Przy gotowaniu soczewicy obowiązuje jedna generalna zasada: ilość wody musi być trzy razy większa niż soczewicy. Ziarenka w trakcie gotowania pęcznieją, trzykrotnie powiększając objętość.

Czas: 7-15 minut

Poziom trudności: Bardzo łatwe

Niepozorna, drobniutka, na surowo twarda jak groch, którego jest kuzynką, po ugotowaniu miękka i delikatna, a przy tym mocarna siłą zdrowych mikroelementów jakimi jest napakowana. Soczewica! Jest jednym z najstarszych warzyw i w menu homo sapiens (czyli człowieka – dla niezorientowanych ;-)) widnieje już od ponad 11 tys. lat. Z Biblii wiemy, że gotowali ją Izraelici, a i później była ważnym elementem diety świętych mężów Kościoła. Szymon Słupnik, człek tyleż święty co szalony, jadł tylko raz w tygodniu – właśnie gotowaną soczewicę. Swoje nazwisko święty wziął od 18-metrowego słupa, na którym mieszkał przez 40 lat, poszcząc, modląc się i głosząc kazania. Żył w V w. W tym roku, w styczniu, wypadła 1559 rocznica jego śmierci.

Jak ugotować soczewicę

Przy gotowaniu soczewicy obowiązuje jedna generalna zasada: ilość wody musi być trzy razy większa niż soczewicy. Ziarenka w trakcie gotowania pęcznieją, trzykrotnie powiększając objętość. Żeby ugotować pół szklanki soczewicy trzeba wiec 11/2 szklanki wody, szklankę soczewicy – 3 szklanki wody. Itd.

Przed gotowaniem dobrze jest soczewicę przepłukać na sicie pod bieżącą, zimną wodą, żeby oczyścić ją z pyłu i naleciałości.

Soczewicę zatem zalewamy wodą, przykrywamy, doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy temperaturę i gotujemy na wolnym ogniu. Tu ważna uwaga: czas gotowania zależy od tego, czy mamy całe ziarna soczewicy, czy jest to soczewica łupana – ziarenka są rozdzielone na połówki. W pierwszym przypadku potrzebuje ona około 15 minut na ugotowanie – ale nie więcej, bo się rozgotuje. Soczewica w połówkach jest już gotowa po 5-7 minutach.

Żeby jednak nie było tak łatwo czas zależy od rodzaju soczewicy. 7-15 minut gotuje się soczewica czerwona, żółta i zielona. Brązowa, podobnie jak groch, potrzebuje godziny na ugotowanie do miękkości.

Po ugotowaniu warto soczewicę przepłukać w zimnej wodzie, odsączyć i wysypać np. na blaszkę do pieczenia wyłożoną papierem i rozsypać równo po całej powierzchni. Po wystygnięciu będzie sypka, a nasionka nie skleją się z sobą.

I ostatnia uwaga: soczewicę solimy dopiero po ugotowaniu. Ugotowana w posolonym wrzątku może być twarda.

Czerwona soczewica po ugotowaniu jest różowa:)

Polecamy Wam następujące dania z soczewicy

Zupę z czerwonej soczewicy masoor dal

Prostą, iracką zupę z soczewicy z pulpetami

Sałatkę z ryżu, soczewicy, krewetek i chorizo

Sałatkę z pieczonego łososia, soczewicy, szparagów

Zupa krem z kalafiora i soczewicy

Soczewica po marokańsku w korzennym sosie