Makaron z kalafiorem zawsze stanowią udany zestaw. Jeśli dodać do nich garść rodzynek, orzechów, sos pomidorowy i powstanie niecodzienne danie zarówno pod względem smaku, jak i tekstury.
Czas: 15 minut
Liczba porcji: 2
Kalafior jest ulubionym warzywem Sycylijczyków, szczególnie chętnie zjadanym latem, kiedy temperatura za oknem jest równie wysoka jak w samym środki Etny. W naszych szerokościach geograficznych przyjęło się uważać kalafior raczej za warzywo jesienne, a nawet zimowe. Lucyna Ćwierczakiewiczowa, pierwsza kucharka XIX-wiecznej Warszawy pisała w swojej książce kulinarnej „365 obiadów”, że „kalafior najlepszy jest we wrześniu”.
Rzeczywiście młody, letni kalafior smakuje najlepiej, a szczególnie pyszny jest surowy, maczany w majonezie własnej roboty. Majonez wydobywa z niego słodycz i wspaniały orzechowy smak. Głębi i charakteru nabiera jednak jesienią. Jest zwarty, twardy, świetnie nadaje się do pieczenia i robienia steków. Znakomicie smakuje dobrze doprawiony.
Włosi lubią podkręcić smak kalafiora rodzynkami. Wspaniała jest wenecka sałatka z kalafiora z rodzynkami, ale nie mniej pyszne jest bucatini z kalafiorem, rodzynkami i orzechami w pomidorowym sosie, który Wam dzisiaj reklamujemy:)
Trochę zmieniliśmy przepis w stosunku do oryginału. Nie ma w nim szafranu. No niestety, zrezygnowaliśmy z niego, bo jest to bardzo droga przyprawa – 16 zł za szczyptę. Zrobiliśmy to z bólem serca, bo włoska kuchnia, szczególnie na południu, gdzie orientalne wpływy są mocne, pachnie szafranem. No niestety.
Dodaliśmy za to żółte pomidory – dla koloru i kontrastu. Zamiast pomidorów z puszki użyliśmy wyfiletowanych, pokrojonych, przesmażonych pomidorów malinowych. Mamy szczyt sezonu i naprawdę warto używać świeżych produktów, nawet za cenę wygody.
W przepisie są fileciki anchois, też nietania przyprawa. Jeśli ich nie lubicie możecie pominąć.
Przepis pożyczyliśmy od Marthy Rose Shulman.
Składniki:
- Średniej wielkości kalafior, umyty, podzielony na różyczki
- 1/2 opakowania makaronu bucatini lub spaghetti
- 4 łyżki rodzynek
- 4 łyżki pokruszonych migdałów lub orzechów laskowych
- 3 filety anchois (opcjonalnie)
- Puszka pomidorów, posiekanych, razem z sokiem lub 4 pomidory malinowe posiekane i pozbawione gniazd nasiennych
- 3 żółte pomidory
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki oliwy
- Kilka łyżek tartego parmezanu lub pecorino
- Kilka łyżek posiekanej bazylii lub pietruszki
- Sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Krok 1
Zalej rodzynki ciepłą wodą, przykryj, odstaw.
Krok 2
Rozgrzej 2 łyżki oliwy w szerokim rondlu lub patelni, dodaj 2 posiekane ząbki czosnku. Smaż pół minuty. Wlej posiekane pomidory wraz z sokiem, anchois, zagotuj i duś na wolnym ogniu przez 10 minut. Pod koniec dodaj posiekane w kostkę, pozbawione pestek żółte pomidory, rodzynki i orzechy. Gotuj jeszcze kilka minut.
Krok 3
W międzyczasie zagotuj 2-3 litry wody, dobrze posól (woda powinna mieć słoność wody morskiej), wsyp do niej makaron. Po 2 minutach dodaj różyczki kalafiora. Przykryj i gotuj aż makaron będzie al dente (około 10 minut).
Krok 4
Odcedź makaron i kalafiora. Zachowaj trochę wody, żeby w razie potrzeby rozrzedzić nią sos pomidorowy. Przełóż makaron i kalafiora do rondla z sosem. Dodaj posiekaną natkę i tarty ser. Wymieszaj.
Podawaj z wyłożonym obok serem do posypania makaronu.