Czysty, rubinowy barszcz wigilijny, który robi się sam. Do tego uszka z miękkiego cista bez jajek, które, jak to uszka, wymagają trochę pracy. Duet doskonały. Polecamy!

Patentów na robienie barszczu wigilijnego jest sto tysięcy, a jak mówią różni ludzie, może nawet jeden więcej 🙂 (kto zgadnie skąd zaczerpnięty jest ten cytat temu zrobimy uszka na święta). Testowaliśmy wiele z nich, ale najbardziej lubimy barszcz wigilijny zrobiony w sposób najprostszy, choć wymagający trochę czasu. Pokrojone, nieobrane ćwikły zalewamy zimną wodą, dodajemy jabłka i na bardzo wolnym ogniu podgrzewamy przez 2-3 godziny. Powstanie aromatyczna, esencjonalna, słodka podstawa do barszczu. Barszcz wigilijny pozostaje już tylko przyprawić. Ilość przypraw to już sprawa gustu. Tak samo jak kwestia zakwasu. Można go dodać dla podkręcenia smaku, ale kto nie lubi lub nie ma pod ręką zakwasu, ten może wykorzystać sok z cytryny.

Barszcz wigilijny z uszkami

Składniki (barszcz wigilijny dla 6 osób):

  • 1 kg buraków
  • 6 jabłek deserowych lub 3 szare lub złote renety
  • 1 mała cebula
  • Ząbek czosnku
  • Liść  laurowy
  • 4 ziarenka ziela angielskiego
  • Łyżeczka majeranku (opcjonalnie)
  • Pół szklanki wywaru z grzybów suszonych
  • Sól, pieprz
  • Szczypta gałki muszkatołowej

Zobacz też nasz sprawdzony przepis na uszka z grzybami, idealne do tego barszczu.

Przygotowanie:

Krok 1
Dokładnie umyj buraki, nieobrane pokrój w grube plastry i włóż do dużego garnka. Dodaj cebulę, liść laurowy, ziele angielskie. Zalej wszystko 3 litrami zimnej wody.

Barszcz wigilijny

Nakryj garnek przykrywką i wstaw na kuchenkę. Podgrzewaj na wolnym ogniu aż woda zagrzeje się i zacznie „mrugać”. Pilnuj, żeby barszcz nie zagotował się, czyli żeby nie zawrzał, ale gotował się w wysokiej temperaturze. Gdyby zaczął wrzeć, zdejmij pokrywkę z garnka i dolej trochę zimnej wody. Buraki trzymamy na ogniu przez 2-3 godziny. Pod koniec dodaj wywar z gotowanych grzybów suszonych.

Barszcz wigilijny – przygotowanie bazy.

Krok 2
Ściągnij garnek z ognia. Barszcz odstaw na chwilę do ostygnięcia, a następnie przecedź przez gazę.

Krok 3
Przypraw barszcz. Ilość dodanych składników zależy od Ciebie. Jeśli wolisz bardziej słodki barszcz możesz dodać np. trochę miodu i zrównoważyć smak sokiem z cytryny. Zamiast niej możesz użyj buraczanego zakwasu w proporcji pół szklanki na litr czystego barszczu. Proporcje to już jednak kwestia indywidualna. Dodaj więcej jeśli lubisz bardziej kwaskowy barszczyk.
Dodaj majeranek i pieprz. Podgrzej barszcz. Przed podaniem jeszcze raz go przecedź, żeby wyłapać drobiny pieprzu i majeranku.

Smacznego!