Esencjonalny rosół bazowy – warto mieć go w zamrażalniku. W przeciwieństwie do kostek rosołowych nie zawiera chemii. Jest zdrowy, ma wspaniały aromat i świetnie się przechowuje. Wystarczy kilkanaście minut by zamienić rosół w jedną z wielu niesamowitych zup. To must have każdego, kto planuje posiłki.
Czas: 3 h (nie wymaga Twojej ciągłej uwagi)
Poziom trudności: łatwy
Esencjonalny rosół bazowy – niezbędny przy planowaniu
Esencjonalny, długo gotowany rosół bazowy robimy raz na miesiąc. Nastawiamy gigantyczny garnek, wrzucamy składniki i gotujemy, tzn. bulion gotuje się sam, bo nie wymaga doglądania. Nie zbieramy nawet piany jaka formuje się na wierzchu, bo na koniec przecedzamy rosół przez gęstą gazę i wychodzi nam klarowny, czysty bulion – nie ma sensu zawracać sobie głowy odszumowaniem.
Jak wystudzić rosół
Kiedy rosół jest gotowy wyciągamy z niego warzywa i mięso (zachowujemy do wykorzystania do innych dań). Zostaje nam parujący garnek bulionu, gorący i parujący. Jak szybko go wystudzić? Sposobów jest kilka. My generalnie preferujemy następujący patent: wcześniej, przed ugotowaniem bulionu zamrażamy w zamrażalniku pół butelki niegazowanej wody stołowej (najzwyklejsza mineralna lub zwykła woda przegotowana). Zamrożoną wodę dodajemy do bulionu, którego temperatura natychmiast spada.
Zamrożona domowa kostka rosołowa
Mrozimy rosół w dużych, zamykanych woreczkach do mrożenia (jeśli są dobrej jakości można ich używać wielokrotnie). Kładziemy je na płasko w zamrażalniku i układamy jak deseczki jeden na drugim:)
Rosół można mrozić przez co najmniej miesiąc.
Przeczytaj nasz poradnik jak mrozić jedzenie oraz poradnik jak przechowywać mięso.
Składniki:
Mięso:
1 kg antrykotu
0,5 kg szpondra
40 dag żeberek cielęcych
2 udka z kurczaka
Warzywa:
5 marchewek
3 pietruszki
Mały seler lub pół większego
2 ząbki czosnku
Cebula
Sól
4 liście laurowe
8 ziarenek ziela angielskiego
Przygotowanie:
Krok 1
Obierz warzywa i ułóż na dnie dużego garnka. Wypłucz mięso w zimnej wodzie. Ułóż je w garnku na warzywach. Dodaj przyprawy. Zalej zimną wodą (tak aby przykryła wszystkie składniki). Przykryj garnek pokrywką, ale niech będzie lekko uchylona. Gotuj rosół na małym ogniu przez 3 godziny, pilnując by nie doszło do wrzenia – rosół ma delikatnie mrugać.
Krok 2
Po 3 godzinach wyłącz palnik, wsyp ok. 4 łyżek soli. Wymieszaj. Przestudź rosół, a następnie przecedź przez gęstą gazę. Czysty rosół podziel na porcje, przelewając do pojemników plastikowych lub worków do mrożenia. Przełóż w chłodne miejsce, a następnie zamróź, jeśli nie będziesz używać bulionu w ciągu najbliższych 24 godzin.