Pieczony szczupak jest danie dość wymagającym, ale praca warta jest końcowego efektu. Ryba ładnie wygląda i wyśmienicie smakuje.

Faszerowany i pieczony szczupak jest daniem, które od kilku lat regularnie gości na naszym wigilijnym stole. Polecamy nasz sprawdzony przepis na to smakowite i piękne danie. Wymaga ono trochę czasu, uwagi i cierpliwości, ale na koniec dnia wszystko to się ładnie opłaci, bo ryba smakuje naprawdę nadzwyczajnie.

W przepisie najtrudniejsze może ci się wydać oskórowanie szczupaka, nie martw się, to łatwiejsze niż sądzisz. Skóra ładnie odchodzi od mięsa, jest sprężysta i wytrzymała. Najważniejszy jest początek, czy pierwsze nacięcie skóry, które należy zrobić od strony brzucha. Potem nie używasz już noża tylko palcami podważasz skórę.

Prawdziwą wyzwanie stanowi nakładanie farszu do ryby. Farsz jest luźny i wypływa z ryby. Dlatego podczas faszerowania nakładaj farsz i od razu zszywaj skórę przy użyciu dużej igły i zwykłej, ale mocnej nici.

Pozostałe wskazówki znajdziesz w przepisie.

Składniki:

  • Szczupak świeży, patroszony
  • 1 bułka kajzerka
  • 1 szklanka mleka
  • 2 jajka
  • 4 łyżki masła
  • 2 łyżki drobno posiekanego koperku
  • Sól i pieprz

Przygotowanie:

Krok 1
Szczupaka dokładnie osusz z zewnątrz i od środka, oczyść odetnij skrzela. Połóż rybę na plecach, rozetnij ostrożnie nożem skórę od strony brzucha, podzielając ją od mięsa. Przecięcie nie musi być duże, tyle żeby w przecięcie włożyć palec lub dwa. Zacznij oddzielać skórę od mięsa właśnie przy pomocy rąk. Wsuń palce w przecięcie, i odciągaj skórę od mięsa robiąc „kieszonkę” i stopniowo ją powiększając. Oddzielaj skórę wzdłuż ryby, a następnie kieruj się w stronę kręgosłupa. Kiedy dojdziesz do grzbietu pomagaj sobie nożem, żeby odciąć kręgosłup od grzbietowych płetw. Przetnij też kręgosłup tuż przy łbie, ale staraj się nie przecinać skóry przy głowie, tak żeby ściągnąć ją razem z całą skórą. Co prawda możesz odciąć głowę, ale najlepiej ściągnąć skórę razem z głową – wtedy łatwiej nafaszerować rybę. Przełóż skórę na deskę, zeskrob delikatnie resztki mięsa jakie na niej zostały.

Krok 2
Namocz bułkę w mleku, kiedy zmięknie odciśnij z mleka. Oddziel żółtka od białek. Białka ubij na sztywno. Żółtka utrzyj z 2 łyżkami masła na jasny krem. Odkrój mięso od kręgosłupa, staraj się usunąć ości i razem z bułką przepuść przez maszynkę do mięsa lub zmiksuj w blenderze. Dodaj utarte żółtka i siekany koperek. Dobrze posól i popieprz masę, wymieszaj. Zacznij porcjami dodawać ubite białko, wmieszaj je delikatnie w nadzienie.

Krok 3
Rozłóż skórę szczupaka na desce do krojenia, grzbietem do dołu. Rozłóż na niej masę, nafaszeruj również łeb. Następnie złap za końce skóry tuż przy głowie i zacznij zszywać rybę przy pomocy zwykłej nici i igły. Możesz szyć szerokim ściegiem, szczupak nie musi być zaszyty jak cerowana skarpeta. Szycie nafaszerowanej ryby jest dość wymagające, bo farsz jest płynny i ma tendencję do uciekania na boki. Podczas zszywania upychaj go delikatnie do środka ryby, żeby jak najwięcej pomieścić go w szczupaku.

Krok 4
Przełóż szczupaka na wysmarowaną tłuszczem blaszkę lub naczynia do pieczenia – szyciem do dołu. Jak wspomniano, farsz jest płynny i ryba sama nie uformuje się w pierwotny kształt – będzie wyglądała, jakby przed chwilą zjadła ogromny obiad. Dlatego dobrze jest ją podeprzeć z jednej lub z dwu stron małym, żaroodpornym naczyniem, żeby miała ładny, płaski kształt.
Roztop 2 łyżki masła i polej nią rybę. Delikatnie oprósz solą i pieprzem. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 190 stopni. Piecz 35-40 minut. Podawaj w całości lub pokrojonego w plastry.
Smacznego!