Niech te Święta będą inne niż zwykle! Co Wy na to, żeby w tym roku nie wpaść w świąteczne błędne koło i urządzić święta zero waste, czyli…

– Nie kupić za dużo jedzenia,
– Nie ugotować za dużo,
– Nie zjeść za dużo,
– Sprytnie wykorzystać to co zostanie.

Zobaczcie jakie cuda można wyczarować z resztek pieczonego kurczaka. 

Zachęcamy Was, do podejęcia wyzwania Niedzielnego kucharza – tak jak my zróbcie sobie w tym roku #SwietaZeroWaste – bez marnowania i wyrzucania jedzenia.

Święta zero waste

Możecie na tym tylko skorzystać – mniej wydacie, nie przytyjecie, po świętach będziecie nadal mieścić się w te same obcisłe spodnie (zazdrość koleżanek z pracy;-)), a przede wszystkim skorzysta nasza planeta – zawsze trochę mniej śmieci, resztek, opakowań…

Święta zero waste – dlaczego warto spróbować?

Czy wiecie, że aż 1/3 żywności produkowanej na świecie trafia do kosza. Według nas to stanowczo za dużo, biorąc pod uwagę, że co siódmy człowiek cierpi głód
Z badań, które niedawno wpadły nam w ręce (IPSOS na zlecenie Kapitalni.org) wynika, że raz w tygodniu jedzenie do śmieci wyrzuca co piąty Polak. Rocznie Polacy wyrzucają blisko 9 mln ton jedzenia (bo za dużo kupują)! Święta to czas kiedy na artykuły spożywcze wydajemy najwięcej, ale też najwięcej ich marnujemy. Wcale nie musi tak być!

Sprawdź też nasze menu na tydzień – przedświąteczna dieta. 

Jak to zrobić?

Wbrew pozorom ogarnięcie świątecznego szaleństwa kulinarnego nie jest takie trudne. Mamy nadzieję, że pomocna okaże się dla Was ta ściągawka. I pamiętajcie – dla chcącego nic trudnego!:-)

1. Zastanów się czego kupiłeś/kupiłaś za dużo w poprzednie święta – w tym roku kup dwa razy mniej.

2. Policz ile osób będziesz gościć w święta (jeśli 8 – to ugotuj dla 8 a nie 20

3. Policz ile posiłków faktycznie będziesz jeść w domu, a ile w gościach (i przygotuj się na jeden dzień, a nie tydzień jedzenia. Może warto zrezygnować z ciast – skoro i tak na wynos wciśną Ci je babcia lub ciocia?)

4. W przedświątecznych tygodniach staraj się opróżnić zamrażalnik – zrobisz miejsce na przechowanie tego co zostanie ze świąt.

5. Przed zakupami sprawdź co masz w lodówce i zamrażalniku (to też jest jedzenie).

6. Zrób zakupy spożywcze z listą, dzięki temu unikniesz impulsywnych decyzji np. pod wpływem promocji (jak nie masz czasu robić listy, to chociaz zrób zdjęcie spiżarki i lodówki i nie kupuj tego, co już masz).

7. Pomyśl o innych, którzy nie mają tyle co Ty – po zakupach przejrzyj swój kosz i przekaż część produktów np. do banków żywności.

8. W czasie świątecznych posiłków nie trzymaj jedzenia za długo na stole – schowane do lodówki dłużej będzie się nadawało do jedzenia.

9. Jedzenie, które zostanie ze Świąt wykorzystaj sprytnie w nowych daniach – zyskasz posiłki na kolejne dni (to duża oszczędność).

10. Pomysłów na pyszne wykorzystanie resztek możecie szukać także na naszym blogu. Już wkrótce u nas całe mnóstwo nowych inspiracji i pomysły na to co zrobić ze świątecznymi resztkami.

Zapraszamy Was do udziału w naszym wydarzeniu na Facebooku – Święta zero waste – razem będzie raźniej i łatwiej! 

 • Ja w tym roku planuję nie kupić za dużo jedzenia, ale ze zjedzeniem za dużo nie obiecuję Ale oprócz tego jednego, postaram się zastosować do Twojej listy Pozdrawiam

  • Niedzielny Kucharz

   Haha to już i tak bardzo duzo! to ostatnie – z nieprzejednaniem się – to już głownie z korzyścią dla Ciebie by było – moze w następne swieta. Ale pomysł jak byś się super czuł po swietach 😀

 • Pomysł świetny i co roku walczę o to z moim mężem, aby za dużo nie kupować i nie marnować jedzenia…. Może w tym roku się uda i będą Święta Zero Waste

  • Niedzielny Kucharz

   Trzymam kciuki żeby się udało!

 • Akcja dobra, jako wegetarianin dodam jeszcze, że większość produkcji rolnej nie zjadają ludzie tylko hodowane przez nich zwierzęta. Warto czasem pomyśleć o tym.

  • Niedzielny Kucharz

   To prawda, może za rok uda nam się zrobic postne święta! Chociaz i tak w naszej kuchni jest coraz mniej mięsa. Jakos zakochujemy się w warzywach, pieczonych na przykład 😀

 • My w tym roku planujemy minimalizm na wigilijnym stole – ze względu na okoliczności

  • Niedzielny Kucharz

   Na pewno wyjdzie Wam to na zdrowie chociaz akurat wigilijne potrawy są zdecydowanie lżejsze niż to co dzieje się potem…😀

 • To ja w prezencie od Mikołaja poproszę, żeby przynajmniej 50% populacji zastosowało się do tych rad…

  • Niedzielny Kucharz

   ❤️❤️❤️❤️❤️ Przyłączamy się do tych życzeń!

 • W moim rodzinnym domu zawsze się tak robiło, teraz przeniosłam ten zwyczaj do własnego domu:)

  • Niedzielny Kucharz

   Super!!

 • bardzo ciekawy wpis, zapisuję do ulubionych i będę się stosować

  • Bardzo się cieszę! Dziękuję i tak trzymaj! Na pewno nie pożałujesz! Wesołych Świąt Zero Waste!

 • Problem planowania i kupowania trochę mam z głowy bo tegoroczne święta spędzę w miłym towarzystwie więc cokolwiek będzie – będzie dobrze. Poza tym, jeszcze w trakcie świąt wyjeżdżam więc siłą rzeczy wszystkiego będzie po trochu. Staram się zaplanować wszystko realnie.

 • Wspaniały praktyczny wpis i doskonały czas na jego publikację! Warto porozmawiać o tym wcześniej z domownikami, żeby wszyscy świadomie uczestniczyli w tym, by nie kupować i nie konsumować w nadmiarze. Chętnie udostępnię Twój wpis w mojej grupie dla kobiet. Wesołych Świąt!

  • Bardzo się cieszę i dziękuję! Na pewno cała rodzina powinna by wtajemniczona – przeciez dzieci biorą z nas przykład. My chcemy żeby nasz Miłosz szanował jedzenie i środowisko naturalne pozdrowienia dla całej grupy! Wesołych Świąt Zero Waste!

 • Katarzyna Maniszewska

  Zdecydowałam się nie przesadzać z ilością jedzenia i jestem już z siebie dumna :). Przygotowałam tylko tyle ile jesteśmy w stanie zjeść i kupiłam zdecydowanie mniej niż w zeszłym roku :).

  • I masz powody do dumy!! Gratulujemy wstrzemięźliwości zakupowej! Na pewno bedziesz zadowolona! Mam nadzieje, że osob takich jak Ty jest wiecej!:))

 • Anna Kozakiewicz

  U nas zawsze na miare możliwości

 • Świetny pomysł U mnie zawsze się sprawdza, od kilku lat zero świątecznych szaleństw, a i tak wszyscy najedzeni