Jak ugotować kuskus? Kasza jest typu instant, zatem można ją zrobić w kilkanaście minut. Niby proste, ale żeby kuskus miał odpowiednią konsystecję potrzebuje właściwego podejścia. Polecamy Wam dwie proste techniki robienia kuskusu.

Kasza dla zabieganych

Kuskus jest specyficznym rodzajem kaszy, będącej wytworem rąk ludzkich. To granulat zrobiony z odpadów twardej pszenicy durum, namoczonych, podsuszonych i otoczonych mąką. W sklepach sprzedawany jest w postaci podgotowanej, która wymaga już tylko bardzo krótkiej obróbki cieplnej.
Kuskus tak samo dobrze sprawdza się w kuchni nomadów jak i w kuchni zbieganych mieszkańców prowadzących osiadły tryb życia. To przyjaciel wszystkich, którym brakuje czasu na wszystko, w tym na gotowanie.

Jak ugotować kuskus

Sprawa jest dość prosta. Ponieważ kuskus to swego rodzaju prefabrykat, produkt typu instant, który przed zapakowaniem do sprzedaż został wcześniej obgotowany. Żeby uzyskać gotową kaszę, wystarczy ziarenka zalać wrzątkiem, przykryć i odstawić do zaparowania. Potem trzeba tylko przemieszać ziarenka widelcem, żeby je spulchnić.

Ile potrzeba wody, żeby zrobić kuskus? Spotkaliśmy się z różnymi opiniami co do proporcji. Jedni mówią, że na szklankę kuskusu trzeba szklankę wody. Inni, że właściwy stosunek wynosi jak 2 do 1. Naszym zdaniem optymalna ilość wody to 1 1/2 szklanki na szklankę kaszy.

Jak ugotować kuskus. Generalnie są dwa sposoby:

I

  • Wsyp szklankę kuskusu do głębokiej misy.
  • Zagotuj półtorej szklanki wody, zalej wrzątkiem kuskus. Przykryj szczelnie misę (np. folią spożywczą). Odstaw na 10 minut
  • Odkryj kuskus, dobrze przemieszaj

II

  • Wsyp szklankę kuskusu do garnka, zalej wodą – półtorej szklanki, wstaw na kuchenkę doprowadź do wrzenia, przykryj i wyłącz kuchenkę. Odstaw na 10 minut
  • Odkryj garnek i spulchnij widelcem kuskus

Na koniec jeszcze jedna metoda gotowania kuskusu, której standardowo używa się do gotowania kuskusu izraelskiego i wyrabianego na Sardynii. Jest on większy i bardziej ziarnisty od klasycznego kuskusu instant. Jak się go przygotowuje? Kuskus najpierw trzeba podprażyć na suchej patelni. Nabiera wtedy lekko brązowego koloru i pachnie jak popcorn. Potem już tylko zalewamy go wodą w stosunku 2:1 i gotujemy na bardzo wolnym ogniu przez 5 minut.

Sprawdźcie nasze przepisy z kuskusem (więcej znadziecie ich na blogu):

BAKŁAŻAN POD PARMEZANEM Z KUSKUSEM

 

DANIE JEDNOGARNKOWE Z KUSKUSU, POMIDORÓW I KREWETEK

KURCZAK W KUSKUSIE I JARMUŻU

SAŁATKA Z ARBUZA Z CHMURKAMI Z KOZIEGO SERA

SAŁATKA CAPRESE Z KUSKUSEM