Zapiekanka  kaszy bulgur to proste danie o zaskakująco złożonym smaku, choć składa się raptem z trzech składników. Ale jakich! Słodki i mięciutki bulgur, twardawy, charakterny jarmuż i kwaskowy, gęsty sos pomidorowy. Wszystko zapieczone pod sernikową warstwą z jogurtu, jajek i parmezanu.

Czas: 1 godzina 10 minut w tym 30 minut duszenia sosu i 30 minut zapiekania
Poziom trudności: Łatwe
Liczba porcji: 3-4

Zapiekanka z kaszy bulgur z 3 składników

Zapiekanka z kaszy bulgur jest tyleż prosta do zrobienia co smaczna

Bulgur jest jedną z najwdzięczniejszych do przygotowania kasz. U nas w domu, kiedy na szybko potrzebujemy jakiś dodatek do pulpetów, sosu, czy kotletów, najczęściej sięgamy po bulgur. Dlaczego? Bo jest szybki do zrobienia. Kaszę zalewamy w proporcjach 2:1, czyli szklanka wody na pół szklanki bulguru, zagotowujemy, zmniejszamy ogień i gotujemy na wolnym ogniu 12 minut. Zdejmujemy z palnika i odstawiamy na 2-3 minuty. I gotowe.

Bardzo prosta do zrobienia jest też zapiekanka z kaszy bulgur, którą dziasiaj proponujemy. W naszej zapiekance słodki, miękki bulgur został wymieszany z lekko twardawym jarmużem i zatopiony w kwaskowym, zawiesisty sosie pomidorowym. Zapiekanka z kaszy bulgur jest przykryta sernikową kołderką z jogurtu, jajek i parmezanu.
Danie proste do zrobienia o zaskakująco bogatym smaku. Gorąco polecamy Wam zapiekankę z kaszy bulgur, bo idelanie sprawdza się w chłodniejsze dni.

Bulgur Czyngis Chana

Zanim zaczniecie robić zapiekankę z kaszy bulgur, jeszcze kilka słów o samym bulgurze.

Znany jest od kilku tysięcy lat. Rzymianie nazywali go cerealis, a mieszkańcy Bliskiego Wschodu arisah. Dzisiaj, począwszy od Turcji, przez Bałkany, po Europę Zachodnią i Stany, gdzie stał się popularny w XX wieku, znany jest pod nazwą bulgur. W krajach arabskich wymowa jest nieco inna: burgul. Jedli go Izraelici, o czym wspomina Biblia, przyrządzali starożytni Egipcjanie, Chińczycy w czasach cesarza Sheng Nunga (2800 lat przed Chrystusem), stanowił jedno z głównych źródeł pożywienia armi Czyngis Chana, który zawojował pół świata (spalił przy okazji Sandomierz).
Bulgur zaliczany był w starożytnych Chinach do czterech świętych ziaren, obok jęczmienia, pszenicy, soi i ryżu.

Szybki jak kuskus

Bulgur jest podobny do kuskusu. Powstaje z ziaren pszenicy durum, które najpierw są podgotowywane, później suszone, a na koniec mielone na mniejsze kawałki. Dzięki temu bulgur można szybko ugotować.
Ma piękny wygląd, przypomina nieco pokruszony bursztyn, jest orzechowy w smaku, lekko słodki, świetnie nadaje się jako dodatek do dań głównych lub zup. Z resztek bulguru można zrobić pyszne racuchy.

Spróbujcie innych naszych przepisów z bulgurem:

Pieczona cieciorka i brukselka z kaszą bulgur

Pudding z mango i bulguru

Pieczone bakłażany z bulgurem

Przepis na zapiekankę z kaszy bulgur pochodzi z serwisu cooking.nytimes.com

Składniki:

  • 400-500 g jarmużu
  • 1 szklanka bulguru
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 łyżka oleju roślinnego
  • Garść posiekanego szczypiorku
  • 2 jajka
  • ½ szklanki tartego parmezanu
  • 1 szklanka gęstego jogurtu
  • Sól i pieprz

Sos

  • 750 ml passaty pomidorowej
  • 1 mała cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 łyżka masła
  • Szczypta ziela angielskiego sproszkowanego
  • Szczypta cynamonu

Przygotowanie

Krok 1
Nastaw sos. Wlej passatę do garnka, wrzuć do niej obraną cebulę, rozgniecione 2 ząbki czosnku, liść laurowy i łyżkę masła. Zagotuj, a gdy sos zacznie bulgotać, zamieszaj, zmniejsz temperaturę i gotuj na bardzo wolnym ogniu bez przykrycia co najmniej pół godziny, najlepiej 45 minut. Na koniec dopraw szczyptą cynamonu i ziela angielskiego. Wyjmij cebulę, czosnek i ziele angielskie.

Krok 2
Zagotuj w garnku litr wody i wrzuć do wrzątku umyty i posiekany jarmuż (same liście, bez łodyżek). Zmniejsz ogień i blanszuj przez 3-4 minuty. Wyjmij łyżką cedzakową i przełóż na talerz.
Do wody po jarmużu wsyp do wrzątku bulgur, zamieszaj, gotuj na wolnym ogniu 12 minut. Sprawdź czy jest ugootwany, odcedź i wysyp na blaszkę do pieczwnia wyłożoną paperem, żeby bulgur odparował.

Krok 3
Rozgrzej piekarnik do 180 stopni.
Rozgrzej w szerokim rondlu łyżkę oleju, wsyp na niego posiekane 2 ząbki czosnku, następnie dodaj do niego podgotowany jarmuż. Smaż razem przez 2-3 minuty – uważaj, żeby nie przypalić czosnku. Jeśli zacznie szybko brązowieć, zmniejsz ogień.
Wsyp do jarmużu bulgur i posiekany szczypiorek. Wymieszaj. Dopraw do smaku solą i pieprzem.

Krok 4
Na dno szerokiego naczynia do zapiekania wylej kilka łyżek sosu pomidorowego. Wyłóż na niego jarmuż z bulgurem. Wyrównaj. Na wierzch wysyp 2-3 łyżki parmezanu i wylej resztę sosu, rozprowadzając po całej powierzchni.
Wbij do miseczki dwa jaja. Rozkłóć rózgą, wlej do nich jogurt i tarty parmezan, energicznie wymieszaj składniki. Wylej mieszankę na wierzch bulguru. Rozprowadź równomiernie. Wstaw do piekarnika i piecz około 25-30 minut.