Nie dość, że jest to strogonoff z polędwiczki, a nie z polędwicy, to jeszcze z upieczonego mięsa z wczorajszego obiadu.

Czas: 20 minut

Poziom trudności: Łatwe

Liczba porcji: 2 duże

Strogonoffa, albo, jak często mówi się w Polsce, Strogonowa (choć poprawna jest nazwa Stroganoff), zna każdy, ale chyba, wszyscy znamy nieco inną wersję. Klasyczny przepis zawiera tylko najlepszej jakości polędwicę wołową i śmietanę. Ale dopuszczalne są inne, mniej ortodoksyjne wersje. My np. niedawno zrobiliśmy pulpety a la Strogonoff na dodatek z indyka i kaszy.

Poniżej znajdziesz przepis na strogonoffa z polędwiczki wieprzowej. Jest to danie typu left overs, czyli zrobione z resztek. Po polski brzmi to strasznie, ale chodzi po prostu o ekonomiczne gotowanie w oparciu o przygotowane wcześniej lub posiadane, gotowe składniki. My mieliśmy w lodówce kawałek polędwiczki, która została nam z tego obiadu i tak powstał strogonoff z polędwiczki. Zamiast polędwiczki spokojnie możesz użyć kawałków upieczonego kurczaka, indyka, kaczki, a nawet schabu. Przepis wszystko przyjmie. Tu jedna uwaga: wśród składników jest wytrawne, białe wino – naprawdę warto go dodać. Ale jeśli nie masz go w domu użyj mocnego, kolorowego alkoholu: może być whisky, brandy, koniak, oczywiście w mniejszych ilościach – mały kieliszek wystarczy.

Strogonoffa zazwyczaj podaje się z makaronem, my proponujemy coś zupełnie innego: ryż z kalafiora. Po pierwsze jest zdrowszy niż kluski, a poza tym doskonale współgra z sosem. Jest delikatny jak puch i ma bardzo przyjemny, lekko orzechowy smak. Ryż z kalafiora można zrobić na dwa sposoby: usmażyć na patelni albo upiec w piekarniku.

Przepis pochodzi z serwisu Thespruceeats.com

Składniki:

  • Kawałek pieczonej polędwiczki, kurczaka, indyka
  • Garść pieczarek
  • ½ małej cebuli drobno posiekanej albo 2 małe szalotki
  • 2 łyżki masła
  • ½ szklanki wina albo kieliszek brandy, whisky, koniaku
  • 250 ml śmietany 12 proc.
  • 1 łyżeczka przecieru pomidorowego
  • 1 łyżeczka suszonego tymianku
  • Sól
  • Pieprz

Przygotowanie:

Krok 1

Posiekaj w plastry pieczarki. Połóż je na patelni, posól, wstaw na kuchenkę i zacznij podgrzewać. Smaż na średnim ogniu 4-5 minut. Dodaj łyżkę masła, posyp grzyby tymiankiem i smaż aż ładnie się przyrumienią. Zdejmij z patelni.

Krok 2

Przełóż patelnię z powrotem na kuchenkę, rozgrzej na niej łyżkę masła i wysyp na tłuszcz posiekaną cebulę. Smaż około 6 minut, aż cebula zmięknie i zeszkli się (jeśli używasz szalotki smaż połowę krócej). Wlej na nią wino, podkręć temperaturę i smaż około 5 minut aż płyn odparuje.

Jeśli używasz mocnego alkoholu: brandy, whisky, po prostu odparuj trunek, na ci potrzeba kilku chwil.

Krok 3

Dodaj do cebuli pieczarki i wlej śmietanę i podłej wodą (lub jeśli masz bulionie) – pół szklanki. Dodaj łyżeczkę przecieru oraz upieczone mięso pokrojone w cieknie paski. Duś do momentu a sos zgęstnieje.

Podawaj z makaronem, lub lanymi kluskami, albo ryżem z kalafiora – przepis na wersję smażoną znajdziesz tutaj, a pieczoną tutaj.

Smacznego!