Nadzienie z farszu? Brzmi jak masło maślane. Tymczasem to doskonały patent na resztki pieczonego kurczaka. Nadzienie świetnie sprawdzi się jako farsz do pierogów.

Jeśli resztki pieczonego kurczaka mogą być podstawą wielu nowych pysznych dań, to kurczak nadziewany wątróbką (albo kaszą z grzybami bądź cielęciną) stwarza jeszcze więcej możliwości. Farsz świetnie wzbogaca smak kury, a do tego podczas jednego pieczenia uzyskujemy więcej jedzenia – czyli działamy ekonomicznie, bo lepiej wykorzystujemy raz nagrzany piekarnik.

Nadzienie z kurczaka świetnie sprawdzi się też jako farsz do ravioli lub (w bardziej tradycyjnej wersji) do pierogów. To jeden z naszych ulubionych patentów kulinarnych na resztki pieczonego kurczaka.

Zobacz też inne patenty ekonomicznej kuchni w menu na tydzień – pora na kalafiora.

Resztki pieczonego kurczaka – do pierogów!

Ravioli lub pierogi to doskonały sposób na tworcze wykorzystanie pozostałości z pieczystego w tym na resztki pieczonego kurczaka. Mięso trzeba poddać obróbce, żeby zyskało dodatkowy smak: wrzucić mięso do maszynki, albo drobno posiekać, albo „poszarpać” dwoma widelcami na oddzielne włókienka, przyprawić np. drobno posiekaną przesmażoną szalotką, tymiankiem, rozmarynem, wbić jajko i wymieszać (to patent z żydowskiej kuchni na farsz ze skrzydełek) i naprawdę niedrogie danie gotowe. 30 pierogów będzie Was kosztowało około 6-7 zł. To ekonomiczne gotowane w najczystszej postaci!

Czas: około godziny (z czego większość to czas, gdy ciasto leżakuje)
Szacowana cena dla 2 osób (30 pierogów): ok. 6-7 zł
Poziom trudności: łatwy

Z tych składników powstanie ponad 30 pierogów. Warto zrobić ich więcej, bo można je bez problemu mrozić. Potem wystarczy wrzucić pierogi do wrzątku (a potem ewentualnie odsmażyć) i danie gotowe.

Składniki:

Ciasto

  • 2 szklanki mąki
  • 2/3 szklanki gorącej wody (ok. 170 ml)
  • 1 jajko
  • 1/3 łyżeczki soli

Nadzienie

  • Farsz z pieczonego drobiu, np. z wątróbki, ale może też być cielęcina (z gęsi), albo kasza z grzybami (gęś, kurczak)
Pierogi - sposób na resztki pieczonego kurczaka
Resztki pieczonego kurczaka doskonale się sprawdzają jako nadzienie do pierogów.

Przygotowanie:

Krok 1
Zaczynamy od ciasta. Mąkę wsypujemy do misy, dodajemy sól, mieszamy. Wbijamy jajko i mieszamy drewnianą łyżką. Stopniowo wlewamy wodę cały czas mieszając powstające ciasto w misce.

Kiedy składniki się połączą, przekładamy całość na stolnicę podsypaną mąką. Ciasto będzie wilgotne, ale nie przesadzajcie z dosypywaniem mąki, bo pierogi będą twarde.
Wyrabiamy ciasto około 7-8 minut. Przekładamy do misy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na nie dłużej niż pół godziny (w temperaturze pokojowej).

Krok 2
Po tym czasie wyciągamy ciasto z misy. Ciasto jest elastyczne, ale lekko al dente.
Po zagnieceniu – 7 min – odstawiamy je na pół godziny.

Krok 3
Wyciągamy ciasto z misy, lekko wyrabiamy. Odrywamy kawałek ciasta i cienko wałkujemy, pozyskując delikatnie mąką, bo ciasto jest wilgotne. Robimy to tak, że wałkujemy płat, posypujemy go mąką, odwracamy i wałkujemy, posypując wierzch w miarę potrzeby mąką. Ciasto jest bardzo elastyczne i przyjmie sporo mąki, ale też nie przesadzajcie z podsypywaniem.

Po uzyskaniu cieniutkiego płata ciasta formą, lub szklanką wykrawamy pierogi, nakładamy farsz, zlepiamy i odkładamy na talerz podsypany lekko mąką.

Słowo od Wujka Dobra Rada: nie nakładajcie farszu na wszystkie krążki z zamiarem późniejszego ich pozlepiania. Można i tak, ale ciasto trzeba będzie posmarować po brzegach wodą, żeby się skleiły. Lepiej jest brać pojedyncze krążki, odwracać spodem na wierzch, nadziewać i kleić. Ciasto jest cudownie wilgotne od spodniej strony, bardzo podatne na lepienie.

Jak zrobić pierogi

Krok 4
Zagotowujemy w garnku wodę, solimy (łyżeczka soli wystarczy) i partiami wrzucamy do wrzątku pierogi. Zmniejszamy nieco ogień, żeby nam woda nie wykipiała i gotujemy pierogi przez 3-5 minut od wypłynięcia na powierzchnię (zaraz po wrzuceniu na chwilę pójdą na dno). Czas gotowania zależy od tego jak cienkie rozwałkowaliście ciasto na pierogi. Grube będzie potrzebowało oczywiście więcej czasu.
Pierogi wyjmujemy z wody łyżką cedzakową i przekładamy na talerz.

Pierogi z ciasta z dodatkiem jajka bardzo dobrze nadają się do podsmażania na patelni.

Jak zrobić pierogi

Pierogi z farszem z wątróbki można podać z surówką z jabłka, kalarepki i marchewki, które trzeba zetrzeć na tarce, albo pokroić w zapałkę. Skropić cytryną i olejem i posolić. Gotowe!

Zobacz też menu na tydzień – fast and fryless – czyli szybko i bez smażenia.