Obowiązkowy przepis dla wszystkich amatorów kotleta! Prosty sposób jak uniknąć smażenia, uzyskując taki sam efekt, czyli chrupiący i soczysty kotlet. Cała tajemnica pieczonych sznycli tkwi w panierce.

Przygotowanie: 15 minut

Pieczenie: 15  minut

Poziom trudności: Łatwe

Liczba porcji: 6 kotletów

Schnitzel to po niemiecku kotlet, kawałek utłuczonego na cienko mięsa, zapanierowanego w bułce tartej, usmażonego na dość głębokim oleju z dodatkiem masła.

Najbardziej znany na świecie jest sznycel wiedeński, z cielęciny, podawany z kawałkiem cytryny, której kwaśny sok, wyciśnięty z góry na całość  ma miejscowo skruszyć  pancerzyk chrupkiej panierki.

Jak uzyskać efekt chrupiącej panierki

No właśnie, chrupka panierka stanowi istotę tego dania. Problem w tym, że wysmażenie kotleta, żeby był rumiany i chrupki łatwym zadaniem nie jest. Poza tym smażenie nie należy do specjalnie zdrowych metod obróbki cieplnej żywności.

Jest sposób, żeby osiągnąć zamierzony efekt bez smażenia. Sznycle pieczone to jedno z naszych najciekawszych kulinarnych odkryć. Cała tajemnica polega na odpowiednim zapanierowaniu mięsa. Bazę panierki, jej spoiwo, stanowi nie jajko, jak to jest w klasycznych przepisach, ale mieszanka majonezu i musztardy. Tworzą one warstwę ochronną, zapobiegającą wysuszeniu mięsa podczas pieczenia, równocześnie stanowią przyprawę, aromatyzującą kotlety i na koniec wreszcie mają tę super cechę, że bułka tarta bardzo dobrze się do nich klei.

Jeśli chodzi o bułkę tartą to przed zapanowaniem sznycli dobrze jest ją wcześniej podprażyć na patelni, żeby lekko zbrązowiała, dzięki czemu kotlety są ładne i rumiane.

Sałatka z pieczonych brukselek i granatu

Do sznycli proponujemy Wam super sałatkę z pieczonej kapustki brukselskiej. Wysoka temperatura wydobywa z niej słodycz o jaką trudno ją posadzić, gdy jest w stanie surowym, staje się mięciutka i aromatyczna. Świetnie pasuje do niej soczysty, chrupiący granat, słodki, choć delikatnie kwaskowy.

Składniki:

  • Podwójna pierś z kurczaka
  • Sól
  • Pieprz

Panierka

  • 3 łyżki majonezu
  • 1 łyżka musztardy (sarepska, Dijon)
  • 2 szklanki bułki tartej
  • ½ szklanki parmezanu

Sałatka z brukselki

  • 0,5 kg brukselek
  • Mały granat
  • 1 łyżka oleju
  • 1 łyżeczka oregano
  • 1 łyżeczka miodu
  • Sól
  • Pieprz

Przygotowanie:

Krok 1

Nastaw piekarnik na 220 stopni. Wstaw do środka tackę do pieczenia, wyłożoną papierem do pieczenia.

Zacznij od sałatki. Umyj kapustki, zdejmij wierzchnie listki jeśli są przywiędłe lub nieładne. Wyłóż brukselkę na tackę do pieczenia wyłożoną papierem. Polej łyżką oliwy, posyp łyżeczką oregano, posól i popieprz. Wymieszaj. Wstaw do piekarnika. Piecz 15 minut.

Krok 2

W międzyczasie przygotuj sznycle: wytrzyj filety ręcznikiem papierowym, oczyść z błonek i tłuszczyku. Pokrój na cieknie kawałki. Najlepiej robić to  w następujący sposób: tnij mięso pod kątem, zaczynając od cienkiego końca. Staraj tak ciąć filety, żeby wszystkie kawałki były równej grubości. Wielkością mogą się różnić.

Połóż płaty kurczaka na desce do krojenia, i przez kawałek folii spożywczej rozbij delikatnie tłuczkiem na cienkie kotlety. Delikatnie dopraw solą (panierka będzie słona) i solidnie pieprzem.

Krok 3

Teraz panierka. Wysyp 2 szklanki bułki tartej na patelnie, zacznij podgrzewać mieszając, do momentu aż bułka ładnie się zrumieni. Zdejmij z patelni. W misce wymieszaj 3 łyżki majonezu  z łyżką musztardy. Do osobnej miski wsyp dwie szklanki bułki tartej i pół szklanki tartego parmezanu. Zanurzaj kotlety w miksie  majonezowo-musztardowym, przekładaj do misy z panierką i dokładnie obtocz w niej mięso. Dociśnij panierkę, żeby lepiej się trzymała kotletów.

Wyjmij z piekarnika rozgrzaną tackę, połóż na niej kotlety i wstaw do piekarnika. Piecz 10 minut.

Krok 4

Na 5 minut przed końcem pieczenia brukselek, rozpuść w kilku łyżkach wody miód, wyjmij z piekarnika brukselki, polej je miodem, ostrożnie wymieszaj (kapustki są gorące) i wstaw ponownie do pieca.

Obierz granat, wyjmij brukselki z piekarnika i wymieszaj z nasionami granatu.