Klasyczne, hiszpańskie danie w polskim wydaniu, w którym ryż zastępuje zdrowy, sycący pęczak. Przepis jest bardzo prosty. Jak w typowym, jednogarnkowym daniu, wystarczy wrzucić składniki, zamieszać, przykryć i zaczekać kilkanaście minut:)

Czas: 30 minut

Poziom trudności: Łatwe

Liczba porcji: 2 duże

Nazwa paella ma to samo źródło co nasza patelnia i pochodzi od staro sanskryckiego słowa Pa, oznaczającego pić. Rzymianie rozwinęli je twórczo w cały zestaw kulinarnych pojęć: patera – misa, patina – głębokie naczynie, patella – patelnia lub mała miska. Szczególnie to ostatnie brzmi znajomo. Paella nazwę bierze od naczynia, w którym jest przygotowywana – to szeroki, płaski i płytki rondel. Płytki na wysokość pierwszego stawu kciuka.

Proporcje pomyślane są w taki sposób, żeby gotująca się paella miała jak największy obszar styczności z wysoką temperaturą i jak największą powierzchnię parowania.

Paella uchodzi za danie z pogranicza kultur: rzymskiej i arabskiej, które zetknęły się z sobą VII w. na terenie Hiszpanii. Rzymianie dali naczynie, Arabowie ryż. Potrwa miała zostać wymyślona w Walencji, gdzie Rzymianie utworzyli rozbudowany system irygacyjni, wykorzystany później przez Arabów do uprawy ryżu.

Paella jest jednym z tych dań, które nie ma jednego, ustalonego składu, przy czym jeden składnik jest niezmienny – ryż. Najlepiej krótki, pękaty, łatwo chłonący wilgoć i aromaty.

Wszystkie te parametry spełnia inne zboże, mianowicie pęczak. Jęczmień jest niezwykle wdzięcznym produktem kulinarnym o pięknym, kształtnym wyglądzie, przyciągającym uwagę nawet kiedy jest surowy. Ugotowany, uduszony jest lekko twardawy, nie skleja się jak inne kasze, zachowując indywidualny charakter każdego ziarenka.

Pęczak idealnie nadaje się do robienia risotto, jest też wspaniałym dodatkiem do zup, i niekoniecznie musi to być krupnik. Polecamy Wam pyszny krem z kapusty i parmezanu, w którym pęczak, choć stanowi tylko dodatek, odgrywa pierwszoplanową rolę.

Zamiast pęczaku możecie użyć do zrobienia paelli  kaszy gryczanej.

Przepis inspirowany przepisem Jamiego Oliviera.

 

Składniki:

  • Pojedyncza pierś z kurczaka
  • 200 g surowych krewetek
  • 10 plasterków chorizo
  • 1 szklanka pęczaku
  • 1 szklanka mrożonej marchewki i groszku
  • 100 g groszku cukrowego
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 cebula
  • 1 łyżka przecieru pomidorowego
  • 1 łyżeczka wędzonej papryki
  • 3 łyżki oliwy
  • Pęczek posiekanej natki pietruszki
  • Sól i pieprz

Przygotowanie:

Krok 1

Posiekaj drobno czosnek i cebulę. Filet z kurczaka pokrój w cienkie paski, podobnie jak chorizo. Umyj groszek cukrowy. Rozgrzej szeroki rondel lub patelnię. Wlej na nią 3 łyżki oliwy. Wysyp wszystkie posiekane składniki na rozgrzany tłuszcz. Smaż na średnim ogniu, mieszając regularnie przez 5 minut. Wsyp łyżeczkę wędzonej papryki.

Krok 2

Dodaj do składników na patelni przecier pomidorowy i wsyp szklankę pęczaku. Smaż mieszając regularnie  przez 3-4 minuty. Zalej całość 2 szklankami wody – powinna w całości przykryć składniki na patelni. Wsyp płaską łyżeczkę soli. Nałóż pokrywkę, zmniejsz temperaturę i gotuj na wolnym ogniu przez 18-20 minut. Zamieszaj co jakiś czas. Jeśli pęczak zbyt szybko wchłonie wodę, uzupełnij braki.

Krok 3

Wsyp do kaszy szklankę mrożonego groszku i marchewki, dodaj do paelli krewetki, wymieszaj, znowu przykryj i gotuj przez kolejne 5 minut.

Krok 4

Dopraw danie solą i pieprzem, posyp posiekaną natką pietruszki. Podawaj z kawałkami cytryny, żeby wycisnąć z nich sok wprost na talerz.