Zapiekanka mac and cheese, nuggetsy, pałki w chrupiącej panierce, burgery, pizza, fish and chips, do tego frytki z ziemniaków, marchewki, pietruszki i batata – sześć domowych fast foodów, bez smażenia, prosto z piekarnika. Wasze dzieci pokochają te dania, a Wy nie zdążycie się zmęczyć przygotwując je!

Tydzień temu zaproponowaliśmy Wam menu dla rodziców, dzisiaj mamy dla Was zestaw dań atrakcyjnych dla dzieci: przepisy na domowe fast foody, z minimalną ilością tłuszczu, bez smażenia, z dużą ilością warzyw, atrakcyjnie podane. Dania proste i szybkie do zrobienia, po które można sięgnąć kiedy nasze dziecko zacznie domagać się Bigmaka:) 

Całe menu (tym razem wyszły porcje dla 3-4 osób) kosztowało 143 zł. Dania można mrozić, ale są tak dobre, że u nas nic nie zostało (mimo większej liczbie porcji)…. Chyba sami jesteśmy jak dzieci ;-).

Zdrowy fast food

Fast food jest zły, niezdrowy, powoduje otyłość – wszyscy to wiemy. Kto nie wierzy niech obejrzy dokument Morgana Spurlocka „Super size me” z 2004 r., w którym reżyser przez miesiąc żywił się wyłącznie w jednej z sieci szybkiej obsługi. Przytył i podupadł na zdrowiu.

Jest jednak w fast foodach coś takiego, że każdy od czasu do czasu ma ochotę na hamburgera, nuggetsy lub kurczaka w panierce. Nie mówiąc o dzieciach, które przepadają za „Magdonaldami”. Zresztą nie tylko dzieci. Kiedy jedziemy w góry „gierkówką” w połowie trasy zatrzymujemy się czasem, żeby zamówić kawę i herbatę. Lulek całą trasę śpi, ale natychmiast zrywa się na równe nogi, kiedy tylko podjedziemy pod okienko do wydawania jedzenia.

Miłosz jeszcze nie reaguje na zapachy z barów szybkiej obsługuj, bo nad nuggetsy przedkłada mleko. Za chwilę jednak i on zacznie się domagać frytek z hamburgerem.

Oczywiście zjedzenie fast fooda od czas do czasu to nie zbrodnia, lecz na pewno trzeba uważać, żeby nie weszło nam to w nawyk. Ostatnio (kwiecień 2018 r.) zespół naukowców z George Washington University, pod kierownictwem dr. Julii Varshavsky odkrył, że u osób stołujących się sieciach fast foodowych i stołówkach poziom szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych zwanych ftalanami (występują w farbach, lakierach, plastikach) jest o 35 proc. wyższy niż u osób, które jedzą domowe posiłki. Wśród nastolatków jest on jeszcze wyższy i wynosi 55 proc.

Domowe górą

Badania jasno pokazały – jedzenie domowe górą! My od dawna uważamy, że stołowanie się na mieście, dania na wynos, kateringi, to nie jest dobry pomysł na zdrowe odżywianie się. A zdrowe nie znaczy nudne. Atrakcyjność fast foodów polega w dużej mierze na tym, że ładnie wyglądają, są rumiane, złociste, podane w atrakcyjny sposób. Przy odrobine wysiłku sami możecie wyczarować kuszące wyglądem, zdrowe domowe odpowiedniki fast foodów. I z czystym sumieniem zaserwować je Waszym dzieciom. Mamy dla Was sześć propozycji na cały tydzień – menu wzorowane na jadłospisach z barów szybkiej obsługi, ale zdrowych. Chrupiących, choć przygotowanych bez smażenia w głębokim tłuszczu, w zasadzie to bez tłuszczu, bo wszystkie zostały upieczone w piekarniku.

Menu na cały tydzień wygląda tak:

Pobierz menu na tydzień

Niedziela: Zapiekanka mac and cheese

Zapiekanka mac and cheese

Poniedziałek: Nuggetsy z kurczaka z frytkami z warzyw

Domowe nuggetsy

Wtorek: Szybka pizza ze szpinakiem

Środa: Hamburgery z czerwonej fasoli i boczniaków

Czwartek: Pałki z kurczaka w chrupiącej panierce

Piątek: Fish and chips z piekarnika

Jak gotowaliśmy

Jak już pisaliśmy całe menu (tym razem trochę więcej porcji) kosztowało nas 143 zł. Wszystko bardzo nam smakowało, widocznie jesteśmy jak dzieci!

Zakupy tradycyjnie zrobiliśmy za jednym razem, w sobotę. A oto lista potrzebnych składników, z których wyjdą 3-4 porcje.

Pobierz listę zakupów

Te przepisy można zrobić szybko z dnia na dzień. Generalnie tak dobieraliśmy przepisy, żeby z całym obiadem można było uwinąć się w maksymalnie krótkim czasie: 40-50 minut.

My jak zwykle woleliśmy zrobić więcej za jednym zamachem. Nuggetsy upiekliśmy razem z pałkami z kurczaka. Od razu zarobiliśmy też większą ilość ciasta. Połowa została spożytkowana na dwie pizze. Reszta trafiła do lodówki, a we wtorek upiekliśmy z ciasta bułeczki do hamburgerów. 

Zachęcamy Was do wypróbowania naszych przepisów! Wasze dzieci je pokochają!

Smacznego!