Tylko jedno słowo „gaspacho”, a brzmi jak cały poemat. Super prosta zupa-krem, chłodnik, znana na całym świecie, pożywna, zdrowa, z łatwo dostępnych składników, kremowa, lekka, chłodna… Eh długo by gadać. 

Czas przygotowania: 10 minut

Studzenie: 30 minut

Liczba porcji: 2

Poziom trudności: łatwe

Hiszpańskie przysłowie mówi „De Gaspacho no hay empacho”- dobrych rzeczy nigdy nie jest za dużo. Dobrego gaspacho na pewno nie. Prosta jak tylko może być kuchnia ludzi biednych, a równocześnie sycąca i zdrowa zupa urzeka smakiem, konsystencją i przyjemnie chłodzi, co w upały jak w tym roku jest cechą nie do przecenienia.

Najstarszy chłodnik świata

Gaspacho jest jedną z najstarszych potraw świata, sięgająca korzeniami do czasów starożytnych i Rzymu z okresu podboju półwyspu Iberyjskiego. Przyznają się do niego Arabowie, Żydzi, Grecy i Hiszpanie. Zupa pierwotnie robiona była w ten sposób, że czosnek i suchy chleb ucierano w moździerzu na gładką pastę, którą rozcieńczano wodą, oliwą i octem winnym. Kiedy Kolumb przywiózł z Ameryki pomidory, ogórki i papryki, trafiły do gaspacho wchodząc w skład żelaznego zestawu ingrediencji zupy.

Gaspacho występuje w bardzo wielu odmianach, ale najbardziej znana jest andaluzyjska wersja, z południowego regionu Hiszpanii, będącego kolebką chłodnika.

Jak zdrobić gaspacho – zasady

Gaspacho to niezwykle proste danie, nie wymagające szczególnego wysiłku i pracy. Niemniej warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach: do gaspacho używamy tylko dojrzałych, pachnących pomidorów, dostępnych tylko w sezonie. Z plastikowych, szklarniowych  pomidorów sprzedawanych zimą i wiosną gaspacho nie wyjdzie. Kolejna kwestia to miksowanie zupy. Dobrze jest przed zblendowaniem składników wcześniej je posolić i połączyć razem, żeby przeszły aromatami, a sól wydobyła z nich cały smak. Następnie sprawa temperatury. Oryginalnie gaspacho nie jest zupą zimną jak lód. To rodzaj chłodnika, zupy wystudzonej, ale nie bardzo zimnej. Bardzo niska temperatura niestety zabija smak pomidorów.

I jeszcze jedno: do zupy warto użyć pieczywa miękkiego, raczej białego, bez dodatków ziaren, czy przypraw. Chleb ma stanowić neutralną podstawę zupy, łatwo połączyć się z pozostałymi składnikami i utworzyć kremową, lekką zawiesinę. Dlatego nie może to być pieczywo charakterne o mocnym smaku. Dlatego też wreszcie chleb, czy bułki trzeba okroić ze skórek, zostawić sam miąższ i pozwolić mu rozpłynąć się w gaspacho.

 Przepis pochodzi z serwisu Seriouseats 

Składniki:

 • 2 średnie ogórki obrane i pokrojone w kostkę
 • 2 średnie czerwone papryki pokrojone w plastry
 • 1 zielona papryka pokrojona w plastry
 • 6 dojrzałych pomidorów, obranych ze skórki, pokrojonych w kostkę, pozbawione gniazd nasiennych
 • 2 ząbki czosnku obrane i zmiażdżone
 • 1 mała czerwona cebula posiekana w kostkę
 • 1/2 szklanki oliwy ekstra vergine
 • 2 ciabatty lub bułki, okrojone ze skórki, pokrojone w kostkę
 • 2 łyżki octu winnego lub wedle uznania
 • 2 łyżki posiekanego szczypiorku
 • Sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

Krok 1

Na dnie misy ułóż pokrojone pieczywo. Połóż na nim połowę posiekanych pomidorów. Posól i popieprz. Ułóż na nich warstwę z ogórków, papryk, czosnku i cebuli. Przykryj warstwą z pozostałych pomidorów. Przypraw solą i pieprzem. Skrop olejem i octem winnym. Odstaw do lodówki na 30 minut.

Krok 2

Przemieszaj zawartość misy i przełóż do blendera (porcjami jeśli warzyw jest za dużo). Miksuj na wysokich obrotach, stopniowo wlewając strumieniem oliwę, aż płyn zamieni się w gładką emulsję. Nie jest to konieczny zabieg. Jeśli lubisz kiedy w zupie są większe kawałki warzyw, miksuj pulsacyjnie, nie jednostajnie, na dużych obrotach.

Jeśli zupa jest zbyt gęsta rozrzedź ją zimną wodą.

Podawaj gaspacho skropione oliwą, posypaną siekanym drobno szczypiorkiem.

Smacznego!

Leave a Reply