Pierożki z ricotty przypominają nasze leniwe jeśli chodzi o składniki. Z tym, że zamiast twarogu jest w nich ricotta. A to robi sporą różnicę, gdyż ricotta jest bardziej delikatna i lekka niż najbardziej odchudzony twaróg. Takie też są pierożki: delikatne i lekkie.

Czas: 15 minut
Poziom trudności: Łatwe
Liczba porcji: 2 duże

Pierogi leniwe z ricotty

Pierożki z ricotty są daniem nadzwyczaj prostym i łatwym i zrobi je każdy kto nigdy wcześniej ich nie robił, ani też nie miał do czynienia z leniwymi w innej roli niż konsument:) Bardzo przyjemnie wyrabia się ciasto na pierożki, które nie jest na początku tak lepkie jak zwykłe ciasto pierogowe  – owszem jest wilgotne, ale ser świetnie wiąże wilgoć i ładnie łączy się z mąką, tworząc elastyczne ciasto.

Jedna tylko uwaga – kiedy ciasto będzie gotowe i utoczycie małe wałeczki, z których będą wykrawane pierożki, przed pokrojeniem dobrze jest je posypać delikatnie mąką, wtedy pierożki po pokrojeniu nie będą się do siebie kleić.

W naszym przepisie, który ściągnęliśmy od Dwóch łakomych Włochów, mąki jest dość sporo. Jeśli zagniatanie ciasta nie jest Wam obce, spróbujcie przepisów na ricottowe pierożki tylko z żółtkiem, z minimalną ilością mąki – są trudniejsze do zrobienia, ale bajecznie miękkie.

Pierożki z ricotty podaje się w podobny sposób jak gnocchi, czyli w sosie pomidorowym, lub przesmażone z masłem i szałwią. My zrobiliśmy je ze szparagami i zielonym groszkiem. Szparagi dodają daniu chrupkości, a groszek przyjemnej słodkości:)

Spróbujcie też naszych przepisów na oryginalne gnocchi z buraczków i batatów.

Składniki:

Pierożki

  • 200 g mąki (najlepiej 00, ale może być typ 450) – 2 niepełne szklanki
  • 225 g sera ricotta (jeśli w opakowaniu jest 250 g użyj całość)
  • 3 żółtka
  • 30 g tartego parmezanu
  • Szczypta gałki muszkatołowej
  • Sól

Sos

  • Kilka szparagów
  • Garść groszku zielonego (może być mrożony)
  • 3 łyżki masła
  • Kilka łyżek tartego parmezanu
  • Sól, pieprz

Przygotowanie:

Krok 1
Przesyp mąkę do głębokiej misy. Dodaj żółtka, parmezan, ser ricotta, szczyptę gałki muszkatołowej i płaską łyżeczkę soli. Zagnieć ciasto, tak żeby połączyć wszystkie składniki. Podsyp delikatnie blat mąką, wyłóż na niego ciasto i zagniataj przez 4-5 minut, dodając w razie potrzeby mąkę (ale bardzo oszczędnie, bo pierożki będą twarde) aż powstanie elastyczne ciasto.

Krok 2
Uformuj ciasto w gruby wałek. Pokrój na mniejsze kawałki, z każdego utocz wałeczek grubości palca. Podsypuj delikatnie mąką jeśli ciasto klei się do blatu. Pokrój wałeczki na centymetrowej grubości kluseczki.

Krok 3
Zgotuj w szerokim garnku ze 2 litry wody. Dobrze posól. Umyj szparagi, odetnij zdrewniałe końce, wrzuć do wrzątku, zmniejsz ogień, gotuj 3 minuty. Wyjmij łyżką cedzakową. Odstaw.

Krok 4
Ponownie zagotuj wodę po szparagach, wrzucaj do wrzątku pierożki, zmniejsz ogień, zamieszaj, żeby kluski nie przywarły do dna. Gotuj przez 4 minuty od momentu wypłynięcia klusek na powierzchnię. Wyciągaj łyżką cedzakową.

Krok 5
Na szerokiej patelni rozgrzej 3 łyżki masła. Kiedy się zapieni, wyłóż na patelnię kluski i szparagi pokrojone w mniejsze kawałki, smaż przez 2-3 minuty. Na koniec wrzuć zielony groszek, smaż kolejne 2 minuty. Dopraw solą i pieprzem.

Podawaj kluseczki posypane tartym parmezanem.

Smacznego!