Ciasto bez zagniatania to super patent na domowe pieczywo zrobione bez wysiłku i za małe pieniądze. Koszt pachnącego chlebka to około 3,5 zł.

Ciasto bez zagniatania

Focaccię warto posypać świeżymi ziołami oraz posiekanymi orzechami pistacjowymi

Zagniatanie ciasto to czysta przyjemność dotykania miękkiego, zmieniającego się pod wpływem temperatury dłoni naturalnego, plastycznego tworzywa. Niestety nie zawsze jest czas, żeby potrenować z kulką drożdżowego ciasta. Na szczęście są przepisy na ciasto bez zagniatania, które robi się samo. Nie ma w tym żadnej magi. Po prostu całą robotę jaką wykonują mięśnie biorą na siebie drożdż. Potrzebują tylko więcej czasu niż standardowo. Ciasto bez zagniatania najlepiej zostawić na całą noc w lodówce niech drożdże sobie pracują. Rano, lub po pracy (ciasto może spokojnie leżeć w chłodzie dwa dni), wystarczy przełożyć je do formy, odstawić do powrótnego wyrośnięcia i upiec.

Taki właśnie jest patent na focaccię bez zagniatania. Focaccia pośród pieczywa i chlebów zajmuje miejsce bardzo wysokie, bo jest to wypiek niesamowicie smaczny, który sam w sobie, bez żadnych dodatków smakuje jak najpyszniesza przekąska. Dodaj do niej trochę smakowej oliwy, albo białego serka, albo słodkiego pomidora a uzyskasz pyszne danie o niezwykle złożonym smaku.

Przepisów na focaccie jets tyle co miasteczek w Ligurii (rejon Genui), skąd historycznie pochodzi. Są focaccie twarde jak suchar i miękkie jak bułeczka. Grube jak ciasto i cieniutkie jak papier. Focaccia ma starożytny rodowód i pochodzi z czasów jeszcze sprzed rzymskich, gdy Etruskowie wypasali kozy na wzgórzach, gdzie później powstał Rzym. Nazwa focaccia wywodzi się od słowa focus , które po łacinie znaczy ognisko, miejsce do gotowania. Naprawdę warto spróbować tego starożytnego chlebka, bo jest przepyszny, zdrowy i stosunkowo tani. Z podanych składników upieczecie spotej wielkości chelebk, którego koszt wynosi około 3,5 zł.

Przepis pochodzi z bloga Thekitchn.com

Polecamy też przepis z naszego bloga na pizzę dla leniwych, czyli bez zagniatania

Składniki:

  • 2 szklanki mąki pełnoziarnistej (480 ml) – może też być mąka tortowa, wtedy focaccia będzie biała jak pizza
  • ½ łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka drożdży instant
  • ¾ szklanki ciepłej wody
  • 3 łyżki plus ekstra 3 łyżki oliwy
  • 2 łyżki posiekanego oregano, rozmarynu lub tyminaku
  • Garść pistacji (opcjonalnie)
  • Gruboziarnista sól do posypania focacci

Przygotowanie:

Krok 1

Wlej do misy wodę, wsyp łyżeczkę drożdży, 2 łyżki oliwy. Rozmieszaj. Wsyp do zaczynu dwie szklanki mąki i pół łyżeczki soli. Wymieszaj całość drewnianą łyżką. Tyle tylko żeby mąka połączyła się z zaczynem i nie było w niej suchych kawałków.

Krok 2

Nasmaruj głęboką misę 2 łyżkami oliwy. Weź w ręce ciasto, uformuj kulę. Ciasto będzie się lepić, ale nie przejmuj się, kula nie musi być idealna. Włóż ciasto do misy wysmarowanej oliwą i obtocz kulkę z każdej strony oliwą, ocierając nią o ścianki naczynia. Przykryj, np. folią spożywczą i odstaw na 8 godzin lub na całą noc do lodówki.

Krok 3

Kiedy ciasto urośnie przełóż je do formy wysmarowanej oliwą. Rozpłaszcz ciasto równomiernie w naczyniu. Przykryj i zostaw w temperaturze pokojowej do ponownego wyrośnięcia na 40 minut.

Krok 4

Rozgrzej piekarnik do 230 stopni.

Odkryj ciasto i naciśnij z góry palcami obydwu dłoni, żeby zrobić w nim dołki. Posyp ciasto posiekanymi ziołami i pistacjami oraz grubo mieloną solą.

Wstaw do piekarnika i natychmiast zmniejsz temperaturę do 200 stopni. Piecz 20-25 minut.

Wyjmij z piekarnika. Przed pokrojeniem wystudz co najmniej 15 minut.