Placki ziemniaczane zrobione inaczej. Zamiast dodawać mąki pszennej użyliśmy ugotowanej kaszy jęczmiennej, zmiksowanej na gładko. Efekt jest znakomity!

Czas: 20 minut

Poziom trudności: Łatwe

Liczba porcji: 2

 

placki ziemniaczane z dodatkiem pęczaku

Placki ziemniaczane zna każdy i chyba każdy lubi, bo są smaczne i proste do przygotowania. Przepisów na placki ziemniaczane jest sporo: w jednych występują ziemniaki tartę surowe i ugniecione gotowane, inni dodają mąkę pszenną, inni ziemniaczaną, jeszcze inni dosypują proszek do pieczenia.

My od pewnego czasu kombinowaliśmy z przepisem na placki ziemniaczane. Naszym zdaniem zrobione z samych ziemniaków po prostu smakują jak smażone ziemniaki z cebulą, z dodatkiem mąki zmieniają się w racuszki ziemniaczane i są smaczne, ale dodatek mąki niespecjalnie nam pasuje.

Próbowaliśmy zastąpić ją kaszą gryczaną, jednak nawet niepalona dominuje placki ziemniaczane swoim aromatem. Orkisz daje radę, tylko że placki ciemnieją. Najlepszy jest pęczak. Ugotowany na miękko (potrzebuje na to pół godziny gotowania), po zmiksowaniu zmienia się w kleistą, lekko słodką masę, która stanowi doskonałe spoiwo dla tartych ziemniaków.

Tu uwaga: tradycyjnie ziemniaki na placki ściera się na tarce o drobnych oczkach. Najlepiej zrobić to przy pomocy robota kuchennego z tarczami do siekania warzyw, bo ścierając ręcznie musisz liczyć się z ewentualnością pokaleczenia palców na tarce. Wyciąganie, a potem mycie tarcz to jednak dużo pracy. Nasz patent jest taki: ścieramy ziemniaki na dużych oczkach tarki. Odciskamy wiórki i przekładamy do misy miksera ze zwykłym obrotowym nożykiem i miksujemy.

I jeszcze jedna uwaga: masę ziemniaczaną trzeba bardzo dobrze odcisnąć z wody, bo inaczej ciasto będzie za luźne i placki mogą rozłazić się podczas smażenia.

Placki ziemniaczane super smakują z jogurtem, ale naprawdę pyszne są z gulaszem. My wykorzystaliśmy do zrobienia zupę gulaszową, którą mieliśmy na obiad dwa dni wcześniej. Odłożyliśmy niewielką porcję, którą przed podaniem z plackami, podgrzaliśmy, zagęszczając odrobiną mąki ziemniaczanej.

Sos możesz zrobić od podstaw opierając się na naszym przepisie na gulasz węgierski. Dodaj tylko mniej bulionu/wody do warzyw.

placki ziemniaczane z gulaszem

Składniki:

  • 4 duże ziemniaki
  • 1/2 szklanki ugotowanego pęczaku
  • 1 cebula
  • 1 jajko
  • Olej
  • Sól
  • Pieprz

Przygotowanie:

Krok 1

Przełóż kaszę i pokrojoną z grubsza cebulę do misy miksera i zmiksuj na gładko. Wyjmij z miksera. Przełóż do misy.

Krok 2

Umyj dokładnie ziemniaki i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Bardzo dokładnie odciśnij na sicie albo w lnianej serwecie. Wyciskaj sok do misy, tak żeby zebrać krochmal, który osadzi się na jej dnie. Odlej wodę i zachowaj krochmal.

Krok 3

Przełóż odciśnięte ziemniaki do misy miksera – dodaj krochmal. Zmiksuj – nie musisz na gładko. Przełóż do misy z kaszą.

Krok 4

Wbij do masy ziemniaczano-pęczakowej jajo. Dobrze posól i popieprz całość i dokładnie wymieszaj.

Krok 5

Rozgrzej na patelni kilka łyżek oleju, wykładaj łyżką masę ziemniaczaną na olej i smaż na brązowo, po około 2 minuty z jednej i minutę z drugiej strony.

Zdejm z patelni i przełóż na ręcznik kuchenny, żeby odsączyć placki z tłuszczu.

Podawaj placki ziemniaczane z jogurtem, albo gulaszem węgierskim.