Co zrobić z buraków z barszczu? Jedno z najbardziej dręczących pytań kulinarnych. Buraczki tarte? Jasne, ale ile można. Mamy dla Ciebie pyszną alternatywę: kopytka.
Co zrobić z buraków z barszczu wigilijnego? Grzech wyrzucić, ale też nie do końca wiadomo jak je spożytkować. Buraczki tarte? No tak, choć znacznie lepsze są z buraków upieczonych. Można je pokroić w plastry, podsmażyć mocno i dodać do sałatki, ale najlepszą odpowiedzią na pytanie co zrobić z buraków z barszczu są kopytka z buraczków. To absolutny delikates, mięciutkie czerwone kluseczki z delikatnym posmakiem buraczków.
Tu od razu jedna uwaga: jeśli na pytanie co zrobić z buraków z barszczu odpowiesz sobie kopytka z buraczków, to musisz mieć świadomość, że jest to dość wymagające danie. Tzn. sam przepis jest mega prosty, jednak trzeba pewnej wprawy w robieniu klusek śląskich, gniocchi i kopytek, żeby zrobić kopytka z buraczków.
Dlaczego? Ponieważ ciasto na kopytka z buraczków jest zupełnie inne niż ciasto na kopytka z ziemniaków, które jest zwarte, a nawet sprężyste. Ciasto na kopytka z buraczków jest luźne, dość rzadkie, trudno je wyrabiać ręką, ponieważ, po pierwsze, szybko zabarwia dłonie na czerwono:), po drugie jest wilgotne i oporne na wyrabianie. Żeby zrobić ciasto po prostu trzeba połączyć składniki łyżką lub szpatułką cukierniczą. I nie należy się przejmować, że ciasto jest inne niż ziemniaczane. Ani bać, że kopytka z ziemniaków rozpadną się podczas gotowania. Ciasto ma trochę ziemniaków, mąki ziemniaczanej i skrobia doskonale wiąże kluseczki podczas gotowania.
W przepisie proporcje składników podane są trochę „na oko”. Generalnie zasada jest taka, że ziemniaki stanowią jedną trzecią buraczków, a mąka ziemniaczana jedną trzecią masy buraczano-ziemniaczanej. Co ważne, buraczki muszą być bardzo dokładnie odciśnięte z soku!
I kolejna uwaga: kiedy toczysz wałeczki, z których później wytniesz kopytka, podsyp blat mąką. Ona ułatwi formowanie wałków. I znowu, kiedy będziesz wycinać nożem kopytka nie martw się, że przecięcia nie są gładkie, chirurgiczne, ale lekko poszarpane. Nic to! Może na tym etapie kopytka z buraczków nie wyglądają jak z katalogu, ale po ugotowaniu nabiorą ogłady i wyglądu.
Kopytka z buraczków świetnie smakują z kozim serem, ale jeśli nie masz go w lodówce, użyj parmezanu, albo innego twardego sera.
Jeśli wciąż masz dylematy co zrobić z buraków z barszczu, to zrób kopytka!
Polecamy też przepis na gniocchy ze słodkich ziemniaków.
Składniki:
- 2 szklanki tartych buraczków (około 4 buraczki)
- ½ szklanki ugotowanych, ugniecionych ziemniaków (2 średniej wielkości ziemniaki)
- 1 szklanka mąki ziemniaczanej
- Mąka pełnoziarnista do podsypania blatu
- ½ łyżeczki soli
Przygotowanie:
Krok 1
Buraczki starte na najdrobniejszych oczkach przełóż na gęste sito i bardzo dokładnie odciśnij z wody. Przełóż je do misy.
Krok 2
Ziemniaki bardzo dokładnie ubij lub przepuść przez praskę. Dodaj do buraczków. Posól i łyżką albo szpatułką cukierniczą dobrze wymieszaj. Rozpłaszcz masę na dnie misy, tak by wierzch był wyrównany. Wyjmij jedną trzecią masy, a powstałe miejsce wsyp mąkę ziemniaczaną. Wymieszaj dokładnie całość łyżką.
Krok 3
Podsyp stolnicę lub kuchenny blat mąką. Wyłóż na nią porcję ciasta – nie za dużą, tyle żeby utoczyć wałeczek długi na jakieś 20 cm. Rób wałeczek, tak żeby obtoczyć go z każdej strony w mące. Ale też nie przesadzaj z mąką! Następnie ostrym nożem pokrój ukośnie na kawałki około 1,5 cm.
Krok 4
Zagotuj w garnku sporą ilość wody. Wkładaj do niej kopytka – partiami, nie za dużo za jednym razem, żeby się nie posklejały. Gotuj około 2 minut. Zasada znana z gotowania kopytek ziemniaczanych, że gotuje się je około 2 minut od wypłynięcia na powierzchnię wody, tu niespecjalnie obowiązuje. Kopytka z buraczków są cięższe niż ziemniaczane i później wypływają na wierz. Jeśli potrzymasz je w gotującej się wodzie 2 minuty absolutnie im to wystarczy.
Wyjmij kopytka z buraczków łyżką cedzakową, polej masłem, posyp tartym serem, Podawaj.