Kultowa zupa, stały element menu w każdym polskim domu. Jak zrobić najlepszą pomidorową? Sprawa jest prosta, bo zupa robi się sama. W każdym razie w tym przepisie.

Czas: 45 minut

Poziom trudności: Bardzo łatwe

Liczba porcji: 2 duże

Pomidorowa z ravioli

Gdyby zrobić listę polskich zup narodowych to wydaje się, że pomidorowa miałaby spore szanse, żeby zająć wysokie miejsce. Nie barszczyk, żurek kapuśniak, ani krupnik, ale pomidorowa – postrach wszystkich stołówek, żelazny punkt jadłospisów barów mlecznych, koło ratunkowe każdej mamy i babci, po które sięgały, gdy już nic nie było w domu, gotowana w sytuacjach awaryjnych na koncentracie pomidorowym.
Pomidorowa z przetartych pomidorów to sztandarowe danie babci Agnieszki, delikatna, lekko słodka, zaciągnięta śmietaną zupa, sięgająca aż po same złote ranty głębokiego staroświeckiego talerza, podawana najczęściej z drobnym makaronem.

Pomidorowa Jest Najlepsza

Pomidorowa to w naszej rodzinie instytucja, danie pomnikowe, dlatego jest też częstym gościem u nas w domu. W zasadzie zawsze mamy w lodówce zamrożoną porcję sosu pomidorowego, z którego można na szybko zrobić pomidorową. Pomidorową jadamy w formie zupy-kremu, gęstego, zawiesistego, który robimy z czterech składników: pulpy pomidorowej (im lepszej jakości tym lepiej), cebuli, czosnku, liścia laurowego oraz masła. Sposób przygotowania polega na długim, powolnym, bardzo powolnym gotowaniu na małym ogniu. Garnek jest odkryty, żeby woda mogła swobodnie ulatywać z parą, zostawiając w naczyniu gęstniejącą, skoncentrowaną dobroć. Podczas długotrwałego procesu podgrzewania, cukry w pulpie karmelizują się, sos staje się wspaniale słodki i nie wymaga żadnych ulepszaczy w postaci miodu, czy cukru.

Niezwykle ważnym składnikiem jest masło, gdyż nadaje ono kremowi jedwabistej gładkości, połyskując złotem na powierzchni zupy.
Pomidorową podajemy zwykle z makaronem, w zasadzie z każdym rodzajem, nie muszą to być nitki. Kiedy zabieramy zupę do pracy, dla większej sytości, zanurzamy w niej ravioli szpinakowe. Tym razem pierożki są sklepowe, bo nie mieliśmy czasu na zrobienie własnych. Jeśli macie ochotę i czas, zróbcie do zupy uszka nadziane np. serem riccotta, albo wędzonym twarogiem.

Składniki:

  • 1 litr passaty pomidorowej
  • 1 średnia cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki masła
  • 1 duży liść laurowy
  • Opakowanie ravioli
  • Sól i pieprz do smaku
  • Zielenina: bazylia, pietruszka

Przygotowanie:

Krok 1

Wlej do garnka passatę, dodaj obraną cebulę, dwa ząbki czosnku, liść laurowy i dwie łyżki masła. Zagotuj, zamieszaj, tak żeby rozpuścić masło, zmniejsz ogień do minimum, tak żeby zupa lekko „mrugała”. Gotuj bez przykrycia przez 45 minut, najlepiej godzinę. Wyjmij cebulę, czosnek i liśc laurowy. Rozrzedź wodą , żeby krem miał konsystencję gęstej zupy. Dopraw do smaku solą i pieprzem.

Krok 2

Ugotuj ravioli zgodnie z instrukcją. Podawaj z kremem pomidorowym, posypanym siekaną zieleniną.

Smacznego!