Nietypowe, klasyczne danie azjatyckiej kuchni: stir fry z kapusty, ale nie bok choy, ale zwykłej białej. Na dodatek jest w nim jeszcze kasza pęczak….

Czas: 30 minut

Poziom trudności: Raczej łatwe

Liczba porcji: 2 mega duże

Kiedy człowiek pomyśli ile kiedyś się nakombinował, żeby kupić kapustę pak choy to głowa mała. Był czas, że kapustka była dostępna tylko na targowisku pod Halą Mirowską, potem objawiła się w lidlach i biedronkach, ale przemknęła jak meteoryt i znikła. Szkoda, bo to bardzo przyjemne warzywo. U nas w domu pożądane przede wszystkim przez wzgląd na azjatyckie zupy oraz dania typu stir fry. Przez jakiś czas przestaliśmy je nawet robić w związku z brakiem pakczojki.

Ale, jak mówi nasz trzy i półetni syn „dobrze się stało tata” – z braku laku, zaczęliśmy rozglądać się za przepisami na stir fry bez pak choy i w ten sposób trafiliśmy na coś zupełnie wyjątkowego: stir fry z kapusty. Jeśli lubisz azjatycką kuchnię pokochasz to danie tak samo jak my (tu znajdziesz przepis na stir fry z kapustą i wołowiną). Stir fry z kapusty jest naprawdę wyjątkowe: chrupiące i miękkie zarazem, lekko słodkie i, w naszej wersji, dość ostre. Co jeszcze piękne w stir fry z kapusty – jest to danie szybkie do przygotowania, jak na stir fry przystało. Jeśli myślisz, że kapusta jest warzywem twardym, wymagającym dłuższego duszenia, no to ręczymy, że tak nie jest. Kapusta przesmażona na ostrym ogniu, jak to w stir fry, mięknie jak rząd po strajku kobiet.

Tu uwaga: wśród składników znajdziesz pęczak. Tak, to nie pomyłka. Znalazł się on na liście dlatego, że stanowi on część szerszego konceptu. Mianowicie dzień wcześniej robiliśmy na obiad glazurowane pulpety z kurczaka i pęczaku. Przygotowaliśmy więcej masy z myślą o stir fry dzień później. Mięsno-pęczakowa masa zawiera w sobie imbir oraz czosnek, dlatego podczas stir fry nie musieliśmy ich już dodawać. W przepisie poniżej na stir fry z kapustą wszystkie składniki trzeba dodać osobno.

Kaszę możesz pominąć, ale na serio warto ją dodać, gdyż doskonale pasuje i do kapusty i do mielonego kurczaka. Sprawia też, że danie jest bardziej sycące i zdrowsze.

I jeszcze jedna rzecz: sos do stir fry z kapusty jest dość ostry. W naszym przekonaniu ostre stir fry to jest to, ale jeśli lubisz łagodniejsze klimaty ogranicz lub zrezygnuj z ostrych przypraw. To samo dotyczy cukru: możesz go pominąć, aczkolwiek mocno go rekomendujemy.

Przepis na stir fry z kapustą wzorowany jest na wpisie na blogu Cafedelites.com

Składniki:

  • 200 g kurczaka mielonego
  • 1 szklanka gotowanego pęczaku
  • 1 marchewka
  • Ćwiartka białej kapusty
  • 1 cebula
  • 3 ząbki czosnku
  • 2-centymetrowy kawałek imbiru
  • 2 łyżki sosu sojowego
  • 2 łyżki oleju

Sos

  • 3 łyżki sosu sojowego
  • 3 łyżki wody
  • 1 łyżka brązowego cukru (opcjonalnie)
  • 1 łyżka octu białego (ryżowego, jabłkowego, winnego)
  • 1 łyżka oleju sezamowego (opcjonalnie)
  • 1 łyżka sosu sriracha lub innego ostrego lub papryczka chilli drobno posiekana

Przygotowanie:

Krok 1

Umyj kapustę i marchew. Pokrój cebulę w kostkę, czosnek zetrzyj na tarce. Obierz imbir i zetrzyj na tarce. Kapustę posiekaj ostrym nożem na paski lub zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Obierz marchew i pokrój w zapałki lub zetrzyj na tarce.

Krok 2

Wlej do miseczki wszystkie składniki sosu i dokładnie wymieszaj.

Krok 3

Rozgrzej w woku lub szerokiej patelni łyżkę oleju, wyłóż na mocno rozgrzany tłuszcz mielone mięso, mieszaj i rozdrabniaj szpatułką na mniejsze kawałki. Wsyp pęczak i smaż razem z mięsem, aż lekko się przysmażą. Dodaj 2 łyżki sosu sojowego, wymieszaj i smaż jeszcze chwilę a następnie zdejmij z patelni.

Krok 4

Przełóż patelnię z powrotem na kuchenkę, wylej na nią łyżkę oleju a następnie wsyp cebulę. Smaż często mieszając, tak by nie przypalić cebuli. Kiedy zacznie się mocno podsmażać dodaj marchew oraz imbir, smaż przez chwilę mieszając. Dodaj kapustę, przemieszaj. Wlej sos. Smaż na intensywnym ogniu stale mieszając – około 5-6 minut, lub do momentu aż kapusta uzyska pożądany przez ciebie stopień miękkości. Dodaj mięso i kaszę. Smaż jeszcze chwilę razem.

Podawaj stir fry z kapusty z makaronem ryżowym lub pszennym, lub z ryżem.

Smacznego!