Królewskie danie, za które w restauracji zapłacicie minimum 60 zł za talerz. Steki z naszego przepisu są bez porównania tańsze i smaczniejsze, bo podane w towarzystwie wyjątkowych ziemniaków i surówki.

Czas: 30 minut

Poziom trudności: średni

Liczba porcji: 2

Steki sam w sobie jest daniem wyjątkowym, ale podany w towarzystwie kremowego pure sięga kulinarnego Olimpu, gdzie już tylko ambrozja może z nim iść w zawody.

Proste pure ziemniaczane

Tłuczone ziemniaki to fundament naszej polskiej kuchni, jakże często są to jednak nudne „ziemniaczki”, suche, przesolone lub niedosolone, po prostu nijakie. A przecież tak niewiele trzeba, żeby zamienić je w danie wykwintne, lekkie, delikatne i puszyste, o kremowej konsystencji deseru. Składniki są niemal takie same jak przy robieniu tłuczonych ziemniaków, różnica jest tylko w sposobie wykonania, który robi naprawdę dużą różnicę.

Jeśli macie trochę więcej czasu, zapieczcie w piekarniki pure posypane parmezanem. Uzyskacie pyszne ciastko ziemniaczane pod złotą, chrupiącą skorupką.

Surówka z brukselki

Brukselka jest cichym bohaterem tego dania. Starta drobno, wymieszana z orzechami i cytryną smakuje pysznie. Choć kojarzy się często z warzywem lekko gorzkim, na surowo (i upieczona) jest słodziutka, bez nutki goryczy o delikatnie orzechowym smaku, który w sałatce dodatkowo podkręcają orzechy włoskie (przed dodaniem do brukselki można je podprażyć na suchej patelni). Słodycz przełamuje sok z cytryny.

Surowka z brukselki jest niepozornym, lecz przepysznym daniem. Polecamy!.

Jaki stek jest najlepszy

Chyba w żadnym innym daniu jakość składników nie ma tak decydującego znaczenia dla ostatecznego efektu jak w przypadku steków. Owszem, można robić steki z antrykotu, rostbefu, krzyżowej – są pyszne, mają swój osobny smak, ale nic nie wygra z kawałkiem sezonowanej polędwicy. Ma ona swoją cenę, to prawda, bo za dwa w sumie niewielkie steki trzeba zapłacić 30 zł, no ale czasami człowiek musi… ;-).

Jak usmażyć steki

Pierwsze skrzypce w tym daniu grają oczywiście steki, które usmażyliśmy wzorując się na Gordonie Ramsay’u. Na pewno znacie patent z mierzeniem stopnia wysmażenia mięsa poprzez naciskanie odpowiednich partii dłoni i porównywaniu oporu jaki napotyka palec z twardością steka. Być może sprawdza się on w praktyce innych kucharzy, ale w Niedzielnym niespecjanie, bo obmacywanie steka na gorącej patelni nigdy nam dobrze nie wychodziło…

Z naszych doświadczeń wynika, że cała sztuka polega na równomiernym smażeniu mięsa z obydwu stron. Słabo wysmażony stek potrzebuje 2 minut z każdej strony, średnio – 2,5 minuty. Oczywiście czas zależy od grubości i rodzaju mięsa z jakiego jest stek. Jeśli jest to kawałek rostbefu o grubości 2 centymetrów, to będzie on potrzebować nieco dłuższego smażenia. Stek z polędwicy limusine, niezwykle delikatny, potrzebuje znacznie krótszej obróbki cieplnej.

Niezwykle ważna jest temperatura patelni. Powinna być mocno, a nawet bardzo mocno rozgrzana. Ale tu uwaga: jeśli macie solidny kawałek steka, gruby, to nie przesadzajcie z temperaturą, bo zamiast ładne się usmażyć, spali się. Nasz patent jest taki, że rozgrzewamy patelnię i obserwujemy jak mięso reaguje na pierwszy kontakt z gorącą powierzchnią. Jeśli reakcja jest bardzo gwałtowna (a stek jest gruby) nieco zmniejszamy ogień.

Obserwujcie jak zachowuje się mięso podczas smażenia, sprawdzajcie drewnianą szpatułką, albo łyżką, której użyjecie do polewania mięsa sosem, czy jest wysmażone zgodnie z waszym gustem. Stek słabo wysmażony będzie lekko gumowaty w dotyku, dobrze wysmażony nie ugnie się pod naciskiem szpatułki.
Smażenie steków to wspaniała przygoda i doświadczenie kulinarne. Łatwo dojść do wprawy, a jeszcze łatwiej uzależnić się od nich.

Pamiętajcie, żeby co najmniej pół godziny przed smażeniem wyciągnąć steki z lodówki. Mięso musi być temperaturze pokojowej.

Składniki:

  • 2 steki
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 gałązki rozmarynu lub 2 łyżki suszonego (niekoniecznie)
  • 1 duża łyżka masła
  • 4 łyżki oleju

Pure

  • 650 g ziemniaków (4 średniej wielkości
  • Około 1/3 szklanki mleka
  • 3 łyżki masła
  • Sól do smaku
  • Szczypta gałki muszkatołowej

Sałatka

  • 250 g brukselki
  • Garść orzechów włoskich
  • 2 łyżki oleju
  • Sok z małej cytryny
  • Sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

Krok 1
Zaczynamy od ziemniaków.
Ziemniaki obierz, pokrój w kostkę, zalej zimną wodą i gotuj do miękkości – około 15 minut. Odcedź, przepuść przez praskę lub ubij tłuczkiem do ziemniaków, ale bardzo starannie, żeby nie było żadnych grudek. Posól.
Postaw garnek na małym ogniu, dodaj do ziemniaków mleko, masło i ubijaj masę (najlepiej dużym widelcem) szybkimi ruchami rozprowadzając mleko i masło w ziemniakach. Tu uwaga: uważaj z mlekiem, bo w zależności od rodzaju ziemniaków trzeba będzie go dodać więcej niż w przepisie lub mniej. Nie wylewaj mleka jednym chaustem, ale najpierw połowę, a resztę stopniowo, stosownie do oczekiwanej konsystencji  (czy ma być bardziej kremowa czy zwarta).

Ubijaj masę, żeby była dobrze napowietrzona i lekka.
Na tym etapie pure jest już gotowe.

Krok 2

W czasie, gdy ziemniaki się gotują zrób sałatkę.
Umyj brukselki, odrzuć zwiędłe liście. Zetrzyj na tarce o drobnych boczkach, polej olejem, sokiem z cytryny, posól i pieprz. Dodaj posiekane grubo orzechy. Całość wymieszaj.

Krok 3
Na 10 minut przed końcem gotowania ziemniaków zabierz się za steki.
Umyj mięso, dobrze osusz ręcznikiem papierowym, solidnie posól i dość mocno pieprz.
Rozgrzej mocno olej na patelni. Kiedy jest bardzo gorący połóż na środek steki i dociśnij do patelni, żeby szybciej złapały temperaturę.
Po minucie przewróć mięso na drugą stronę i smaż przez kolejne 60 sekund. Znowu odwróć na drugą stronę i smaż przez minutę. Powtarzaj tę czynność do końca smażenia – odwracaj co minutę, żeby mięso równo się upiekło. Jeśli chcesz średnio wysmażonego steka smażą go po 2,5 minuty z każdej strony, well done potrzebuje łącznie około 6 minut. Czas zależy od grubości steka. Co do zasady powinien to być solidny, gruby kawałek mięsa, wtedy wewnątrz, podczas smażenia, wytworzy się odpowiednia ilość sosu, nadając stekowi wspaniałej soczystości.

W połowie smażenia włóż na patelnię solidną łyżkę masła, dodaj 2 ząbki czosnku oraz rozmaryn. Kiedy masło się rozpuści, przechyl delikatnie patelnię, tak by sos zebrał się w jednym miejscu i smażąc intensywnie polewaj steki utworzonym sosem – stopionym masłem i sokiem z mięsa – używając dużej łyżki.
Po usmażeniu odłóż steki na kilka minut, żeby soki równo rozłożyły się w mięsie.

Podawaj z pure i surówką.

Smacznego!