Kurczak faszerowany wątróbką to prawdziwy król pieczonego drobiu. Dzięki bogatemu, kremowemu nadzieniu jest soczysty, dość długie pieczenie sprawia z kolei, że skórka jest rumiana i chrupiąca. Zakochacie się w tym przepisie!

Czas: 3 godziny (w tym 1 h przygotowania i 2 h pieczenia)

Poziom trudności: średni

Sprzęt: maszynka do mielenia mięsa

Król niedzielnych i świątecznych obiadów, kurczak faszerowany wątróbką, piękny dla oka i bardzo smaczny. Polecamy Wam sprawdzony przepis na danie niewyszukane, a wykwintne, zrobione z prostych składników, a bogate w aromat i smak. Kurczak faszerowany ma jeszcze jedną cechę: dzięki nadzieniu można nim obdzielić sporą liczbę biesiadników przy stole.

Jest tylko jeden warunek, żeby kurczak wyszedł jak należy: gatunkowy drób. Nie kupujcie pierwszej lepszej, promocyjnej kury za 4,99 zł, bo nic dobrego z niej nie wyjdzie. Najlepsza byłaby kurka wiejska, to jasne, ale kto ma dzisiaj dostęp do takich produktów? W hipermarketach można ostatnio znaleźć niepakowane kurczaki z wolnego wybiegu (jedna z sieci sprowadza bardzo dobry drób z Francji), są dość drogie, gdyż za tuszkę trzeba dać ze 30 zł, czyli tyle co za znacznie bardziej mięsną kaczkę. Ale wierzcie nam, że warto. Dobry kurczak pięknie Wam się odwdzięczy za ten wydatek, bo zjecie wspaniałe, pachnące i zdrowe pieczyste o jakim długo będziecie pamiętać.

Takiego kurczaka można podawać na różne sposoby. My podaliśmy go na obiad w towarzystwie ziemniaków Pommes Anna, które nomen omen swoją nazwę wywodzą od paryskiej damy do towarzystwa 🙂 I znowu, jest to danie niesamowicie proste, składa się właściwie z dwóch składników, a robi na gościach przy stole niemałe wrażenie, bo ma zupełnie niezwykły wygląd, konsystencję i smak. Kremowe, złociste, zapieczone pyszności

Przepis na ziemniaki Pommes Anna znajdziecie tutaj.

W roli surówki wystąpiła u nas zwykła tarta marchewka z jabłkami, której słodycz świetnie komponowała się z wytrawnym nadzieniem z kurczaka.

Wypróbuj też innych sprawdzonych dań na wystawny obiad:

Pieczona kaczka z jabłkami

Jak upiec gęśPieczona gęś, faszerowana kaszą i grzybami

pieczony kurczak w cytrusachKurczak w cytrusach z ziemniakami hasselback

Kurczak faszerowany wątróbką

Składniki:

  • Kurczak 1,5-1,6 kg
  • 1 łyżka tymianku
  • 2 ząbki czosnku
  • Sól – 2 łyżki
  • Pieprz 1 łyżka

Nadzienie

  • 4 wątróbki indycze
  • Bułka kajzerka
  • 2 jajka
  • 2 łyżki bułki tartej
  • 4 łyżki siekanej natki pietruszki
  • 2 łyżki siekanego koperku
  • 2 łyżki masła
  • Sól
  • Pieprz

Przygotowanie:

Krok 1

Kurczaka osusz ręcznikiem papierowym. Rozgnieć dwa ząbki czosnku i starannie natrzyj nimi kurczaka od zewnątrz i od wewnątrz. Posól mięso. Soli nie należy żałować, ponieważ lepiej żeby drób był bardziej słony niż niedosolony. Ilość soli zależy od wielkości kurczaka – my na ptaka o wadze 1,6 kg zużyliśmy około 2 łyżek soli.

Przypraw kurczaka pieprzem i roztartym w dłoniach suchym tymiankiem lub siekaniną świeżych listków. Tak przygotowanego kurczaka przykryj folią aluminiową i odstawiam do lodówki na co najmniej godzinę, lub, jeśli nie masz czasu, na pół godziny na kuchenny blat, w temperaturze pokojowej.

Krok 2

W czasie, gdy kurczak leżakuje przygotuj farsz. Zalej kajzerkę mlekiem, zanurz w mleku i odstaw do namoczenia na kilka minut, aż stanie się miękka (im bardziej czerstwa bułka tym więcej będzie potrzebowała czasu). Zamiast mleka możesz użyć ciepłej wody.

Teraz wątróbka: wypłucz ją w zimnej wodzie, a następnie osusz ręcznikiem. Potem ostrym nożykiem postaraj się wyciąć błonki i połączenia między płatami wątróbki. Odstaw na bok.

Weź dwie sporej wielkości misy. Rozbij dwa jajka, oddziel żółtka od białek. Białka włóż do jednej misy, żółtka do drugiej. Do białek dodaj szczyptę soli i ubij na sztywną pianę (tu uwaga: zimne białko nie będzie chciało się ubić, dlatego jajka nie mogą być prosto z lodówki. Wyciągnij je wcześniej, żeby się ogrzały, a jeśli zapomnisz to zrobić włóż je na kilka minut do ciepłej wody).

Teraz żółtka. Zacznij je ucierać, jak na kogel mogel i stopniowo dodawaj miękkie masło (wyciągnij je wcześniej z lodówki, albo podgrzej delikatnie w rondelku lub mikrofali). Ucieraj masę aż uzyskasz gładki, jasnożółty krem (najlepiej użyć do pracy robota ręcznego lub miksera).

Krok 3

Zainstaluj maszynkę do mięsa, albo malakser. Posiekaj drobno natkę pietruszki i koperek (dobrze jest użyć świeżych ziół), mocno odciśnij z mleka bułkę. Przepuść wątróbkę, zioła i bułkę przez maszynkę do mięsa. Do masy wsyp 2 łyżki bułki tartej, wymieszaj, a następnie dodaj krem z żółtek i dokładnie wymieszaj masę. Teraz stopniowo, łyżka po łyżce, dodawaj ubitą pianę, wolnymi ruchami, delikatnie mieszając całość. Na koniec dopraw farsz solą i pieprzem: po pół łyżeczki. Gotowe. Farsz ma na razie luźną, płynną  konsystencję. Taki powinien być.

Krok 4

Zbliżamy się do finału. Włącz piekarnik na 180 stopni z termoobiegiem. Podczas, gdy piec się nagrzewa, nadziej kurczaka. Najpierw przygotuj metrowy kawałek nici bawełnianej i około 8 wykałaczek. Jedną ręką złap kurczaka za nogę i drugą ręką nakładaj do środka łyżką farsz. Co jakiś czas potrząsaj kurczakiem, żeby nadzienie równo się w nim ułożyło. Nie napełniaj go na maksa, bo farsz zacznie „uciekać” od strony szyi, a mocno wypełnioną tuszkę trudniej będzie zawiązać, tym bardziej, że farsz jest płynny. Poza tym nadzienie napęcznieje podczas pieczenia, gdyż pęcherzyki powietrza w ubitym białku zaczną się rozszerzać, dając efekt jak w klasycznym suflecie.

Jeśli zostanie Ci trochę farszu, możesz przełożyć go do żaroodpornego naczynia, wysmarowanego tłuszczem i podsypanego bułką tartą i wstawić do pieca razem z kurczakiem – tym sposobem upieczesz własny pasztet.

Krok 5

Nadzianego kurczaka zepnij wykałaczkami od strony kuperka, układając je jak szczebelki w drabinie, a następnie zwiąż sznurkiem lub nicią bawełnianą. Wiązanie kurczaka zacznij od góry i zakończ węzełkiem na kuperku. Staraj się dość szczelnie spiąć tuszkę, żeby nadzienie nie wydostało się na zewnątrz podczas pieczenia.

Krok 6

Wstaw kurczaka do piekarnika i piecz w następujący sposób: najpierw przez pół godziny w temperaturze 180 stopni z termoobiegiem. Potem obniż temperaturę do 160 stopni i piecz kolejne pół godziny.

Po godzinie od rozpoczęcia pieczenia wyciągnij kurczaka z pieca i polej wytopionym sosem, następnie  przewróć tuszkę na bok i wstaw do piekarnika na 15 minut. Po kwadransie wyciągnij kurczaka, przewróć na plecy, polej sosem, przekręć kurczaka na piersi i wstaw plecami do góry na kolejne 15 minut. Po tym czasie powtórz procedurę: wyciągnij, polej sosem, przewróć na drugi bok, niepodpieczoną jeszcze stroną do góry i znowu na 15 minut do pieca.

I ostatni już raz wyciągnij, polej sosem i wstaw na 15  minut piersiami do góry. Łącznie piecz kurczaka przez 2 godziny. Może wydać Ci się, że to długo, ale dzięki temu mięso będzie doskonale wypieczone, lecz soczyste dzięki farszowi, nawilżającemu kurczaka od środka.

Wyciągnij kurczaka z pieca, zawiń w folię aluminiową. Kurczak po upieczeniu powinien „odpoczywać” w folii przez 15-20 minut. Dzięki temu soki rozejdą się równo po całym pieczystym.

Palce lizać!

 

Ten kurczak będzie idealnie smakował z ziemniakami Pommes Anna. Zobacz jak je przygotować – to proste jak dwa razy dwa!

Co zrobić z resztek kurczaka

Po upieczeniu kurczaka zawsze zostaje sporo dobrego mięsa, z którymi nie wiadomo co zrobić, a wierzcie nam, że można zrobić mnóstwo pysznych dań: tortille  enchiladas, jambalaye, pierogi, dania z woka i wiele innych. Zebraliśmy kilka naszych patentów na wykorzystanie resztek pieczystego (łącznie ze szkieletem, z którego można zrobić aromatyczną zupę pho) w trzech oddzielnych wpisach. Zachęcamy do przejrzenia przepisów!

Co można zrobić z resztek pieczonego kurczaka

co można zrobić z resztek kurczaka