Łosoś pieczony w słodkiej glazurze, orzechowa soczewica, kwaskowe pomidorki i jędrne szparagi – wszystko skropione delikatnym winegretem. Naprawdę nic więcej nie potrzeba do szczęścia.

Czas: 30 minut

Poziom trudności: Łatwe

Liczba porcji: 2-3

Jak ugotować soczewicę

Przy gotowaniu soczewicy obowiązuje jedna generalna zasada: ilość wody musi być trzy razy większa niż soczewicy. Ziarenka w trakcie gotowania pęcznieją, trzykrotnie powiększając objętość. Żeby ugotować pół szklanki soczewicy trzeba wiec 11/2 szklanki wody, szklankę soczewicy – 3 szklanki wody. Itd.

Przed gotowaniem dobrze jest soczewicę przepłukać na sicie pod bieżącą, zimną wodą, żeby oczyścić ją z pyłu i naleciałości.

Soczewicę zatem zalewamy wodą, przykrywamy, doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy temperaturę i gotujemy na wolnym ogniu. Tu ważna uwaga: czas gotowania zależy od tego, czy mamy całe ziarna soczewicy, czy jest to soczewica łupana – ziarenka są rozdzielone na połówki. W pierwszym przypadku potrzebuje ona około 15 minut na ugotowanie. Soczewica w połówkach jest już gotowa po 5-7 minutach.

Żeby jednak nie było tak łatwo czas zależy od rodzaju soczewicy. 7-15 minut gotuje się soczewica czerwona, żółta i zielona. Brązowa, podobnie jak groch, potrzebuje godziny na ugotowanie do miękkości.

Po ugotowaniu warto soczewicę przepłukać w zimnej wodzie, odsączyć i wysypać np. na blaszkę do pieczenia wyłożoną papierem i rozsypać równo po całej powierzchni. Po wystygnięciu będzie sypka, a nasionka nie skleją się z sobą.

I ostatnia uwaga: soczewicę solimy dopiero po ugotowaniu. Ugotowana w posolonym wrzątku może być twarda.

Przepis na glazurę do łososia pochodzi ze strony Marthy Stewart.

Składniki:

  • 0,5 kg świeżego łososia
  • Szklanka czerwonej soczewicy
  • 6-8 łodyg szparagów
  • Duża garść pomidorków koktajlowych
  • Szczypta cukru
  • Sól i pieprz

Glazura do łososia

  • 4 łyżki brązowego cukru
  • 4 łyżki oleju roślinnego
  • 2 łyżki sosu sojowego
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 1 łyżka wody

Dresing

  • 1/2 łyżeczki miodu
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 1 łyżka oleju
  • 1/2 łyżeczki suszonego czosnku

 

Przygotowanie:

Krok 1 

Przygotuj glazurę. Wsyp 4 łyżki cukru do miseczki, dodaj do niego 4 łyżki oleju, 3 łyżki sosu sojowego, 2 łyżki soku z cytryny i łyżkę wody. Dokładnie wymieszaj całość, aż cukier rozpuści się w płynie. Glazura ma płynną konsystencję.

Krok 2

Oczyść i osusz łososia. Pokrój na pasy, włóż do żaroodpornego naczynia, zalej glazurą. Obtocz rybę w marynacie. Odstaw na czas nagrzewania się piekarnika.

Nagrzej piekarnik do 220 stopni. Wstaw naczynie z łososiem. Piecz 15-18 minut. Wyjmij z piekarnika i odstaw do przestudzenia.

Krok 3

W czasie, kiedy łosoś się piecze ugotuj soczewicę. Najpierw przepłucz ją pod zimną wodą, przesyp do garnka, zalej wodą w proporcji 3 miary wody do jednej miary soczewicy. Doprowadź do wrzenia, zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu przez 7 minut. Odcedź, przelej zimną wodą, dopraw do smaku solą i pieprzem.

Krok 4

Ugotuj szparagi. Do rondla wlej wody – wystarczy kilka centymetrów powyżej dna. Doprowadź do wrzenia, wsyp do niej szczyptę cukru. Zmniejsz ogień. Umyj szparagi, odłam zdrewniałe końcówki włóż do wody, gotuj 2-3 minuty na wolnym ogniu. Wyjmij z wody, pokrój na mniejsze kawałki.

Tu znajdziesz poradnik jak gotować szparagi.

Krok 5

Zrób dresing. Do małego, zakręcanego słoiczka włóż pół łyżeczki miodu, wlej 2 łyżki soku z cytryny, łyżkę oleju, wsyp pół łyżeczki suszonego czosnku, zakręć i potrząśnij energicznie aż składniki połączą się i powstanie gładka emulsja.

Krok 6

Wyłóż soczewicę na talerz, dodaj szparagi i pokrojone na połowy pomidorki koktajlowe. Łososia podziel na części i połóż na pozostałych składnikach. Polej całość dresingiem.

Smacznego!