Jak ugotować kuskus? Kasza jest typu instant, zatem można ją zrobić w kilkanaście minut. Niby proste, ale żeby kuskus miał odpowiednią konsystecję potrzebuje właściwego podejścia. Polecamy Wam dwie proste techniki robienia kuskusu.

Kasza dla zabieganych

Kuskus jest specyficznym rodzajem kaszy, będącej wytworem rąk ludzkich. To granulat zrobiony z odpadów twardej pszenicy durum, namoczonych, podsuszonych i otoczonych mąką. W sklepach sprzedawany jest w postaci podgotowanej, która wymaga już tylko bardzo krótkiej obróbki cieplnej.
Kuskus tak samo dobrze sprawdza się w kuchni nomadów jak i w kuchni zbieganych mieszkańców prowadzących osiadły tryb życia. To przyjaciel wszystkich, którym brakuje czasu na wszystko, w tym na gotowanie.

Jak ugotować kuskus

Sprawa jest dośc prosta. Ponieważ kuskus to swego rodzaju prefabryka, produkt typu instant, który przed zapakowaniem do sprzedaż został wcześniej obgotowany do zrobienia kaszy wystarczy zalać ją wrzątkiem, przykryć i odstawić do zaparowania. Potem trzeba tylko przemieszać ziarenka widelcem, żeby je spulchnić.

Ile potrzeba wody, żeby zrobić kuskus? Spotkaliśmy się z różnymi opiniami co do proporcji. jedni mówią, że na szklankę kuskusu trzeba szklankę wody. Inni, że wlaściwy stosunek wynosi jak 2 do 1. Naszym zdaniem optymalna ilość wody to 1 1/2 szklanki na szklankę kaszy.

Jak ugotować kuskus. Generalnie są dwa sposoby:

1

  • Wsyp szklankę kuskusu do głębokiej misy.
  • Zagotuj półtorej szklanki wody, zalej wrzątkiem kuskus. Przykryj szczelnie misę (np. folią spożywczą). Odstaw na 10 minut
  • Odkryj kuskus, dobrze przemieszaj

 

2

  • Wsyp szklankę kuskusu do garnka, zalej wodą – półtorej szklanki, wstaw na kuchenkę doprowadź do wrzenia, przykryj i wyłącz kuchenkę. Odstaw na 10 minut
  • Odkryj garnek i spulchnij widelcem kuskus

Na koniec jeszcze jedna metoda gotowania kuskusu, której standardowo używa się do gotowania kuskusu izraelskiego i wyrabianego na Sardynii. Jest on większy i bardziej ziarnisty od klasycznego kuskusu instant. Jak się go przygotowuje? Kuskus najpierw trzeba podprażyć na suchej patelni. Nabiera wtedy lekko brązowego koloru i pachnie jak popcorn. Potem już tylko zalewamy go wodą w stosunku 2:1 i gotujemy na bardzo wolnym ogniu przez 5 minut.

Kuskus w literaturze

W poezji i literaturze można wyróżnić pewien kierunek poświęcony jedzeniu, konkretnym potrawom i produktom. W Polsce nie jest on przesadnie rozwinięty, jeśli nie liczyć opisu biesiad w „Panu Tadeuszu” i wierszy Jana Brzechwy („Jak pan może panie pomidorze”).

Przepięknym przykładem, jak o jedzeniu można pisać jest wiersz Abu Abd Allaha bin al-Azraki, średniowiecznego zarządcy Granady „Rozmawiaj ze mną o kuskusie, to szlachetna i wytworna potrawa”. Czy można lepiej uhonorować jedzenie, które, dodajmy, powstało jako strawa biedaków, danie instant do szybkiego przygotowania dla ciągle będących w ruchu nomadzkich plemion beduińskich?

Sprawdźcie nasze przepisy z kuskusem (więcej znadziecie ich na blogu):

BAKŁAŻAN POD PARMEZANEM Z KUSKUSEM

 

 

 

DANIE JEDNOGARNKOWE Z KUSKUSU, POMIDORÓW I KREWETEK

KURCZAK W KUSKUSIE I JARMUŻU

SAŁATKA Z ARBUZA Z CHMURKAMI Z KOZIEGO SERA

SAŁATKA CAPRESE Z KUSKUSEM