek każdego kładź farsz,  a następnie zlepiaj brzegi. Odkładaj na talerz lub deskę oprószoną mąką. Zrób pierogi z pozostałych kawałków ciasta.

Krok 6

Zagotuj w garnku 3-4 litry  wody, następnie zmniejsz ogień, tak, żeby woda tylko delikatnie „mrugała”. Wkładaj do gorącej wody pierogi. Zamieszaj delikatnie łyżką, żeby nie przywarły do dna. Czas gotowania zależy od grubości ciasta na pierogi. Jeśli rozwałkujesz je naprawdę cienko, wystarczą 3 minuty od kiedy pierogi wypłynął na wierz. Jeśli ciasto jest grubsze, gotuj pierogi 5 minut. Wyciągaj je łyżką cedzakową. Podawaj ze skarmelizowaną, smażoną cebulką.

Smacznego!