Mamy dla Was zupełnie niecodzienny przepis z wędzoną rybą, która w połączeniu z plastrami ziemniaków i cebuli tworzy rozpływający się w ustach farsz opakowany kruchym, drożdżowym ciastem. Pieczone pierogi z pstrągiem – będziecie zaskoczeni, jak wspaniale smakują.
Poziom trudności: średni
Czas: 1,5 h (z czego 1 h to czas na odpoczywanie ciasta)
Szacowany koszt dla 2 osób: około 19 zł
Zobacz też całe menu na tydzień – ryby i owoce morza, w którym wykorzystaliśmy ten przepis.
Pomysł od szefa kuchni
Pomysł na to danie jest inspirowany przepisem Thoma Keridge’a, brytyjskiego szefa kuchni (i zdobywcy dwóch gwiazdek Michellina), na tradycyjne, walijskie pierogi, w lekko zmienionej formie. Zamiast klasycznego nadzienia, czyli mielonej wołowiny, Thom nafaszerował ciasto swoją ulubioną wędzoną rybą – łupaczem i ziemniakami. My jeszcze bardziej zmodyfikowaliśmy przepis. Po pierwsze zmieniliśmy ciasto, które w oryginale robione jest jak klasyczne ciasto na quiche, czyli z dużą ilością tłuszczu (u nas tego nie ma). Zamiast niego użyliśmy naszego ulubionego przepisu na ciasto z południa Włoch – identycznego jak na pizzę, ale z dodatkiem jajka. Zrobiliśmy też inny farsz. Wędzonego łupacza (nazywany też plamiakiem, albo wątłuszem) zastąpiliśmy wędzonym pstrągiem. W roli farszu świetnie sprawdzą się też: wędzony łosoś, ryba maślana lub węgorz. Do nadzienia dodaliśmy też trochę pomidorków koktajlowych. Efekt jest absolutnie wspaniały: rozpływający się w ustach farsz opakowany kruchym, drożdżowym ciastem.
Składniki:
- Wędzony pstrąg
- 1 duży ziemniak
- Mała cebula czerwona
- 2 pomidory
- Natka pietruszki
- 2 łyżki masła
- Sól, pieprz
Ciasto:
- 2 szklanki mąki
- Jajko plus jajko lub żółtko do posmarowania pierogów
- 4 łyżki oliwy
- 1 1/2 łyżeczka suszonych drożdży
- 1/3 łyżeczki soli
- 1/4 łyżeczki cukru
- 9-10 łyżek cieplej wody
Przygotowanie:
Krok 1
Zaczynamy od ciasta. W miseczce, w pięciu łyżeczkach cieplej wody, rozpuść łyżeczkę drożdży oraz 1/4 łyżeczki cukru. Odstaw na 5 minut. Przesiej mąkę do większej misy, dodaj sól i wymieszaj.
Krok 2
Wbij jajko do miseczki z zaczynem i wymieszaj energicznie rózgą. Dodaj 4 łyżki oliwy, znowu wymieszaj.
Przelej całość do misy z mąką. Mieszaj drewnianą łyżką (albo przy pomocy robota), aż składniki połączą się. Przełóż ciasto na stolnicę podsypaną mąką i wyrabiaj 2-3 minuty. Ciasto powinno być wilgotne. Liczba łyżek wody w przepisie jest umowna, bo ostateczny efekt, jeśli chodzi o wilgotność zależy od wielkości jajka – duże w większym stopniu nawilży ciasto. Jeśli ciasto jest suche, dodaj trochę wody – jedną, dwie łyżki maks. Uformuj z ciasta kulę i przełóż z powrotem do misy, posmaruj z wierzchu oliwą, szczelnie przykryj i odstaw w ciepłe miejsce na godzinę.
Krok 3
Pokrój ziemniaka (może być nieobrany) w cienkie plasterki, a cebulę w pół krążki. Rozgrzej masło na patelni, dolej łyżkę oleju wsyp cebulę. Zamieszaj i smaż minutę. Dodaj plastry ziemniaka i smaż przez kolejne 5 minut na dość intensywnym ogniu, aż warzywa będą już tylko lekko twarde.
Krok 4
Ciasto podziel na 6 części (albo na 4 jeśli chcesz zrobić naprawdę duże pierogi), uformuj w kulki i rozwałkuj każdą na bardzo cienki placek. Na środek placka połóż plastry ziemniaka z cebulą, kawałki wędzonej ryby i jeden-dwa pomidorki koktajlowe (lub cząstki pokrojonego pomidora).
Posól, popierz i zawiń pieroga, dobrze sklejając brzegi. Wierzch posmaruj roztrzepanym jajkiem.
Wstaw do pieca nagrzanego na 180 stopni na około 20 minut, albo aż mocno się przyrumienią.
Pierogi przekłóż na kratkę i przykryj ściereczką, żeby chwilę odpoczęły, a znajdująca się wewnątrz nich para nawilżyła ciasto. Jeśli jest mocno spieczone posmaruj wodą i przykryj ściereczką.
W taki sposób najlepiej też odgrzewać pierogi. Rozgrzej bardzo mocno patelnię, zwilż pierogi wodą, połóż na patelni, przykryj pokrywką i podgrzewaj ze 2 minuty. Będą z znowu cieplutkie i pysznie chrupiące.