Słodycz pieczonej papryki i kwaskowatość sosu pomidorowego – to doskonałe małżeństwo przeciwieństw. Aby był to związek idealny potrzebna była już tylko wyjątkowa grzanka.

Czas: 30-35 minut

Poziom trudności: łatwy

Szacowany koszt dla dwóch osób: ok. 23 zł

Polecamy Wam ten przepis na pomidorowo-paprykowy krem – lekko słodki z delikatną nutą kwaskowych pomidorów, zagryziony chrupiącą, podpieczoną ciabattą, udekorowaną jabłkiem pokrojonym w słupki, siekanym porem i pokruszonym serem pleśniowym… To było chyba najdłuższe zdanie na naszym blogu, ale w pełni oddaje radość czerpaną z jedzenia tej zupy (kiedy ją jecie, chcielibyście by ta przyjemność nigdy się nie kończyła!). Zupa powstała po zmiksowaniu upieczonych papryk z domowej roboty sosem pomidorowym, który wyciągnęliśmy z zamrażalnika (nasz przepis na pyszny domowy sos pomidorowy). Naprawdę warto przygotować go wcześniej w większej ilości i zamrozić w pojemniczkach. Stanowi doskonałą bazę do różnych innych sosów i potraw. Jest zdrowy i pyszny, w przeciwieństwie do sosów ze sklepu nie zawiera sztucznych składników, a do tego jest dużo tańszy! Kupując gotowy sos ze słoika przepłacacie!

Składniki: 

Grzanki

  • 2 ciabatki
  • 5 cm pora
  • Kawałek sera pleśniowego
  • Jabłko

Zobacz menu na tydzień – kurczak i jarmuż, w którym wykorzystaliśmy ten przepis.

Przepis na zupę pomidorowo paprykową

Przygotowanie:

Krok 1

Włóż papryki do piekarnika rozgrzanego na 180 stopni z termoobiegiem. Piecz około 25-30 minut – aż zbrązowieje skórka.

Krok 2

W czasie gdy papryki się pieką zacznij rozmrażać porcję sosu pomidorowego. Wstaw pojemnik do garnka z zimną wodą. Kiedy mróz „puści” przy ściankach naczynia i sos zacznie odmarzać, przelej, a właściwie przełóż zawartość do garnka i wolno podgrzewaj. Jeśli nie masz gotowego sosu możesz zrobić go według tego przepisu (wersja trudniejsza) lub użyć passaty pomidorowej.

Krok 3

Po 20 minutach papryki powinny już lekko zbrązowieć. Wyciągnij je z piekarnika i przełóż do zamykanego naczynia (lub woreczka foliowego)  zamknij i odstaw na ok. 5 minut. Skórka pod wpływem parowania odejdzie od łatwiej od miąższu.

Krok 4

Wyciągnij papryki z pojemnika (zachowaj oleisty płyn jaki się z nich wydobył) i obierz ze skórki. Staraj się usunąć gniazdo z nasionkami. Zmiksuj obrane płaty papryki razem z sosem z pojemnika. Przełóż do garnka, zacznij podgrzewać, dodaj sos pomidorowy lub zrób ekspresowy sos według przepisu jaki znajdziesz na końcu przepisu.

Krok 5

W czasie gdy zupa się grzeje, przygotuj grzanki. Ciabatki pokrój wzdłuż na pół i połóż na dobrze rozgrzanej, suchej patelni. Przekrojoną stronę przypiecz na złoty kolor.

W międzyczasie posiekaj pora, pokrój jabłko w plasterki, a potem w słupki. Ściągnij z patelni grzankę, przykryj pokruszonym serem, na wierzch połóż słupki jabłka.

Całość włóż do mikrofali na 30 sekund. Na wierzch wysyp pora.

Krok 6

Podgrzaną zupę dopraw do smaku solą i pieprzem – nie za dużo, bo sos był już przyprawiany.

Krem podaj z tostami z ciabatty.

Jeśli nie masz sosu pomidorowego, możesz go szybko zrobić w czasie gdy piecze się papryka.

Potrzebne są:

  • puszka całych pomidorów
  • ząbek czosnku
  • garść bazylii lub pietruszki, albo łyżka suszonej bazylii
  • 2 łyżki oliwy
  • 1 łyżka miodu
  • 1 łyżka sosu sojowego

Rozgrzej oliwę na patelni. Dodaj posiekany czosnek, smaż około minuty na wolnym ogniu – czosnek nie może się przypalić, bo stanie się gorzki. Wsyp zioła, zamieszaj, dorzuć pomidory, dołóż miód i sos sojowy. Zamieszaj, przykryj i duś co najmniej 15 minut. Po tym czasie całość zmiksuj mikserem na gładką masę.

Zobacz jak zrobić domowy sos pomidorowy, który wykorzystaliśmy w tym przepisie.