Zdrowa wersja hiszpańskiej klasycznej ziemniaczanej tortilli: pieczona, a nie smażona. Bogata w smaki i aromaty, a to za sprawą różnych składników. Tortilla ze szparagami ładnie wygląda i smakuje.
Czas przygotowania: 30 minut
Czas pieczenia: 40-45 minut
Poziom trudności: łatwe
Liczba porcji: 4
Tortilla ze szparagami, paprykami i fetą
Słowo tortilla kojarzy się głównie z miękkim plackiem z pszenicy, w który można zawijać rozmaite farsze. I słusznie, gdyż tak właśnie wygląda tortilla. Czymś zupełnie innym jest tortilla espanola, albo tortilla de patatas, nazywana w Ameryce Południowej tortilla de papas – to bardzo popularne w Hiszpanii danie, rodzaj omletu, zrobionego na bazie jajek i ziemniaków. Wygląda jak okrągły placek, bo też słowo tortilla pochodzi od rzeczownika torta, czyli ciasto/placek.
Sposób przyrządzania jest następujący: trzeba najpierw podsmażyć ziemniaki, potem wylać na nie jajeczną masę, podsmażyć, przewrócić na drugą stronę i dokończyć smażenia wierzchniej warstwy. Trzeba mieć trochę umiejętności, żeby poradzić sobie z daniem, szczególnie na etapie odwracania placka do czego potrzebny jest płaski talerz i zręczność.
Łatwiejsza wersja tortilli
Proponujemy znacznie prostszą i zdrowszą wersję tego dania: tortillę ze szparagami. Placek jest pieczony, a nie smażony, nie trzeba go odwracać i w ogóle zawracać sobie nim głowy.
Skład tortilli ze szparagami może być absolutnie dowolny. Oczywiście oprócz ziemniaków, które stanowią podstawę nadzienia. My dodaliśmy pieczonych papryk, ale jeśli nie macie czasu pieczenie, zrezygnujcie z nich na rzecz innych, miękkich warzyw jak groszek, cukinia, fasola szparagowa. Możecie dodać szynkę, krewetki, pieczone mięso. Zamiast fety doskonale sprawdzi się kozi ser.
Tortille ze szparagami zrobiliśmy inspirując się blogiem Gimmesomeoven.com
Składniki:
- 5 małych ziemniaków
- 1 czerwona papryka
- 1 żółta papryka
- 8 jajek
- 4 łyżki siekanego szczypiorku
- 100 g sera feta
- 1/2 łyżeczki soli
- Olej do nasmarowania formy
Przygotowanie:
Krok 1
Rozgrzej piekarnik do 200 stopni. Umyj i osusz papryki, przełóż do naczynia żaroodpornego, wstaw do piekarnika i piecz 30-35 minut aż skórka zacznie się przypiekać na czarno. Wyjmij papryki z piekarnika i przełóż do szczelnie zamykanego pojemnika lub woreczka foliowego i dokładnie zamknij na 10 minut. Po tym czasie wyjmij papryki, zdejmij z nich skórkę, wykrój gniazdo nasienne i wyrzuć a miąższ pokrój w kostkę. Przełóż do głębokiej misy.
Krok 2
Na 10 minut przed końcem pieczenia papryk, umyj i osusz ziemniaki. Ostrym nożem pokrój je razem ze skórką na cieknie plastry. Włóż je d garnka, zalej zimną wodą, wstaw na kuchenkę, gotuj przez 10 minut. Odcedź i przelej zimną wodą, żeby je ostudzić.
Krok 3
Nasmaruj formę olejem (my użyliśmy szerokiej formy do tarty o średnicy 30 cm). Na dnie ułóż podgotowane plastry ziemniaków.
Do misy z paprykami wbij 8 jajek. Dodaj posiekany szczypiorek. Posól. Dobrze wymieszaj. Wylej do formy do pieczenia, w której są ziemniaki. Na wierzch wykładaj kawałki szparagów. Dodaj pokruszony ser feta. Wstaw do piekarnia nagrzanego do 180 stopni i piecz 40 minut, aż masa stężeje, wierzch zrumieni się. Wyjmij tortillę z piekarnika , wbij w środek wykałaczkę – jeśli po wyjęciu będzie sucha, danie jest gotowe. Jeśli przykleją się do niej grudki ciasta, wstaw do piekarnika jeszcze na 5 minut.
Wyjmij z piekarnika, odstaw do przestygnięcia. Następnie pokrój i podawaj.
Smacznego!