Hamburgery z boczniaków to najlepsze hamburgery wegetariańskie jakie dotąd jedliśmy. I nie tylko wegetariańskie. Grzybowe burgery z kaszą gryczaną i czerwoną fasolą są mięsiste, solidne, wyraziste w smaku. No po prostu kawał dobrego hamburgera.

Czas: 30 minut
Poziom trudności: Łatwe
Liczba porcji: 4 burgery

Boczniaki – samo zdrowie

Boczniaki, choć nie pachną jak grzyby leśne, biją je na głowę jeśli chodzi o wartości odżywcze. Mają mnóstwo białka, duże ilości wapnia, żelaza, magnezu, potasu, sodu i cynku, sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin; komplet witamin z grupy B, witaminę C. Regularne spożywanie tych grzybów obniża poziom cholesterolu, a badania dowiodły, że mają również działanie antyrakowe.

Zobacz całe menu na tydzień, z którego pochodzi ten przepis.

Hamburgery z boczniaków są najlepsze

Boczniaki świetnie sprawdzają się w roli składnika hamburgerów. W naszym przepisie z kaszą jęczmienną i czerwoną fasolą smakują wprost genialnie: są aromatyczne, mają zwartą konsystencję i są bardzo sycące. W przepisie do hamburgerów z boczniaków użyliśmy jajka jako spoiwa składników, ale można je pominąć. Wart jednak wtedy dodać do masy nieco wody spod fasoli.

Do hamburgerów z boczniaków polecamy bułeczki hamburgerowe domowego wyrobu. Proste do zrobienia jak bułka z masłem, bez wyrabiania, gotowe w 30-40 minut.

Hamburgery razem z bułkami można przechowywać w lodówce przez 4 dni, szczelnie zapakowane w pojemniku. Przed podaniem trzeba je podgrzać, razem z bułkami, w mikrofali. Hamburgery razem z bułkami można też mrozić, trzeba je tylko szczelnie zapakować w woreczki do mrożenia. Czas przechowywania w zamrażalniku to 1 miesiąc.

Hamburgery wegetariańskie i klasyczne

Polecamy również inne przepisy na hamburgery wegetariańskie i nie tylko, np. przepis na najprotszy i najlepszy hamburger, wyróżniający się ciekawym sposobem smażenia, hamburgera z grzybów i soczewicy, przepis na idealnego hamburgera z dodatkiem stauta, zdrowe burgery Toma Kerridge’a.

Składniki:

  • 250 g boczniaków (2-3 szklanki posiekanych grzybów)
  • 1 szklanka gotowanej kaszy jęczmiennej (czyli pół szklanki suchej)
  • ½ puszki czerwonej fasoli
  • ½ szklanki mąki pełnoziarnistej
  • 1 łyżeczka suszonego tymianku
  • ½ łyżeczki mielonej kolendry
  • 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
  • 1 mała cebula drobno posiekana
  • 1 starty ząbek czosnku
  • Sól i pieprz do smaku
  • Olej do smażenia
  • 4 bułki hamburgerowe (według tego przepisu).

Znasz już Warzywniak? Jeśli mieszkasz w Warszawie, kupisz tu boczniaki i wszystkie warzywa potrzebne do przygotowania tego przepisu (i całego warzywnego menu na tydzień), z dostawą do domu. Polecamy Ci zakupy spożywcze online – to nasz sprawdzony sposób na oszczędność czasu i rozsądne, przemyślane zakupy.

Przygotowanie:

Krok 1
Rozgrzej na patelni 2 łyżki oleju.  Wysyp na niego cebulę, przesmaż prze 3 minuty, dodaj do niej przesiekane boczniaki. Dodaj łyżeczkę tymianku i pół łyżeczki kolendry. Smaż mieszając przez 5 minut. Dodaj starty ząbek czosnku, smaż jeszcze prze chwilę. Posól do smaku.
Krok 2
Zdejmij grzyby z patelni i przełóż do misy malaksera lub do głębszej misy. Zmiksuj w malakserze, albo przy pomocy ręcznego robota, ale nie na gładką masę – zostaw większe kawałki grzybów. Ugotowaną kaszę rozgnieć tłuczkiem do ziemniaków (tak by zostało trochę całych ziarenek). Zrób to samo z odsączoną na sicie czerwoną fasolą. Wymieszaj kaszę z fasolą i grzybami. Dodaj posiekaną pietruszkę, posól i popieprz do smaku.
Krok 3
Wysyp do misy pół szklanki mąki pełnoziarnistej. Formuj z masy grzybowej grube burgery i obtaczaj w mące. Rozgrzej na patelni 3 łyżki oleju, kładź na nim burgery i smaż na dość ostrym ogniu 1-2 minuty z każdej strony. Wcinaj same lub w bułkach hamburgerowych z ulubionymi dodatkami.
Smacznego!