Najprostszy przepis na wigilijną kapustę. Naprawdę nic więcej nie potrzeba. Cała tajemnica w tym, żeby kapustę zrobić odpowiednio wcześniej, najlepiej trzy dni przed Wigilią, ugotować, wystudzić, następnego dnia znowu podgrzać i wystudzić. Najlepsza jest po trzecim podgrzaniu.

Kapustę wigilijną można zrobić na dwa sposoby: z cebulą i bez, z dodatkiem surowej białej kapusty i bez niej. My lubimy dodać cebulę, ponieważ przesmażona, lekko skarmelizowana dodaje kapuście słodyczy. To samo dzieje się za sprawą białej kapusty. Jeśli masz mocno kwaśną kiszoną kapustę to biała, słodka kapusta zrównoważy kwaskowość. O ile oczywiście twoja kiszona kapusta nie jest kwaśna jak cytryna. Wtedy przelej ją zimną wodą i odsącz na sicie.

Jeśli kapusta wigilijna już po ugotowaniu wciąż wyda ci się kwaśna dopraw ją miodem. W ogóle warto jest go dodać, ponieważ nadaje kapuście i słodyczy i właściwej dla miodu pikantnej nuty.

I jeszcze jedno: jeśli nie masz suszonych grzybów, albo masz ich mało dorzuć do kapusty boczniaków, wcześniej przesmażonych na maśle.

Składniki:

  • 1 litrowy słoik ubitej kiszonej kapusty, czyli około 1 kg
  • 2 szklanki drobno posiekanej białej kapusty
  • Duża garść suszonych grzybów
  • 8 łyżek oleju
  • 1 duża szalotka lub żółta cebula
  • 1 łyżka majeranku
  • 1 łyżka tymianku
  • Sól, pieprz
  • Opcjonalnie: żurawina, suszone śliwki

Składniki na dania dla 4 osób

Przygotowanie:

Krok 1
Grzyby namocz w wodzie najlepiej przez noc, albo chociaż przez godzinę. Wstaw na kuchenkę doprowadź do wrzenia, zmniejsz temperaturę, przykryj i gotuj na wolnym ogniu 15 minut. Odstawi.

Krok 2

W międzyczasie odciśnij kapustę z soku, przesiekaj nożem, jeśli jest za grubo poszatkowana. Spróbuj czy nie jest za kwaśna. Jeśli tak, przepłucz na sicie pod zimną wodą, odciśnij.

Następnie drobno posiekaj szalotkę. Wsyp do garnka, wlej 4 łyżki oleju, wstaw na kuchenkę, smaż na średnim ogniu. W przypadku szalotki 3 minuty wystarczą, żółtą smaż około 5 minut. Cebula ma zmięknąć, nie może ani zbrązowieć, ani nie daj bóg się przypalić, bo kapusta będzie gorzka.

Krok 3

Dodaj do cebuli surową kapustę, dokładnie wymieszaj i smaż przez minutę mieszając łyżką. Dodaj 2 łyżki oleju i kapustę kiszoną, wymieszaj i smaży 2-3 minuty, mieszając. Wlej do garnka z kapustą trochę wody, jedna trzecia szklanki wystarczy. Przykryj i duś na wolnym ogniu przez pół godziny.

Krok 3
Odkryj garnek, dodaj grzyby razem z zalewą. Przykryj i duś kolejne pół godziny. Po 20 minutach dodaj przyprawy: zioła, sól i pieprz do smaku oraz suszone owoce, jeśli ich używasz. Możesz dodać też łyżkę-dwie miodu. Zdejmij z kuchenki, wystudź, wstaw do lodówki. Odgrzej następnego dnia. Wystudź i do lodówki. Po raz trzeci odgrzej tuż przed kolacją wigilijną.

Smacznego!