5 niecodziennych marynat do grilla – zestaw niecodziennych przypraw do mięs, które sprawią, że tegoroczne potrawy z grilla będą aromatyczne, pyszne i oryginalne! Zamiast kupować w sklepie nudne gotowe mieszanki, zrobicie własne. Są bardzo łatwe w przygotowaniu, niedrogie i zdrowe!

Koniec z nudą – marynaty na grilla jakich nie znacie

Marynaty na grilla

Wszystkie składniki do tych marynat, posypek i glazur są łatwo dostępne i niedrogie. Jedyny większy wydatek to brązowy cukier, ważny element mikstur do mięs pieczonych i grillowanych, który karmelizując się pod wpływem temperatury, nadaje potrawie przyjemny, dymny posmak.

Wszystkie zaprawy z tego zestawu równie dobrze jak do marynowania mięs na grilla nadają się do potraw z piekarnika. A zatem – do dzieła!

Słodko ostra posypka na grilla

Delikatna, aromatyczna posypka, która pięknie karmelizuje się podczas grillowania, nadając mięsu nie tylko smak, ale ładny wygląd. Marynata najlepiej nadaje się do przyrządzania piersi z kurczaka, dość cienko pokrojonej i lekko rozbitej tłuczkiem.

Przepis pochodzi od Melissy Clark.

Czas grillowania: 10 minut

Glazura z wina i cynamonu

Bardzo aromatyczny dodatek do mięsa, nadający mu zupełnie nowy smak. Glazura jest doskonała przede wszystkim do mięsa wieprzowego: np. polędwiczki lub łopatki, ale super nadaje się też do grillowanego schabu.

Czas grillowania: 20 minut

Tymiankowo cytrynowa glazura do skrzydełek

Bardzo prosta glazura na bazie oleju i masła, która wspaniałe nawilża mięso, chroniąc przed wysuszeniem. Dzięki temu będzie soczyste i aromatyczne. Przepis podpatrzyliśmy u Marthy Steward i trochę zmodyfikowaliśmy, dodając od siebie miód i cytrynę. 

Czas grillowania: 30 minut

Zaprawa na grilla z espresso i papryki

Zupełnie niesamowita posypka do grillowanego mięsa, o głębokim słodko-gorzkim smaku, pachnąca wędzonką i dymem. Można jej użyć także do mięs pieczonych w piekarniku. Najlepiej nadaje się do wołowych steków i karkówki.

Czas grillowania: 20 minut

Marynata na grilla z sokiem jabłkowym

Ta bardzo prosta marynata do filetów z kurczaka to idealne połączenie lekko kwaskowego jabłka ze słodyczą miodu i brązowego cukru. Świetnie aromatyzuje filety z kurczaka. Marynata doskonale nadaje się również do skrzydełek z piekarnika.

Czas grillowania: 10-12 minut