Esencjonalny rosół bazowy – warto mieć go w zamrażalniku. W przeciwieństwie do kostek rosołowych nie zawiera chemii. Jest zdrowy, ma wspaniały aromat i świetnie się przechowuje. Wystarczy kilkanaście minut by zamienić rosół w jedną z wielu niesamowitych zup. To must have każdego, kto planuje posiłki.

Czas: 3 h (nie wymaga Twojej ciągłej uwagi)
Poziom trudności: łatwy

Esencjonalny rosół bazowy – niezbędny przy planowaniu

Esencjonalny, długo gotowany rosół bazowy robimy raz na miesiąc. Nastawiamy gigantyczny garnek, wrzucamy składniki i gotujemy, tzn. bulion gotuje się sam, bo nie wymaga doglądania. Nie zbieramy nawet piany jaka formuje się na wierzchu, bo na koniec przecedzamy rosół przez gęstą gazę  i wychodzi nam klarowny, czysty bulion – nie ma sensu zawracać sobie głowy odszumowaniem.

Jak wystudzić rosół

Kiedy rosół jest gotowy wyciągamy z niego warzywa i mięso (zachowujemy do wykorzystania do innych dań). Zostaje nam parujący garnek bulionu, gorący i parujący. Jak szybko go wystudzić? Sposobów jest kilka. My generalnie preferujemy następujący patent: wcześniej, przed ugotowaniem bulionu zamrażamy w zamrażalniku pół butelki niegazowanej wody stołowej (najzwyklejsza mineralna lub zwykła woda przegotowana). Zamrożoną wodę dodajemy do bulionu, którego temperatura natychmiast spada.

Zamrożona domowa kostka rosołowa

Esencjonalny rosół bazowy Esencjonalny rosół bazowy

Mrozimy rosół w dużych, zamykanych woreczkach do mrożenia (jeśli są dobrej jakości można ich używać wielokrotnie). Kładziemy je na płasko w zamrażalniku i układamy jak deseczki jeden na drugim:)
Rosół można mrozić przez co najmniej miesiąc.

Przeczytaj nasz poradnik jak mrozić jedzenie oraz poradnik jak przechowywać mięso.

Składniki:

Mięso:
1 kg antrykotu
0,5 kg szpondra
40 dag żeberek cielęcych
2 udka z kurczaka

Warzywa:
5 marchewek
3 pietruszki
Mały seler lub pół większego
2 ząbki czosnku
Cebula
Sól
4 liście laurowe
8 ziarenek ziela angielskiego

Przygotowanie:

Krok 1

Obierz warzywa i ułóż na dnie dużego garnka. Wypłucz mięso w zimnej wodzie. Ułóż je w garnku na warzywach. Dodaj przyprawy. Zalej zimną wodą (tak aby przykryła wszystkie składniki). Przykryj garnek pokrywką, ale niech będzie lekko uchylona. Gotuj rosół na małym ogniu przez 3 godziny, pilnując by nie doszło do wrzenia – rosół ma delikatnie mrugać.

Krok 2

Po 3 godzinach wyłącz palnik, wsyp ok. 4 łyżek soli. Wymieszaj. Przestudź rosół, a następnie przecedź przez gęstą gazę. Czysty rosół podziel na porcje, przelewając do pojemników plastikowych lub worków do mrożenia. Przełóż w chłodne miejsce, a następnie zamróź, jeśli nie będziesz używać bulionu w ciągu najbliższych 24 godzin.