Jedna najlepszych zup i przy tym najprostszych do zrobienia. Wystarczy udusić ziemniaki i pora. Zupa doskonale sprawdza się i jako chłodnik i jako gorące danie.

Czas przygotowania: 25 minut 

Poziom trudności: bardzo łatwe

 Liczba porcji: 2

Potrawy, jak ludzie, mają swoje historie, często zupełnie zmyślone. Jedna z najpiękniejszych legend dotyczy zupy Vichyssoise, z ziemniaków i porów, bardzo prostej do zrobienia, poddawanej najczęściej jako chłodnik.

Chłodnik z przypadku

Miała powstać w ten sposób, że Ludwik XV, król Francji uwielbiał zupę ziemniaczaną, ale panicznie bał się, że zostanie otruty, dlatego, zanim zabrał się do jedzenia pół dworu musiało spróbować zupy. Kiedy wreszcie danie docierało na królewski stół, zupa była już zupełnie przestudzona. Król stwierdził wtedy, że jako chłodnik smakuje pną równie dobrze jak zupa podana na gorąco.

Piękne, ale nieprawdziwe. We Francji od pokoleń gotuje się zupę ziemniaczaną, jednak Vichyssoise jest wynalazkiem z początku XX w. , wymyślonym zresztą w USA, nie we Francji. Tak przynajmniej twierdzi Julia Child.

Jakby nie było z pochodzeniem zupy jest to absolutnie wyjątkowe danie, składające się z właściwie 3 składników. Wymaga minimum pracy, a sprawia niemałą przyjemność. Zupa może być podawana jako chłodnik, ale jesienią, zimą, doskonale smakuje mocno podgrzana.

Na koniec warto dodać, że żoną Ludwika XV była Maria Leszczyńska, polska królewna, która miała niemały wpływ na kuchnie francuską. To ona sprowadziła nad Sekwanę m.in. soczewicę.

Królowa urodziła monarchii 10 dzieci. Dwóch jej wnuków, w tym król Ludwik XVI, zostało ściętych na gilotynie podczas rewolucji francuskiej. Dwóch innych rządziło Francją po upadku Napoleona: Ludwik XVIII i Karol X. Ten ostatni, kiedy wybuchła rewolucja 1830 r., uciekł z Francji przebrany za kobietę.

Składniki:

  • 4 duże ziemniaki
  • 2 pory
  • 4 łyżki masła
  • Bouquet garnie lub łyżeczka tymianku i łyżeczka oregano
  • Kilka szklanek bulionu lub wody
  •  Małe pudełko (250 g) śmietany 12 proc. 
  • Kilka łyżek posiekanego szczypiorku

Przygotowanie:

Krok 1

Obierz ziemniaki i pokrój w kostkę. Pory umyj i posiekaj w plasterki.

Krok 2

Rozgrzej w szerokim rondlu lub garnku 3 łyżki masła. Wysyp na tłuszcz pora i smaż 4 minuty. Dodaj ziemniaki. Zamieszaj i smaż 2-3 minuty. Zalej warzywa bulionem lub wodą. Dodaj bouquet garnie. Gotuj pod przykryciem przez 20 minut.

Krok 3

Przestudź trochę zupę. Dodaj śmietanę, ostrożnie żeby jej nie zważyć. Wymieszaj.

Przy pomocy ręcznego robota zmiksuj całość na gładki krem. Jeśli jest zbyt gęsta rozrzedź ją bulionem lub wodą.

Podawaj ze szczypiorkiem i z dobrym pieczywem.