Żurek z maślanki bez zakwasu, za to z dużą ilością rozmaitych dodatków: pieczarek, pure ziemniaczanego, szynki suszonej, pure i sadzonego jajka.
Czas: 20 minut
Poziom trudności: Łatwe
Liczba porcji: 3-4
Danie biedaków, które można zrobić na bogato. Żurek z maślanki bez zakwasu smakuje pysznie i może nieźle wyglądać. Trzeba się tylko pokombinować.
Pomysł, żeby zrobić żurek z maślanki powstał nam w głowie po ostatniej wizycie w Zakopanem, wyludnionym w koronawirusie. Wracaliśmy z Doliny Chochołowskiej, gdzie również było pusto i mroźno. U wejścia wszystkie knajpy były pozamykane na głucho. Zimno nam się zrobiło i mroźno. Na szczęście w Zakopcu można było zamówić jedzenie na wynos. Agnieszka bardzo lubi restaurację „Casa mia”, lokal, jak nazwa wskazuje z menu włoskim, acz ze sporą dawką własnych pomysłów. Tania nie jest, ale solidna. Chcieliśmy zamówić rosół, ale go nie było, bo jak kucharz tłumaczył, rosół gotuje się 6-8 godzin, zatem wymaga zachodu i czasu, a klientela w koronakryzysie jest, albo jej nie ma i w sumie garnka nie opłaca się na kuchnię wstawiać. (Polecamy bulion ze ślimakami naleśnikowymi, wzorowany na rosole z „Casa Mia”).
W menu był natomiast żurek z maślanki z suszonymi grzybami i przyjemną wyspą z ziemniaczanego pure na środku. Zasmakowało nam i postanowiliśmy powtórzyć danie po powrocie do Warszawy.
Nasz żurek z maślanki zrobiliśmy z pieczarkami, smażoną na chrupko szynką parmeńską, jajkiem sadzonym i z prostym pesto. Sugerowaliśmy się przepisami na Zakochanewzupach.pl oraz Mlekpol.pl („polish sour rye soup”:)
Żurek z maślanki jest przepyszny, mocno kwaskowy, lekki i kremowy za sprawą ziemniaczanego pure. To jest zupa, którą spokojnie można podać na proszony niedzielny obiad.
Składniki:
Żurek
- 1 l maślanki
- 1 łyżka mąki
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- Garść pieczarek
- 6 plastrów szynki
- 2 jajka
- 1 łyżeczka majeranku
- 0,5 l bulionu warzywnego lub mięsnego
- 2 łyżki masła
- Sól
- Pieprz
Pure
- 4 ziemniaki
- 1 łyżeczka masła
- 4 łyżki mleka
- Szczypta gałki muszkatołowej
- Sól
Pesto
- Garść nasion słonecznika
- Garść rukoli lub pietruszki lub szpinaku
- 2 łyżki soku z cytryny
- 6 łyżek oleju
- Sól
- Pieprz
Przygotowanie:
Krok 1
Ziemniaki umyj, obierz, pokrój w cienkie plastry. Zalej zimną wodą. Wstaw na kuchenkę, doprowadź do wrzenia, zmniejsz temperaturę, przykryj i gotuj na bardzo wolnym ogniu 15 minut. Odkryj, włóż do ziemniaków masło, wlej mleko, dodaj gałkę muszkatołową i ubij na gładki krem. Dopraw solą.
Krok 2
Na suchej patelni podpiecz szybkę. Przełóż na talerz.
Krok 3
Na tej samej patelni rozgrzej łyżkę masła. Posiekaj drobno cebulę, wysyp na mało. Smaż 4-5 minut aż się zeszkli.
Dodaj pieczarki i posiekane ząbki czosnku. Smaż mieszając aż pieczarki się podsmaża – 3-4 minuty.
Krok 4
Przesyp warzywa do garnka – odłóż kilka pieczarek i trochę cebuli do dekoracji. Wlej maślankę, wsyp łyżkę mąki żytniej, łyżeczkę majeranku i zmiksuj ręcznym robotem. Dolej bulion. Wstaw garnek na kuchenkę. Podgrzewaj powoli garnek. Kiedy maślanka zacznie bulgotać, zmniejsz ogień żeby nie gotowała się zbyt intensywnie. Gotuj minutę. Zdejm z ognia.
Krok 5
W międzyczasie na patelnię, na której smażyła się cebula wyłóż łyżkę masła, gdy się roztopi i zapieni wbij na nie 2 jajka. Przykryj patelnię i smaż do momentu aż jajka się zetną.
Krok 6
Przełóż do miksera składniki pesto. Zmiksuj. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Jeśli pesto jest za gęste rozrzedź je wodą.
Krok 7
Na środek głębokiego talerza wyłóż porcję pure, wlej żurek, połóż na wierzch jajko, posyp pokruszoną szynką, dodaj do dekoracji odłożone pieczarki i cebulkę. Polej pesto.
Podawaj. Smacznego!