Z tego wpisu dowiesz się jak zrobić 5 obiadów wykorzystując te same składniki w różnych daniach, poznasz listę wszystkich produktów, koszt całego koszyka, podpowiemy też jak obniżyć cenę.

Najpierw zobacz co jest w menu:

Poniedziałek: Spagheti al ragu

Wtorek: Dynia makaronowa zapiekana z sosem

Środa: Polędwiczki pieczone w miodowym sosie

Czwartek: Strogonoff z ryżem z kalafiora

Piątek: Dorada pieczona po baskijsku

14 zł za obiad

Kiedy na początku poprzedniego tygodnia wrzuciliśmy na facebookową grupę Jak planować posiłki na tydzień zarys planu co ugotujemy na obiad przez najbliższe 5 dni, jedna z uczestniczek napisała: “Proszę nie brać tego do siebie, ale dla mnie to Wasze menu to takie bardziej świąteczne. Myślę, że większość obywateli nie stać na tak wymyślne i dość drogie dania“. Zastanowił nas ten komentarz, bo jakoś wcześniej nie myśleliśmy, że nasze przepisy mają świąteczny charakter. W sumie jemy tak na co dzień.

Z pewnością ma to związek z tym, że prowadzimy bloga i staramy się wrzucać przepisy, które mogą być ciekawe, inspirujące dla Czytelników. Ale też Niedzielny Kucharz to blog zupełnie amatorski (co zresztą, niestety widać po literówkach i innych błędach, za które przepraszamy), niekomercyjny i nie  jest tak, że nasze życie jest mu podporządkowane – przeciwnie robimy go przy okazji.

Natomiast jemy tak każdego dnia. Lubimy rosół, pomidorową, sadzone z buraczkami, od czasu do czasu schabowego, Agnieszka jest wielką miłośniczką spaghetti al ragu, jednak takie dania gotujemy tylko kiedy nie mamy już żadnego pomysłu na obiad. Zazwyczaj szukamy jakichś inspiracji na nowe przepisy. Ja uwielbiam doradę pieczoną po grecku, ale jeśli tylko kupimy ryby szukamy nowych sposobów ich przyrządzenia. Zapisaliśmy się na listy mejlingowe mnóstwa blogów, codziennie dostajemy tony nowych przepisów – nic tylko wybierać i przebierać. Lubimy próbować nowych rzeczy, po jedzenie, to po podróżach chyba jedna z największych przyjemności związanych z wychodzeniem poza własne podwórko kulturowe. Jest to szczególnie ważne w czasach COVIDu, kiedy jedzenie fajnych rzeczy daje szansę na przynajmniej mentalne przełamanie poczucia izolacji i zamknięcia.

Jeśli chodzi o cenę to wszystkie pięć obiadów dla dwóch osób kosztowało poniżej 140 zł. To rachunek mocno umowny, z kilku względów: niektóre ceny zaokrągliliśmy, podaliśmy też pełne ceny produktów, niewykorzystanych w całości (parmezan, ser pleśniowy, szynka suszona). Po trzecie wreszcie, wszystkie dania były bardzo obfite i spokojnie wystarczyłyby na wyżywienie 3 osób. Część nadwyżek, jak sos al ragu, z połowę dyni makaronowej zjedliśmy z zapiekanką, z drugiej zrobiliśmy racuchy, bo połówka nafaszerowana sosem spokojnie wystarczyła dla dwóch osób.

Poza tym rachunek za obiady można by jeszcze obniżyć: zamiast dorady kupić pstrągi, a polędwiczkę wieprzową zastąpić polędwiczką z indyka – zawsze parę złotych mniej:)

Przeciętnie jeden obiad kosztował 14 zł. Nie jest to mało, bo na blogu mamy zestawy 10 zł za jedno danie, nawet mniej. Dwa tygodnie temu koszt wszystkich składników wyniósł około 90 zł (Jak zrobić 5 różnych obiadów z tych samych składników). W tym tygodniu też tak będziemy gotować: żaden obiad nie będzie droższy niż 10 zł, a plan jest taki, żeby zmieścić się w kilku złotych. Zakład?

No dobra, tyle o planach. Teraz kilka słów jak zrobiliśmy 5 obiadów, do których przepisy zamieszczamy poniżej. Metoda była taka jak zawsze: tak gotować, żeby jak najmniej się narobić, czyli wykorzystywać te same składniki w różnych daniach.

W poniedziałek zrobiliśmy

Spaghetti al ragu na szybko

Klasyczny sos al ragu gotuje się długo: 1,5 godziny i więcej. U nas całość gotowa była w 30 minut – dzięki jednemu trickowi. Sosu zrobiliśmy znacznie więcej niż potrzeba: z 500 g mielonego indyka. Połowa znalazła się w spaghetti, a drugą połowę zachowaliśmy na dzień następny.

We wtorek była

Dynia makaronowa zapiekana z sosem al ragu

Sos był już gotowy, wystarczyło tylko upiec dynię: rzecz prosta jak grzywka Donalda Trumpa. Czas: 40 minut. Potem 20 minut zapiekania z sosem. Sos al ragu niby ten sam co w poniedziałek, ale jednak inny, gdyż wzbogaciliśmy go o gotowaną soczewicę (7 minut i jest gotowa – tu znajdziesz przepis). Całość okrasiliśmy kawałkami pleśniowego sera.

Środa to był dzień na

Polędwiczki w sosie miodowo-czosnkowym

Dawno nie jedliśmy wieprzowiny, a że wpadł nam w ręce ciekawy przepis na polędwiczki (w taki sam sposób można zrobić kurczaka), no to żeśmy go wypróbowali. Tu zastosowaliśmy zasadę podobną jak w poniedziałek: połowa pieczystego trafiła do lodówki “za zaś”, a konkretnie na czwartek.

W czwartek polędwiczka odnalazła się w

Strogonoffie z polędwiczki wieprzowej

Przygotowanie tego dania sprawa dużą frajdę: jest łatwe i szybkie. Szczególnie jeśli masz do wykorzystania upieczone dzień wcześniej mięso i nie musisz go już smażyć. Strogonoffa podaliśmy z niezwykle delikatnym “ryżem” z kalafiora, czy startym na drobno i upieczonym kalafiorem. Delikates.

Piątek

Pieczona dorada na ziemniaczanych czipsach

Nasz syn uwielbia ryby, szczególnie jeśli są upieczone w całości, z głowami. Dorada to świetna ryba dla dziecka, bo nie jest oścista, ma bardzo delikatne białe, zdrowe mięso i jest  bardzo łatwo do upieczenia. Według tego przepisu zrobisz w pół godziny pyszną doradę upieczoną w stylu kuchni baskijskiej. Jeśli masz więcej czasu spróbuj przepisu na długo pieczoną doradę po grecku.

Jeśli przepisy ci się podobają przejrzyj listę składników poniżej, sprawdź co masz w lodówce/spiżarce i kup brakujące składniki.

Mięso/wędliny/ryby

  • 1 polędwiczka wieprzowa 12,40 zł
  • 500 g mielonego indyka 8 zł
  • 2 dorady 28 zł
  • Szynka suszona 7 zł
  • Warzywa
  • Dynia makaronowa 10 zł
  • Kalafior 5 zł
  • Pieczarki 4 zł
  • 2 cebule (lub 4 szalotki) 1 zł
  • 2 marchewki 0,5 zł
  • Kawałek selera 1 zł
  • 8 ziemniaków 1,5 zł
  • Główka czosnku 2 zł
  • 30 g brukselek 4 zł
  • Szpinak 6 zł
  • Natka pietruszki 2 zł

Kasze

  • 1/2 opakowania spaghetti 3 zł
  • 1/2 szklanki pęczaku 1 zł
  • 1/2 szklanki soczewicy czerwonej 1 zł
  • Dodatki
  • 0,75 ml sosu pomidorowego 6 zł
  • 1 szklanka wina 10 zł
  • Nabiał
  • 250 ml śmietanki 1,7 zł
  • Parmezan 14 zł
  • Ser pleśniowy 4 zł

Przyprawy

  • Ocet winny
  • Sos sojowy
  • Olej
  • Masło
  • Miód
  • Suszony czosnek
  • Słodka papryka
  • Sól
  • Pieprz

Razem: 140 zł