Pyszny domowy kebab. Bo gyros niczym właściwie nie różni się od kebaba. Poza sposobem podania. Z frytkami, chlebkiem pita gyros zmienia się w solidne, smakowite danie obiadowe.

Czas marynowania: Co najmniej jedna godzina
Czas smażenia: 5-7 minut
Poziom trudności: Raczej łatwe
Liczba porcji: 2 bardzo duże

Gyros – grecki kebab

Każdy kto lubi kebaba lubi też gyros. Grecki gyros (czytaj jiiros) to nic innego jak turecki doner kebab, bo zresztą z Turcji się wywodzi. W Grecji danie pojawiło się wraz z emigracją, która uciekła przed Turkami z Azji Mniejszej. Przez lata sami Grecy na opiekane, siekane mięso mówili kebab. Odmieniło im się w latach 70. minionego wieku, po inwazji Turcji na Cypr. Zamiast mówić kebab, co po turecku oznacza obracać, zaczęli mówić gyros, co po grecku znaczy obracać.
Grecy mają podobny, a nawet większy problem z Turkami, jak my z Rosją. Klasyka dobrosąsiedzkich relacji.

Jak podać gyros

W Polsce gyros nie jest specjalnie znany w przeciwieństwie do przyrodniego brata – kebaba. Mięso co do zasady jest takie samo (Grecy lubią też gyros wieprzowy, podczas, gdy wieprzowina nie jest jedzona przez muzułmanów), przyprawia się je w podobny sposób, griluje tak samo, inne jest tylko wykończenie: Grecy dodają na koniec sos tzatziki, obowiązkowo czerwoną ceulę i lubią jeść gyros z frytkami.

W gyros kluczowe są przyprawy. W sklepie można kupić gotową mieszankę, ale naprawdę lepiej przyprawić mięso samemu. Zestaw przypraw jest bardzo prosty i składa się z kilku powszechnie dostępnych przypraw. Mięso najlepiej marynować całą noc, wtedy wspaniale przejdzie aromatem przypraw. Jeśli chodzi o mięso to w przypadku kurczaka najlepsze są udka. Bardzo dobry jest też gyros z polędwiczek wieprzowych.

I jeszcze chlebek pita. Tu znowu, można kupić gotowca w sklepie, ale na prawdę lepiej zrobić je samemu. Smakuje o niebo lepiej niż kupna pita i nie ma w niej grama chemii, czeego o sklepowym odpowiedniku powiedzieć nie można. W Niedzielnym Kucharzu znajdziecie kilka przepisów na pity, w tym jeden przepis na mega proste pity.  Usmażone mięso można też zawinąć w miękkie, cienkie placki, do zrobienia w 10 minut.

Przekąska na mecz

Gyros można podawać na różne sposoby. W wersji street food mięso pakuje cię do rozkrojonych, wypiekanych chlebków pita, lub zawija w miękkie jak naleśnik chlebki pieczone na patelni. W domu, dla siebie lub gości, fajnym sposobem podania jest deska: kładziemy na niej mięso, obok chlebki pita, dalej frytki, sałatę. Skrapiamy wszystko dobrą oliwą i posypujemy suszonym oregano. Pycha!

Zrobiony w taki sposób gyros można podać na jednej dużej desce, wtedy świetnie sprawdzi się jako przekąską np. Podczas oglądania meczu.

Przepis pochodzi z bloga Akispetretzikis.com

Polecamy przepis na domowy doner kebab – jeden z hitów Niedzielnego Kucharza – oraz przepis na kebab ze zdrową sałatką tabbouleh.

Składniki:

  • 500 g udek z kurczaka bez kości
  • 1 łyżka nasion kolendry
  • 1 ząbek czosnku
  • 2 łyżki wędzonej papryki
  • 1 łyżka suszonego tymianku
  • 1 suszona papryczka chili lub ½ łyżeczki pieprzu kajeńskiego (kto nie przepada za ostrymi smakami niech użyje mniej)
  • Skórka starta z jednej cytryny
  • 4 łyżki oliwy lub oleju
  • 3 łyżki soku z cytryny
  • 1 łyżeczka soli

Tzatziki

Domowe pity

Przygotowanie:

Krok 1

Marynata. Wsyp do moździerza lub malaksera łyżkę nasion kolendry, łyżkę tymianku, 2 łyżki wędzonej papryki (lub słodkiej jeśli nie masz wędzonej),  papryczkę chili, skórkę startą z cytryny, dodaj pokrojony ząbek czosnku  i utrzyj całość na masę. Wlej 4 łyżki oliwy lub oleju i znowu utrzyj na gładką emulsję. Odstaw.

Krok 2

Mięso kurczaka osusz ręcznikiem i pokrój na paski. Dodaj marynatę, wsyp łyżeczkę soli i dokładnie obtocz w zaprawie niej mięso. Przełóż do zamykanego naczynia i odstaw na co najmniej godzinę do lodówki, najlepiej na całą noc.

Krok 3

Wyciągnij mięso z lodówki co najmniej na pół godziny przed smażeniem, żeby się ogrzało. Smaż kurczaka partiami. Rozgrzej mocno patelnię, wyłóż na nią paski kurczaka i smaż obracając około co jakiś czas przez około 5 minut, do momentu aż mięso ładnie się zrumieni. Zanim zdejmiesz je z patelni wlej do kurczaka łyżkę soku z cytryny, wymieszaj. Przełóż gyros na talerz. Smaż kolejne porcje mięsa w taki sam sposób.

Podawaj gros z chlebkiem pita (tu znajdziesz przepis), tzatzikami (przepis jest tutaj) i pieczonymi frytkami.

Smacznego!