Wywinięte na drugą stronę, albo po prostu zawinięte – uszka 🙂 Przedstawiamy Wam dwa sposoby lepienia tego wigilijnego specjału. Jest jeszcze trzeci, robiony na bazie trojkąta, ale kto ma trójkątne uszy oprócz elfów (i Lulka)?

 Uszka z grzybami

Jeszcze nie tak dawno był obyczaj zachowywania ścisłego postu w Wigilię, posunięty tak daleko, że w ciągu dnia nie jadało się mleka, jajek i masła. W dawnych, nie tak przecież odległych czasach, bo pamiętanych przez pokolenie naszych mam i babć, taka dieta  obowiązywała przez 4 tygodnie Adwentu, czyli okresu poprzedzającego Boże Narodzenie.

Ciasto na uszka bez jajek

Reżim żywieniowy dotyczył również wigilijnych dań, w których nie było wszystkich wymienionych składników. Ciasto na uszka i na pierogi nie zawierało jajek. Dzisiaj te zasady już nie obowiązują.  Ale, chociaż w przypadku pierogów jedno jajko jak najbardziej się przyda, dla nadania im lekkiej twardości, to w uszkach jest ono zbędne. Ciasto bez jajka, zarabiane na gorącej wodzie jest aksamitnie miękkie i rozpływa się w ustach. Stanowi doskonałą oprawę dla grzybowego farszu, który w tym daniu razem z barszczykiek gra pierwsze skrzypce. Ciasto stanowi tylko tło.

Jak zrobić dobre uszka

Jeszcze tylko słowo od Wujka Dobra Rada: ciasto jest miękkie i wilgotne, dlatego gotowe uszka odstawiajcie na dobrze podsypany mąką talerz lub tacę, żeby nie przykleiły się do powierzchni. Gotuje się je też krótko, trzy minuty wystarczą.

Z podanych składników zrobicie około 80 uszek. Jeśli tylu nie potrzebujecie (choć nadwyżkę można zamrozić), zmniejszcie składniki o połowę.

Składniki (na około 80 uszek):

Ciasto:

  • 2 szklanki mąki (typ 450 lub 480)
  • Łyżka oleju
  • Pół szklanki gorącej wody (albo trochę więcej jeśli ciasto będzie suche – powinno być wilgotne)
  • Szczypta soli

Farsz:

  • 30 g suszonych grzybow
  • 1 szalotka
  • 3 łyżki oleju
  • Pół łyżeczki suszonego tymianku

Zobacz też jak zrobić barszcz wigilijny idealny do uszek.

Przygotowanie:

Krok 1

Ciasto. Mąkę przesiewamy do misy, mieszamy z solą. Stopniowo wlewamy gorącą wodę. Mieszamy energicznie z mąką drewnianą łyżką. Dodajemy olej, jeszcze kilka ruchów łyżką i na chwilkę odstawiamy ciasto do przestygnięcia. Teraz wykładamy ciasto na podsypaną mąką stolnicę i dosłownie chwilę – 2-3 minuty- wyrabiamy aż stanie się gładkie i sprężyste. Wkładamy z powrotem do misy, przykrywamy i odstawiamy w cieplne mejsce na pół godziny.

Krok 2

Farsz. Grzyby zalewamy wodą i namaczamy przez noc. Wstawiamy do zagotowania razem z wodą, w której się moczyły. Gotujemy do miękkości – 15 minut powinno wystarczyć.

Krok 3

Rozgrzewamy olej na patelni. Drobno siekamy szalotkę, wrzucamy na dobrze rozgrzany tłuszcz. Smażymy minutę, mieszając. Dodajemy drobno posiekane grzyby, mieszany i dusimy na wolnym ogniu przez kilka minut. Dodajemy pół łyżeczki tymianku. Mieszamy. Doprawiamy solą i sporą ilością pieprzu.

Uszka - farsz

Krok 4

Wyjmujemy ciasto na dobrze posypaną mąką stolnicę i kilkoma ruchami zagniatamy ciasto, a następnie wałkujemy na cienkie płaty. Wyciarką, szklanką, albo najlepiej kieliszkiem od szampana wycinamy małe kółka. Na środek nakładamy niewielką ilość farszu i zlepiamy tak by powstał półksiężyc.

Jesli chodzi o lepienie uszek to są dwie metody. Pierwsza prostsza, polega na tym, że zlepiamy rogi półksiężyca, zawijając je na palec wskazujący tak by utworzyły kółko, a całość przymina nieco sygnet:)

Uszka - przepis

Druga jest nieco trudniejsza: wsuwamy palec wskazujący między zlepiane rogi półksiężyca, zlepiamy je ze sobą, a następnie wywijamy na drugą stronę.

Uszka - przepis

Krok 5

Uszka gotujemy w osolonej wodzie przez 3-4 minuty. Czas zależy od grubości ciasta, ale ponieważ jest ono delikatne trzeba uważać, żeby nie przegotować uszek, bo zaczną się rozpadać.

Uszka - przepis