To już ostatnie dzwonek na kiszenie kapusty na Wigilię i bożonarodzeniową surówkę! Nie kupuj kapusty w sklepie, zrób własną domową kiszoną kapustę, mięciutką, pachnącą, z której ugotujesz pyszną kapustę wigilijną i przygotujesz farsz do pierogów.

Czas: 30 minut
Poziom trudności: Bardzo łatwy

Kiszenie kapusty wymaga czasu, żeby w odpowiednich warunkach powstała zdrowa i dobra koszona. Kapusta kiszona w beczce potrzebuje miesiąca na ukiszenie, w kamiennym garnku połowę tego czasu. Standardowo przyjmuje się, że na ukiszenie kapusty potrzeba 2 tygodni, ale jest sposób, żeby mieć kiszoną kapustę szybciej. Trzeba ja drobno posiekać i zakisić w litrowych słoikach. Po siedmiu dniach powinna być gotowa!

Najprostszy przepis na kiszoną kapustę

Nasz przepis na kiszoną kapustę, najprostszy z najprostszych, sama kapusta i sól. W książkach kucharskich i na blogach znajdziesz mnóstwo bardziej wyszukanych receptur a to z kminkiem, marchewką, czy jabłkiem. My jednak uważamy, że postna kiszona kapusta szykowana z myślą o wigilijnym stole musi być prosta, jak wszystkie dania tego dnia. Nie potrzebuje dodatkowych aromatów, bo kapusta z grzybami ma pachnieć grzybami i kapustą. Jeśli chcesz zakisić kapustę z myślą o bigosie, wtedy proszę bardzo, można a nawet trzeba ją aromatyzować.

Kiszona czy kwaszona

My co roku przed Wigilią kisimy kapustę, bo ma zupełni inny smak niż kupiona w sklepie. Podobno, tak gdzieś wyczytaliśmy przygotowując ten wpis, nie ma różnicy między kapustą kiszoną a kwaszoną, że kwaszona, wbrew obiegowym opiniom, że jest robiona na occie, też jest kiszona, bo prawo zabrania stosowania octu w procesie kiszenia.
Jak tam się sprawy mają to już tajemnica laboratoriów masowych producentów żywności. Kto sam ukisi kapustę sam rozpozna różnicę między kapustą kiszoną bez korzystania z całej tablicy Mendelejewa, a kapustą kiszono-kwaszoną ze sklepu. Zrobiona w domu jest owszem ciemniejsza i w przypadku surówki może wydać się mniej elegancka niż biała i jasna sklepowa, ale za to jest mięciutka, aksamitna, połyskliwa, a nie wiórowata, twarda i niesmaczna.
Zrób więc sobie prezent na Święta i ukiś własną kapustę!

Więcej witaminy niż w cytrusach

Kapusta kiszona to kwintesencja polskiej kuchni i razem z ogórkami kiszonymi i barszczykiem kiszonym stanowi fundament naszej tożsamości kulturowej. Ktoś złośliwie powie: kapuściano-buraczanej, ale puścimy to łaskawie mimo uszu, bo kto jest nieczuły na kwaśny, lekko słodki smak kiszonek temu Pan Bóg poskąpił kubków smakowych :-).

Choć może być nam trudno w to uwierzyć, na zachodzie ta metoda konserwowania produktów spożywczych jest zupełnie nieznana! Co za strata! My dzięki niej jesteśmy bogatsi o bigosy, kapuśniaki, surówki, barszczyki i zakąskę do zimnej wódki, czyli ogórki.

Walory smakowe to jedno. Kapusta i inne kiszonki jest bardzo zdrowa, ma sporo witamin i dobrze jest ją jeść szczególnie w zimie. Wiedział o tym towarzysz Gomułka, który przekonywał naród, że kapusta ma więcej witaminy C niż cytryna. Miał rację, tyle że mówił to w czasie, kiedy do Polski nie dotarł na święta mityczny w tamtych czasach statek z Kuby cytrusami. Zdrowie zdrowiem, ale jednak trudno do herbaty wkroić kawałek kiszonej kapusty. Z tequilą być może dałaby radę:)

Z podanego przepisy zrobisz dwa litrowe mocno ubitej kiszonej kapusty. Kiedy poszatkujesz świeżą kapustę pewnie się zdziwisz, że to wszystko pomieści się w dwóch słojach – kapusty będzie cała duża misa. Zmieści się:) Musisz tylko dobrze odcisnąć świeżą kapustę i mocno ubić ją w słoikach.

Składniki:

  • Główka kapusty, najlepiej o wadze około 2 kg
  • 2 łyżki soli
  • 4 ziarenka ziela anielskiego
  • 2 litrowe słoiki

Przygotowanie:

Krok 1
Kapustę umyj, jeśli z wierzchu ma jakieś nieładne liście, oderwij i odrzuć. Przekrój nożem (potrzebny jest duży nóż) na połowy, potem na ćwiartki i ósemki. Z każdej części wytnij głąb. Drobno posiekaj kapustę, najlepiej w malakserze, albo na tarce. Im drobniej pokrojona kapusta tym szybciej się zakisi.

Krok 2
Przełóż kapustę do naczynia (musi być dość spore, my użyliśmy dwóch misek), ułóż warstwami. Najpierw wyłóż jedną trzecią poszatkowanej kapusty i przesyp jedną trzecią soli. Potem następna warstwa, sól i dalej do końca.
Odstaw kapustę na 10-15 minut.

Krok 3
Wyparz dwa litrowe słoiki. Kapustę wymieszaj z solą, ściskając w dłoniach. Następnie weź garść kapusty, bardzo mocno zaciśnij dłonie (najlepiej nad oddzielną misą do zbierania soku z kapusty) i nakładaj do słoików. Ubij pałką do ucierania kremów, tłuczkiem, lub grubym trzonkiem drewnianej łyżki. Napełniaj w ten sposób słoik. Przed położeniem ostatniej warstwy dodaj po 2 ziarenka ziela angielskiego na słoik.
Nałóż zakrętki, ale nie dokręcaj mocno.

Krok 4
Kapustę odstaw w ciepłe miejsce. Codziennie zaglądaj do słoików i przekłuwaj nożem, żeby gromadzący się gaz mógł się ulotnić. Kapustę trzymaj w cieple przez 3-4 dni. Potem przenieś w chłodne miejsce. Optymalna byłaby piwnica, albo jak pisze Maryja Ochorowicz-Monatowa w „Uniwersalnej książce kucharskiej” –  loszek:).   My po prostu wstawiamy słoiki do lodówki.

Po siedmiu dniach kapusta powinna być już ukiszona. Sama, bez dodatków, surowa, smakuje wybornie.