Niezwykle pożywna zapiekana prosto ze słoika. Można jeść na ciepło, ale równie smaczna jest podawana w temperaturze pokojowej.
Czas przygotowania: 35 minut
Czas pieczenia 25 minut
Liczba porcji: 2
Po turecku – musakka, po grecku mousakas, po arabsku مسقعة 🙂 – musaqqa. Wspólna nazwa dla bardzo popularnego dania na Bałkanach w Turcji i krajach arabskich. Nazwa pochodzi z języka arabskiego i oznacza danie podane na zimno. Tak musakę jada się w krajach arabskich. W Grecji obowiązkowo podawana jest na ciepło. Na świecie najbardziej znana jest właśnie grecka wersja musaki: z bakłażanów i sosu mięsnego, ale w samej Grecji, na Bałkanach i na Bliskim Wschodzie jest wiele odmian tej zapiekanki.
Nasza jest jeszcze inna, bo ze słoika. To nasz autorski pomysł, będący efektem fascynacji tym sposobem pieczenia. Poprzednio w słoiku zrobiliśmy lasagnie, najpierw z cukini, a potem klasyczną (choć wegetariańską). Teraz musakę. Uważamy, że słoik jest doskonałym naczyniem do zapiekania potraw już wcześniej przesmażonych, nie zawierających surowego mięsa, które wymaga długiego pieczenia. Jeśli danie trzeba tylko zapieczenia to właśnie słoik nadaje się do tego idealnie. Polecamy Wam ten patent.
Szczególnie do zapiekania nadaje się bakłażan – pokrojony w krążki świetnie dopasowuje się do kształtu słoika.
Więcej informacji o pieczeniu w słoikach znajdziecie w tym wpisie.
Przepis na musakę pochodzi z bloga mygreekdish.com
Składniki:
- 500 g wołowiny mielonej
- 2 średniej wielkości bakłażany
- 3 pomidory, pokrojone w kostkę, pozbawione gniazd nasiennych
- 1 czerwona cebula drobno posiekana
- 1 ząbek czosnku drobno posiekany
- 2 łyżki przecieru pomidorowego
- Szklanka wina
- Łyżeczka cukru
- Liść laurowy
- Szczypta cynamonu i gałki muszkatołowej
- Sól i pieprz do smaku
- 2 łyżki oleju
Sos beszamelowy
- 4 łyżki masła
- 4 łyżki mąki
- 4 łyżki tartego parmezanu
- 1/2 szklanki mleka
- Szczypta gałki muszkatołowej
Przygotowanie:
Krok 1
Bakłażany umyj i pokrój w centymetrowej grubości plastry. Rozłóż na blaszce do pieczenia i mocno posól. Odstaw.
Krok 2
Rozgrzej na patelni 2 łyżki oleju, wysyp na niego posiekaną cebulę. Smaż około 5 minut aż cebula zmięknie. Dodaj czosnek, zamieszaj i przesmaż minutę. Podkręć temperaturę i wyłóż na patelnię mięso. Smaż rozdrabniając mielonkę szpatułką na drobne kawałki. Smaż wołowinę aż zrobi się brązowa i nie będzie w niej surowych kawałków mięsa.
Wlej do mięsa szklankę wina i mieszaj aż cały płyn odparuje. Wtedy włóż na patelnię posiekane pomidory, zamieszaj, dodaj 2 łyżki przecieru pomidorowego. Dodaj łyżeczką cukru, liść laurowy, jeszcze raz zamieszaj całość, przykryj i duś na wolnym ogniu przez pół godziny.
Krok 3
Rozgrzej piekarnik do 180 stopni.
Opłucz pod bieżącą wodą sól z bakłażanów. Osusz je ręcznikiem i wstaw do piekarnika na 20 minut.
Krok 4
Bakłażany i sos powinny być gotowe mniej więcej w tym samym czasie. Dopraw sos szczyptą cynamonu i gałki muszkatołowej, posól i popierz. Przygotuj dwa litrowe słoiki. Posmaruj je delikatnie od środka olejem. Na dno wyłóż dużą łyżkę sosu mięsnego a na niego krążek bakłażana. Następnie nałóż sos i znowu warstwę warzywną. Staraj się nie dawać zbyt dużo sosu. Im więcej będzie warstw warzywnych w słoiku tym musaka będzie lepsza. Ostatnia warstwa powinna składać się z bakłażana.
Krok 5
Przygotuj sos beszamelowy. Rozgrzej na patelni 4 łyżki masła, kiedy się rozpuści i spieni wsyp do niego 4 łyżki mąki, rozprowadź ją w maśle. Smaż chwilę aż zasmażka lekko zbrązowieje. Wtedy wlej do niej mleko i energicznie mieszaj rózgą, żeby zasmażka rozpuściła się w mleku i powstał gładki sos bez grudek. Dodaj 4 łyżki parmezanu i szczyptę gałki muszkatołowej, wymieszaj. Gotuj na wolnym ogniu. Sos będzie gęstniał w skutek parowania. Powinien mieć konsystencję gęstej śmietany. Jeśli zrobi się zbyt gesty rozrzedź go kilkoma łyżkami mleka.
Wyłóż beszamel na musakę ułożoną w słoikach. Zawiń je w folię aluminiową i wstaw do piekarnika na 20 minut. Wyjmij słoiki z pieca, rozerwij folię żeby odsłonić wierz i wstaw pod sam gril, żeby przypiec musakę od góry.
Następnej wyłącz piekarnik i otwórz drzwiczki. Zostaw słoiki do przestygnięcia przez 15 minut.
Podawaj w słoiku z dodatkiem sałaty skropionej sokiem z cytryny.