Niech te Święta będą inne niż zwykle! Co Wy na to, żeby w tym roku nie wpaść w świąteczne błędne koło i urządzić święta zero waste, czyli…
– Nie kupić za dużo jedzenia,
– Nie ugotować za dużo,
– Nie zjeść za dużo,
– Sprytnie wykorzystać to co zostanie.
Zobaczcie jakie cuda można wyczarować z resztek pieczonego kurczaka.
Zachęcamy Was, do podejęcia wyzwania Niedzielnego kucharza – tak jak my zróbcie sobie w tym roku #SwietaZeroWaste – bez marnowania i wyrzucania jedzenia.
Możecie na tym tylko skorzystać – mniej wydacie, nie przytyjecie, po świętach będziecie nadal mieścić się w te same obcisłe spodnie (zazdrość koleżanek z pracy;-)), a przede wszystkim skorzysta nasza planeta – zawsze trochę mniej śmieci, resztek, opakowań…
Święta zero waste – dlaczego warto spróbować?
Czy wiecie, że aż 1/3 żywności produkowanej na świecie trafia do kosza. Według nas to stanowczo za dużo, biorąc pod uwagę, że co siódmy człowiek cierpi głód…
Z badań, które niedawno wpadły nam w ręce (IPSOS na zlecenie Kapitalni.org) wynika, że raz w tygodniu jedzenie do śmieci wyrzuca co piąty Polak. Rocznie Polacy wyrzucają blisko 9 mln ton jedzenia (bo za dużo kupują)! Święta to czas kiedy na artykuły spożywcze wydajemy najwięcej, ale też najwięcej ich marnujemy. Wcale nie musi tak być!
Sprawdź też nasze menu na tydzień – przedświąteczna dieta.
Jak to zrobić?
Wbrew pozorom ogarnięcie świątecznego szaleństwa kulinarnego nie jest takie trudne. Mamy nadzieję, że pomocna okaże się dla Was ta ściągawka. I pamiętajcie – dla chcącego nic trudnego!:-)
1. Zastanów się czego kupiłeś/kupiłaś za dużo w poprzednie święta – w tym roku kup dwa razy mniej.
2. Policz ile osób będziesz gościć w święta (jeśli 8 – to ugotuj dla 8 a nie 20 😉
3. Policz ile posiłków faktycznie będziesz jeść w domu, a ile w gościach (i przygotuj się na jeden dzień, a nie tydzień jedzenia. Może warto zrezygnować z ciast – skoro i tak na wynos wciśną Ci je babcia lub ciocia?)
4. W przedświątecznych tygodniach staraj się opróżnić zamrażalnik – zrobisz miejsce na przechowanie tego co zostanie ze świąt.
5. Przed zakupami sprawdź co masz w lodówce i zamrażalniku (to też jest jedzenie).
6. Zrób zakupy spożywcze z listą, dzięki temu unikniesz impulsywnych decyzji np. pod wpływem promocji (jak nie masz czasu robić listy, to chociaz zrób zdjęcie spiżarki i lodówki i nie kupuj tego, co już masz).
7. Pomyśl o innych, którzy nie mają tyle co Ty – po zakupach przejrzyj swój kosz i przekaż część produktów np. do banków żywności.
8. W czasie świątecznych posiłków nie trzymaj jedzenia za długo na stole – schowane do lodówki dłużej będzie się nadawało do jedzenia.
9. Jedzenie, które zostanie ze Świąt wykorzystaj sprytnie w nowych daniach – zyskasz posiłki na kolejne dni (to duża oszczędność).
10. Pomysłów na pyszne wykorzystanie resztek możecie szukać także na naszym blogu. Już wkrótce u nas całe mnóstwo nowych inspiracji i pomysły na to co zrobić ze świątecznymi resztkami.