Pyszna i bardzo zdrowa zupa z pulpetami z mielonego kurczaka i niepalonej kaszy gryczanej z kładzionymi kluskami na warzywnym bulionie.

Czas: 1 godz. 15 minut

Poziom trudności: Średnie

Liczba porcji: 4   

Bardzo prosta zupa z pulpetami, za to absolutnie niecodzienna. Z trzech powodów. Po pierwsze zrobiona jest na esencjonalnym bulionie warzywnym – poniżej przepis. Po drugie pulpety. Otóż nasza zupa z pulpetami zawiera pyszne kuleczki utoczone z mielonego kurczaka i niepalonej kaszy gryczanej. Kto czyta naszego bloga wie, że takie hybrydy mięsno-warzywne to u nas standard. Z mieszanki kaszy i mięsa robimy pulpety, kotlety, burgery i szaszłyki. Teraz też zupy.

Zupa z pulpetami zawiera pulpeciki z kaszy gryczanej niepalonej. Nie ma ona tak intensywnego smaku jak siostrzana kasza palona, który jednym się podoba innym przeciwnie i właściwie jeśli nie powiesz domownikom, że w kuleczkach się ona znajduje to nie zgadną, Możesz zastąpić j a inną kaszą: doskonale sprawdzi się pęczak i orkisz, a także kasza jaglana. Zupa z pulpetami z ich udziałem też będzie pyszna. Pulpety z domieszką kaszy są bardzo miękkie, delikatne no i, co zawsze podkreślamy, pozwalają przemycić do diety niejadków kaszę.

Trzecim  czynnikiem, dla których zupa z pulpetami jest niecodzienna są kładzione kluski. Kładzione kluski to fundament babcinych kuchni, niezastąpiony zastępnik makaronu, którego w dawnych czasach nie tak łatwo było kupić. Robione na mleku, jako postrach wnuków oraz na rosole, jako dodatek do zup.

Trzeba się uczciwie przyznać, że w Niedzielnym Kucharzy kładzione kluski dotąd nie występowały, gdyż nasze wspomnienia nasuwają nam obraz twardych jak kartacze klusek, które spokojnie policja mogłaby wykorzystywać do broni gładko lufowej zamiast gumowych kul podczas Marszu Niepodległości.

Zabraliśmy się za robienie kładzionych klusek za sprawą naszej czytelniczki Kazimiery Maj, która nas zachęciła do popróbowania tej starej, sprawdzonej metody wzbogacania zup. No i wciągnęło nas. Poczytaliśmy o kładzionych kluskach, zobaczyliśmy jak to wygląda w innych krajach i zrobiliśmy naszą własną hybrydę lanych klusek i french dumplings. Na Zachodzie, głównie w kuchni brytyjskiej, amerykańskiej i kanadyjskiej, nasze kładzione kluski to właśnie french dumplings (głównie w Kanadzie), albo po prostu dumplings, czyli pierogi. Wyglądają trochę inaczej od naszych lanych, są zrobione z gęstszego ciasta z dodatkiem proszku do pieczenia, są większe, ale bardzo miękkie.

Nas odrzucił dodatek proszku, ale spodobała nam się struktura „pierożków”. Zrobiliśmy je więc bez chemicznych dodatków, za to na liście składników znalazł się parmezan. Kluczowe znaczenie dla ostatecznego efektu ma jednak dodatek mleka: jeśli będzie go za mało, kluseczki zrobią się twarde, zbyt luźne ciasto nie zwiąże się w kluseczki podczas gotowania.

Nam zależało na tym, żeby kluseczki były nie tylko miękkie, ale też zwarte, bo chcieliśmy je wykorzystać nie tylko do zupy, lecz również w osobnym przepisie na kładzione kluski z szynką parmeńską i parmezanem.

Udało nam się tak dobrać składniki, że powstało ciasto ani za luźne, ani za gęste. Utopione w bulionie kluseczki, po ugotowaniu są miękkie i bardzo przyjemne w smaku.

Zupę z pulpetami i kładzionymi kluskami jest sycąca i treściwa.  Jesienną porą warto podkręcić ją dodatkiem chilli lub solidną porcją mielonego pieprzu.

zupa z pulpetami i kładzionymi kluskami
Zupa z pulpetami i kładzionymi kluskami doskonale sprawdzi się o każdej porze roku

Składniki:

Pulpety

  • 4 łyżki niepalonej kaszy gryczanej
  • 200 g mielonego kurczaka
  • 2 łyżki tartego parmezanu
  • 1 tarty ząbek czosnku
  • 2 łyżki siekanej natki pietruszki
  • Sól
  • Pieprz

Bulion warzywny

  • 3 marchewki
  • 1 pietruszka
  • Kawałek selera
  • Pęczek łodyżek natki pietruszki
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 liść laurowy
  • 2 garści szpinaku

Kładzione kluski

  • 8 łyżek mąki chlebowej
  • 3 łyżki tartego parmezanu
  • 1 łyżka oleju
  • 1 jajko
  • 100 ml mleka

Przygotowanie:

Krok 1

Obierz warzywa na bulion, umyj, włóż do garnka (oprócz szpinaku), zalej wodą, tak aby wszystkie składniki były zanurzone, dodaj listek laurowy. Wstaw na kuchenkę, przykryj, doprowadź do wrzenia, zmniejsz temperaturę i gotuj ja wolnym ogniu godzinę.

Krok 2

W międzyczasie zalej kaszę połową szklanką wody, wstaw na kuchenkę, doprowadź do wrzenia, zmniejsz temperaturę, przykryj i gotuj na wolnym ogniu 20 minut. Odkryj, przemieszaj. Zmiksuj ręcznym robotem. Dodaj starty ząbek czosnku, łyżkę tartego parmezanu, dobrze posól i popieprz. Dodaj mięso i wymieszaj całość na gładką masę. Zwilż dłonie olejem, odrywali niewielkie kawałki masy i formuj pulpety wielkości orzecha włoskiego. Odkładaj na talerz. Następnie przełóż do lodówki.

Krok 3

Przygotuj ciasto na kluski: wbij do misy jajko, dodaj parmezan i mąkę, wymieszaj dokładnie (najlepsza jest szpatułka cukiernicza). Wlej mleko i dokładnie wymieszaj. Powinno powstać ciasto dość luźne, ale nie rzadkie. Odłóż do lodówki.

Krok 4

Wyjmij warzywa z bulionu. Odłóż. Marchew i pietruszkę pokrój w kostkę, włóż z powrotem do garnka. Dopraw bulion solą i pieprzem. Wyjmij pulpety z lodówki, przełóż do bulionu. Dołóż szpinak. Gotuj na wolnym ogniu 5 minut.

Krok 5

Wyjmij z lodówki ciasto na kluski. Weź małą łyżeczkę, zanurz w bulionie i nabieraj niewielkie porcje ciasta i wkładaj do zupy. Gotuj kluseczki przez 3 minuty od wypłynięcia.

Posyp zupę siekaną zielenią. Podawaj. Smacznego!