Co można zrobić z resztek kurczaka? Zupę pho, klasyk wietnamskiej kuchni, zrobioną na aromatycznym bulionie z warzyw, orientalnych przypraw i – szkieletu oraz kostek z upieczonego w niedzielę kurczaka. Rosół można wykorzystać na wiele sposobów, np.  jako bazę do innych zup lub sosów.

Zupa pho to tylko jeden z patentów na zagospodarowanie pysznych pozostałości z pieczystego. W tym tygodniu codziennie będziemy Wam podrzucać pomysły na to, co można zrobić z resztek kurczaka.

Czas: 2-2,15 godz. (w tym dwie godziny to kucharzenie pasywne, czyli nadzór nad garnkiem z gotującym się bulionem:)

Poziom trudności: łatwy

Szacowana cena dla 2 osób: ok. 7-8 zł

W dobrej kuchni nic nie powinno się marnować, a już na pewno nie szkielet upieczonego kurczaka, kaczki, czy gęsi, pełen smaków i aromatów, który może stać się podstawą pysznego, zdrowego, pachnącego przyprawami rosołu i wielu innych zup.

Nie wyrzucamy obranych z mięsa kostek i korpusów, ale ponownie je przetwarzamy, zamieniając w smakowite dania. Po upieczeniu drobiu, obrany z mięsa szkielet zawsze wykorzystujemy do przygotowania bulionu. Czasem gotujemy na jego bazie rosół, żeby później zamrozić i przechowywać jako bazę do zup lub sosów (taka domowej roboty „kostka rosołowa”, tyle że bez chemii). Lubimy go też doprawić na wschodnią modłę i zjeść z chińskim makaronem. Jednym z naszych ulubionych patentów jest rosół na kościach a la zupa pho. Oryginalna, wietnamska zupa pho również przygotowywana jest na kościach. Tyle, że wołowych:)

Nasz przepis to wariacja na temat zupy pho, odwołująca się do oryginalnej receptury oraz do wskazówek Nighela Slatera, brytyjskiego celebryty kulinarnego, który zupę pho robi na gotowanych udkach z kurczaka.

Klucz do sukcesu to powolne, spokojne gotowanie wywaru, na bardzo małym ogniu, najlepiej przez 2 godziny. Bulion jest przesycony aromatem anyżku i kory cynamonowca, które tworzą niesamowicie intrygujący duet. W naszej kuchni cynamon kojarzy się głównie ze słodkościami. Wierzcie, że idealnie podkreśla też smak wytrawnych dań. Mocny, wyrazisty, korzenny smak, doskonale komponuje się z lekkim, delikatnym bulionem.

Tu ważna uwaga: bulion na kościach jest bardzo aromatyczny, ale nie liczcie na esencjonalny rosół z wielkimi oczkami złotego tłuszczyku (za wyjątkiem gęsi – tu rosołek może być tłusty). Uzyskacie pyszny, ale odchudzony rosół. Nie wlewajcie też do garnka dużo wody. W przeciwnym wypadku powstanie bardzo rozwodniony bulion. Jeśli chcecie ugotować bardziej treściwy rosół, dorzućcie do garnka jeszcze dwa surowe skrzydełka z kurczaka.

Klucz do sukcesu to powolne, spokojne gotowanie wywarru, na bardzo małym ogniu, najlepiej przez 2 godziny.

Składniki:

  • Szkielet upieczonego kurczaka
  • 2 marchewki
  • 1 pietruszka
  • Kawałek selera
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 cebula
  • Korzeń imbiru wielkości kciuka
  • 2 łyżki nasion kolendry podprażonych na patelni
  • 3 łyżki sosu rybnego
  • Łyżeczka brązowego cukru
  • Pół opakowania makaronu chińskiego
  • Kawałki pieczonego kurczaka (opcjonalnie)
  • Sól
  • Ostra przyprawa: chili, pieprz

Zobacz też inne pomysły na to, co można zrobić z resztek kurczaka.

co można zrobić z resztek kurczaka przepis na zupę pho

Co można zrobić z resztek kurczaka – przepis na zupę pho:

Krok 1

Zaczynamy od umycia i obrania włoszczyzny. Warzyw nie kroimy,  tylko w całości wkładamy do garnka. Cebulę opalamy nad palnikiem lub grillujemy (jeśli mamy grill). Zeskrobujemy czarne, spalone fragmenty skórki i wkładamy do garnka. Dodajemy czosnek.

Krok 2

Na warzywach umieszczamy szkielet z upieczonego kurczaka, obrany z mięsa i zalewamy zimną wodą.

Co można zrobić z resztek pieczonego kurczaka
Co można zrobić z resztek kurczaka? Na bazie tych kości powstanie bulion.

Do garnka dodajemy obrany, posiekany imbir (najłatwiej obrać imbir łyżeczką do herbaty, ściągając skórkę) oraz nasiona kolendry.

Na niewielkim ogniu gotujemy wywar do momentu aż zacznie „mrugać”. Nie zagotowujemy bulionu, czyli nie doprowadzamy do wrzenia. Kiedy na powierzchni zaczną pojawiać bąbelki powietrza wypychanego w górę przez temperaturę, zmniejszamy ogień pod garnkiem i gotujemy, a właściwie podgrzewamy pod przykryciem przez 1,5, a najlepiej 2 godziny. Płyn nie może „bulgotać”:), ale musi też mieć wysoką temperaturę. Brzmi mocno skomplikowanie, ale po prostu trzeba mieć co jakiś  czas oko na garnek. Kiedy temperatura bulionu za bardzo wzrośnie, zmniejszamy temperaturę, albo dodajemy kilka łyżek zimnej wody.

Powolne gotowanie w gorącej wodzie pozwala wydobyć wszystkie smaki i aromaty ze składników bulionu.

Przyprawiamy gotowy wywar: dodajemy sos rybny, sól, sos chili lub inną ostrą przyprawę (ilość wedle gustu).

Krok 3

Gotujemy makaron według instrukcji na opakowaniu.

Krok 4

Podajemy: na talerz wykładamy makaron i kawałki pieczonego kurczaka (opcjonalnie), zalewamy bulionem. Siekamy zioła: kolendrę, pietruszkę lub szczypior i posypujemy zupę. Opcjonalnie dodajemy kiełki fasoli.

co można zrobić z resztek kurczaka - przepis na zupę pho

Zobaczcie też inne patenty na to co można zrobić z resztek kurczaka.

Co można zrobić z resztek kurczaka - przepis na zupę pho